דלג לתוכן המרכזי
תפריט
צרו קשר
גישה מהירה
En
English

גרעין שפיר


שפיר
כמות מתנדבות: 15
שבתות: פעמיים בשנה
רכזת: אדוה מרציאנו ·
גרעין שפיר הינו גרעין מושבים במועצה אזורית שפיר הנמצאת בין קרית גת לקרית מלאכי , בכל ישוב ומושב רמה דתית שונה , רמת פעילות שונה וילדים ונוער עם אופי שונה .מטרת הבנות בגרעין היא ליצור פעילות רציפה ומשמעותית בכל מושב ויישוב ופעילות כללית ומשותפת עם כלל המושבים והיישובים . עבודות אחר הצהריים הם בעיקר עם […]

גרעין שפיר הינו גרעין מושבים במועצה אזורית שפיר הנמצאת בין קרית גת לקרית מלאכי , בכל ישוב ומושב רמה דתית שונה , רמת פעילות שונה וילדים ונוער עם אופי שונה .
מטרת הבנות בגרעין היא ליצור פעילות רציפה ומשמעותית בכל מושב ויישוב ופעילות כללית ומשותפת עם כלל המושבים והיישובים . עבודות אחר הצהריים הם בעיקר עם הנוער במושבים וביישובים ,ובנוסף עם ילדים ועם הקשישים.

גרעין שפיר הינו גרעין קטן חם ומשפחתי (בין 15 ל20 בנות ) . בנות הגרעין מצטיינות ביצירת חברות אישית ומיוחדת עם בני הנוער והן מעורבות בחיי הקהילה במושבים וביישובים שהינם חמים ואוהבים . הגרעין עובד בשיתוף יוצא דופן עם המתנ"ס- צוות המתנ"ס הינו צוות חם תומך ומלווה .

מועצת שפיר משתרעת בין קרית מלאכי לקרית גת. בנות השירות בגרעין משלבות תקני בוקר יחד עם פעילות אחר צהריים במושבים וביישובים . כל בת מלווה מושב או יישוב או קיבוץ במועצה יחד עם רכז הקהילה, ושם היא אחראית על בני הנוער ופועלת בשיתוף עם הקהילה.

מטרות הגרעין

  • עבודה עם הנוער מתוך הבנה שהנוער הוא העתיד של כולנו.
  • העצמת סניפי בני-עקיבא
  • הנעת תהליכים חברתיים ערכיים תוך שיתוף הכוחות הפועלים במועצה ובישובים
  • עשיה חברתית קהילתית לרווחת התושבים.
  • חיבור בין הבנות ע"מ ליצור שיתופי פעולה בין הישובים

תקני בוקר

בתי ספר יסודיים

ישנם שני בתי ספר ממ"ד איזוריים  "יסודי שפיר" במרכז שפירא, ו"ממ"ד אבן שמואל" באבן שמואל . בבתי הספר מתחנכת אוכלוסיה היטרוגנית של כלל הישובים. לבת השירות מערכת מסודרת, הכוללת שיבוץ בכיתות, סיוע למורים ועבודה פרטנית עם הילדים. העבודה כוללת סיוע לימודי, חברתי וריגשי. בבתי הספר פועלות גם כיתות קטנות (חנ"מ) ובמקרה הצורך בת משובצת ככוח עזר בכיתות אלו. בנוסף בנות השירות כקבוצה מסייעות ומובילות שלל פרויקטים בבית הספר. בכל בית ספר ישנם 3 תקנים.

חטיבת ביניים

באבן שמואל ישנה חטיבת ביניים שהיא חלק מאולפנת אבן שמואל, בת השירות המדריכה בחטיבה צריכה להיות בעלת ראש גדול. התפקיד כולל שיחות אישיות עם חניכות, פעילות שבועית בכיתות, ליווי מועצת התלמידות ותכנון והובלת פרויקטים במהלך כל השנה. עשייה משמעותית ומספקת. באבן שמואל יש תקן 1 .

חינוך מיוחד

גן חינוך מיוחד לילדים עם עיכוב התפתחותי.

והדרת

בנות השרות פועלות ומצוותות למספר קשישים בודדים בכלל המושבים עימם הן נפגשות ומארחות להם חברה לה הם כה זקוקים. העבודה נעשית במרכז יום לקשיש וכן בבתי הקשישים עצמם . הבנות יושבות ומדברות עם הקשישות , עוזרות להן לבשל , לאפות עוגות ועוגיות , עושות קניות ביחד וכו' .( יש לציין שהבנות לא מטפלות בקשישות מבחינת סיעוד )

מועדוניות רווחה

מסגרת אשר מעניקה לילדי רווחה מקום חם ואוהב. הילדים ברובם מגיעים מבתים עם בעיות רגשיות . סדר היום: ארוחת צהריים חמה ,שיעורי בית ,זמן משחק ופעילות  בנות השרות הינן חלק בלתי נפרד מצוות המועדונית. הן מהוות עבור הילדים דמות סמכותית ובוגרת אך גם דמות רכה ונעימה.

תקן גרעין

ריכוז והובלת הפרויקטים של הגרעין. אפשרי בשילוב עם אחד מתקני הבוקר האחרים.

תקני אחה"צ

מועדון נוער: כל בת או שתיים אחראיות על מועדון נוער בישוב או מושב אחר , הבנות שירות מגיעות באופן קבוע ומעבירות פעילות לבני הנוער ויוצרות קשר אישי עם הנוער ,הבת שירות פועלת בתיאום עם רכז הקהילה של הישוב. כמו כן הבת מסייעת לרכז באירגון הפעילויות .

קומונה וריכוז חב"ב בסניפי בני עקיבא : סניף אב"ש ,סניף מרכז שפירא , סניף שפיר , סניף זרחיה וסניף עין צורים .

מועדוניות רווחה: באבן שמואל ובמרכז שפירא ישנן 2 מועדוניות הפועלות שלושה ימים בשבוע. הבנות עוזרות בש"ב, פעילויות וליווי רגשי של הילדים.

חונכות אישית: ליווי ילד או משפחה שזקוקים לעזרה ותמיכה.

מעגל בנות: תכנית של הרווחה להעצמת נערות בסיכון, שותפות בצוות המרכז בשעות אחה"צ.

ליווי מועצת נוער: מועצת נוער מרחבי במועצה, בת השרות הינה חלק מרכזי בפיתוח מנהיגות הנוער ובהמשך העשיה הלאה, עם מועצת הנוער והפנים אל הקהילה.

מספר פעמים בשנה מתכנס הגרעין לפעילות משותפת, סביב מעגל השנה, ומפיק בשילוב עם המתנ"ס אירוע למספר ישובים.

בנות הגרעין נפגשות מידי שבוע לבוקר/ צהריים גרעין , של לימוד וחשיבה משותפת על הגרעין, וכן תכנון פרויקטים. פעם בשבוע ישנם בתי מדרש המעשירים ובונים את עולמן הרוחני של בנות השירות.לכל בת בגרעין יש משפחה מאמצת .