דלג לתוכן המרכזי
תפריט
צרו קשר
גישה מהירה
En
English

בדרכי

תחום "בדרכי" – נערות וצעירות בבת עמי, הוא מסלול ייחודי וגמיש, עבור צעירות וצעירים שהתמודדו בעברם/ן עם נסיבות חיים קשות, ורוצים להתנדב, בוחרים/ות לתרום ולהיכנס לתהליכים של פיתוח אישי, הכנה לקראת העתיד וחיזוק המסוגלות האישית.   המסלול כולל 3 תוכניות מרכזיות ומציע השתלבות בתהליך תלת שלבי , דו שלבי או בכל תוכנית בנפרד באופן בלתי תלוי.  התוכניות בתחום-

 1. צל"ש- צעירות לקראת שירות- הכנה לשירות צבאי או לאומי .
 2. "נערות ונערים למען הקהילה"- שירות לאומי- אזרחי
 3. תכניות המשך- לבוגרות ובוגרי התוכנית, בהם תוכנית "אקדמיה לחיים" ותכנית הכנה לתעסוקה .

מטרות:

 1. לאפשר לצעירות את הזכות והחובה לשרת שרות צבאי/ לאומי, ובכך לשפר את נקודת הזינוק שלהן ביציאה לחיים אזרחיים ולצמצם פערים חברתיים.
 2. לסייע ולתמוך בצעירות להשתלב במסגרת נורמטיבית על ידי תהליך של יצירת אמון בכוחותיהן, לקיחת אחריות, חיזוק הדימוי העצמי, העצמה ונתינת כלים של פיתוח אישי וגילוי היכולות.

"בלי ליווי של רכזת התכנית, לא הייתי מחזיקה מעמד. היו תקופות שלא רציתי להמשיך ולא יכולתי לדבר, הרכזת תמיד הייתה לצידי, המשיכה להתקשר, להגיע, להתעניין, זה החזיק אותי. הראה לי שלמישהו אכפת ממני. אין לי הורים כמו לכל אחד שיכולים להסביר ולעזור לי למצוא דרך בחיים. הרכזת בשבילי היא הכל…" (ג', בוגרת התכנית) "השרות הלאומי היה צעד ענק לעצמאות שלי. להבין מה זה להתמודד עם מקום עבודה, עם מגורים עצמאיים ועם אנשים חדשים ולעשות הכל בעצמי. החלום שלי: להצליח בכל מה שאבחר לעשות" (מירי, בוגרת תכנית "נערות למען הקהילה")

תכנית צל"ש – צעירות לפני שירות

תוכנית ארצית לצעירות פטורות משירות צבאי או לקראת גיוס חג"מ (גיוס מיוחד, למסלול אית"ן), צעירות המעוניינות לעשות תהליך של ביטול הפטור הצבאי ו/ או לעבור תהליך של הכנה לשירות צבאי או לאומי . מתאים לצעירות הרוצות להתגייס ולשרת, הזקוקות לתמיכה והכוונה בתהליך ויכולות ליהנות משנה עוטפת ומבשילה לקראת יציאה לשרות. נתונים שנאספו על התכנית מוכיחים כי: 90% ממסיימות התכנית רוכשות תעודת מקצוע !ו 90% ממשיכות אחרי התכנית לשירות לאומי או צבאי משמעותי!התכנית פועלת ב-10 קבוצות ברחבי הארץ, הממוקמות בתוך בתי ספר מקצועיים בפיקוח משרד הכלכלה. התכנית נמשכת עשרה חודשים ובמהלכה המשתתפות לומדות 4 ימים בשבוע ויום נוסף של העשרה והעצמה – יום אשכולות. כל קבוצה מלווה ע"י רכזת התכנית שהיא עובדת סוציאלית. התכנית כוללת:

 • הכשרה מקצועית – לימודי קורס מקצועי לקראת תעודת מקצוע ממשלתית מטעם משרד הכלכלה במקצועות שונים כגון: גרפיקה, ניהול מערכות משרדיות, ניהול מחסן ממוחשב, ספרות ועוד
 • הכנה לצה"ל (כולל שבוע גדנ"ע) או לשירות הלאומי
 • הכשרה קבוצתית – העשרה ופעילות חברתית בנושאים שונים (מעמד האישה, ניהול זמן וכד')
 • קצבת הבטחת הכנסה מטעם הביטוח הלאומי: כ-1,600 ₪ לחודש לעומדות בכל המחויבויות

התכנית פועלת בשיתוף: משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, הביטוח הלאומי, צה"ל, בנק לאומי.

תכנית שירות לאומי לנערות בסיכון

התוכנית מיועדת לצעירות וכן לצעירים (20% בנים בתכנית)) שהתמודדו בעברן עם קשיים ומצבי מצוקה, קיבלו פטור משירות צבאי, על רקע אי התאמה ואינן משתלבות בשירות לאומי רגיל בשל נסיבות חייהן, מכשולים ומגבלות, על רקע משפחתי, אישי, סביבתי, דמוגרפי. בת עמי מפעילה 13 קבוצות בערים: באר שבע, עפולה, תל אביב, ירושלים (3 קבוצות), אשקלון, רמלה, בת-ים, חדרה , כפר סבא ונתניה,קרית גת נתונים שנאספו על התכנית מוכיחים כי: 85% מהצעירות המשתתפות בתכנית מסיימות שנת שירות מלאה! ו- 88% מבוגרות התכנית משתלבות בהמשך בלימודים ו/או עבודה משמעותיים!התכנית כוללת:

 • שירות התנדבותי בהיקף של 32 שעות שבועיות באמצעות תקנים "אישיים"
 • אשת קשר לטובת ליווי והדרכה מטעם מקום השירות
 • יום הכשרה אחת לשבוע הכולל הדרכה, שיתוף והתייעצות, התמקצעות בתפקיד ההתנדבותי, התאקלמות והסתגלות למסגרת, פיתוח מיומנויות אישיות, בניית תמונת עתיד, הכנה ללימודים / עבודה ועוד
 • דיור במידת הצורך.

התכנית פועלת בשיתוף: רשות השא"ל, משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, משרד החינוך, קרן ההזדמנות, החצר הנשית, קרן גרוס, קרן פרידברג-ידידות טורונטו, אוניברסיטת ת"א ותורמים פרטיים.

תכנית ההמשך – אקדמיה לחיים

תכנית ההמשך לבוגרות ובוגרי השרות הלאומי בתכנית :"נערות ונערים למען הקהילה"התכנית פועלת בשני מסלולים:

 • "אקדמיה לחיים" – מסלול לצעירות המוכוונות ללימודים גבוהים;
 • "ליווי לתעסוקה" – מסלול לצעירות המוכוונות להשתלבות בעבודה.

בתום השירות הלאומי/ צבאי, עומדות בפני הצעירות משימות רבות ומאתגרות-ההשתלבות באזרחות, כניסה לעבודה, לימודים, התמודדות עם פרנסה , שכר דירה ועוד. הצעירות, בדומה לצעירות וצעירים רבים אחרים, שעברו תהליך משמעותי בשנת השירות הלאומי, עדיין זקוקות להמשך הכוונה ותמיכה לקראת משימות חיים מאתגרות אלו. מטרת התכנית : פיתוח תמונת עתיד ותכנית פעולה למימוש, הקניית כלים פרקטיים לחיפוש ומציאת עבודה והתמדה בה, ועבור מי שלומדת – גם סיום לימודים אקדמיים וקבלת תואר ראשון / הנדסאות. התכנית כוללת:

 • ליווי פרטני וקבוצתי – בבירור תחום לימודים, מציאת עבודה בטווח הקצר ובניית חזון תעסוקתי
 • ייעוץ לבחירת מקצוע – במכון המתמחה ביעוץ תעסוקתי
 • קורסים ואבחונים – השלמת בגרויות, פסיכומטרי, קורסים מקצועיים, אבחון לקויות למידה ובעיות קשב
 • מיצוי זכויות ותיווך למענים נוספים כגון תכניות תעסוקה, הכשרות מקצועיות וכד'
 • חונכות לימודית – שיעורי עזר הניתנים ע"י דוקטורנטיות ומתנדבות
 • ייעוץ להתנהלות כלכלית
 • מלגות שכ"ל ומחייה

התכנית פועלת בשיתוף: קרן אדמונד דה-רוטשילד, קרן גרוס, קרן שוקן, קרן ארקין, בנק הפועלים, חברת צ'ק פוינט ותורמים פרטיים.