דלג לתוכן המרכזי
תפריט
צרו קשר
גישה מהירה
En
English

זמן סליחות

זמן סליחות

חוש אלול בבת עמי

חודש אלול הגיע לסיומו, חודש גדוש באירועים והכנות לימים הנוראים והשנה החדשה. אצלנו בבת עמי החודש היה מלא בסיורי סליחות ואירועי התעוררות שבנות השירות העבירו בתקנים או חוו יחד כגרעין.

ביום חמישי שעבר, התקיים אירוע ראשון לכל בנות השירות מתחום החינוך בבת עמי. כ700  בנות הגיעו מכל רחבי הארץ, מקיבוץ לביא ועד מצפה רמון, להיכל שלמה בירושלים. הרב גדי שלוין ממדרשת הרובע העביר שיחה מעניינת על כוחה של הדרך, ועל הבחירות שלנו במהלך בדרך. הרב בני ומיכל בירכו את הבנות, ואחריהם עדן הראל סיפרה את סיפורה האישי. גם היא דיברה על הדרך, על הכח להעיז, לנסות ולשנות. לאחר הפסקה קצרה של וופל בלגי ופינוקים  הבנות התחלקו לקבוצות והשתתפו בסיורים של יד בן צבי ברחבי ירושלים. שרית סולטן, מנהלת מחוז צפון שרון מספרת, "היה מרגש לראות את שמחת המפגש בין כולן, היה אירוע גדול ומרגש שפותח את הלב לקראת ראש השנה".

בגרעין יבנה יצאו הבנות לערב התעוררות לקראת ראש השנה בירושלים. הסיור החל ברובע היהודי.  רננה, בת שירות בגרעין משתפת, " התחלנו בשער יפו ומגדל דוד, הייתה לנו הדרכה על כל שערי ירושלים, עברנו בקארדו, בבית כנסת החורבה, למדנו על ההיסטוריה המיוחדת של העם שלנו ועל קורות בית הכנסת", היא ממשיכה, "שרנו ביחד שירים, התחברנו למקום ולאווירה". לאחר מכן ירדו הבנות לכותל המערבי לאמירת סליחות ביחד עם כל עם ישראל. "חווית הסליחות הייתה מעצימה, חזרנו באווירה מרוממת מהסיור", רננה מסכמת.

סיור סליחות גרעין בת ים

בשדרות ערכו בנות הגרעין ערב סליחות מרומם על שפת הים באשקלון. "צעדנו יחד לאורך החוף, ישבנו ושרנו שירי נשמה וסליחות. התחברנו לטבע ולעצמנו", משתפת הדר, בת שירות מהגרעין, "הייתה הזדמנות לחשבון נפש והתבוננות פנימה, היה מרגש". בעיר בת ים ערכו הבנות סיורי סליחות לתושבי שכונת עמידר בעיר. איילת, בת שירות בגרעין מספרת, "היה חשוב לנו לעשות את סיור הסליחות בתוך העיר, לחבר את התושבים ולהכניס אור ואת האווירה של חוש אלול". סיור אחד נערך יחד עם השינשינים, הם עברו יחד בבתי הכנסת בשכונה,  שתושבי השכונה הקימו לפני הרבה שנים ודיברו על נהגי חודש אלול. "היה מרגש ויפה לראות את השינשינים מדברים על המנהגים של חודש אלול, הבנו שגם להם זה חשוב ושיש להם מסורת, שזה לא רק שלנו הדתיים". סיור נוסף נערך לתלמידים בבית הספר היסודי. "בנינו עבור הילדים מערך מיוחד לכבוד חודש אלול ואמירת הסליחות, הגיעו יותר ממאה אנשים".

גם בקרית גת הבנות יצאו יחד עם תלמידות האולפנא לסיור בירושלים, שם התקיים מופע של חנה כהן אלורו. המופע דיבר על חודש אלול והמלך בשדה. יחד איתה היתה נגנית, היו שירים וסיפורים מרגשים. רב האולפנא דיבר ולאחר מכן הן ירדו לסיור ברובע. אדווה, בת שירות בגרעין קרית גת, ובאולפנא משתפת, " היה סיור מעניין מאוד ברובע, שהסתיים בסליחות המוניות בכותל".

בגרעין רעות הכינו הבנות סיור סליחות לתמידים מטעם אח"י, כל פעם לשכבת גיל אחרת, במועד אחר. בית הספר בנה לו"ז מסודר והתייעץ עם בנות השירות על התכנים. הבנות השקיעו מאוד, הן נסעו ליפו וירושלים להכנות. הסיור שנערך היה לכיתות י', היו מעגלי שיח טובים, הבנות לימדו את התלמידים מה זה "תשליך". מיכל, בת שירות מגרעין רעות, שמשרתת בתיכונים מספרת, "היתה לנו הזדמנות טובה לחיבור עם התלמידים, הם נהנו מאוד, והיה חשוב מאוד לחבר אותם לנושאים האלה".

בנות גרעין קרית אונו הרימו פרויקט של הכנת כרטיסי שנה טובה בעיר. הן התפצלו לשני פארקים מרכזיים עם מוזיקה, שלטים ואוויה טובה והזמינו את הילדים יחד עם ההורים להכנת כרטיסי שנה טובה לחולים בתל השומר, ולמשפחה שלהם כמובן. יומיים אחר כך לקחו הבנות את הכרטיסים לתל השומר למחלקת גריאטריה. איילת השחר, רכזת הגרעין משתפת, "היה מאוד מרגש, זה היה פרויקט משמעותי לבנות".  

באופקים הכינו הבנות הפנינג לקראת השנה החדשה. המתנ"ס בעיר הביא הצגה, והבנות הכינו דוכנים יחד עם המכינה הקדם צבאים שנפתחה באופקים. יחד עם זאת הבנות עמלו רבות על גמ"ח ראש השנה. הן אוספות תרומות של מוצרים יבשים, פירות וירקות מחקלאים ואורזות עבור 450 משפחות מהעיר. גרעין דימונה וגרעין חולון יצאו לרחובות וחילקו תפוח בדבש לתושבים. אין ספק שתהיה שנה טובה מתוקה ומלאה בעשייה אם כך היא מתחילה!