bat-ami-shinui-mechinot-achva

מכינים אותך לחיים

מכינות אחווה, הפועלות בשיתוף פעולה עם 'מרכז מעשה', מיועדות לעולות ולבנות מהפריפריה החברתית-גיאוגרפית של מדינת ישראל, ומאפשרות להן להשתלב בשנת שירות לאומי במקביל לתהליך חיזוק ושיפור השכלה ופיתוח כישורי מנהיגות חברתית. כ- 80 מתנדבות לומדות במכינות אחווה ומשפרות את סיכויי הקבלה שלהן לאוניברסיטה יחד עם התנדבות לשנת שירות איכותית ומעצימה בקהילה וליווי והכנה לקראת השתלבות מלאה בחברה הישראלית.

mechinot achva al hatochnit bat ami    

 כל מכינה בעלת תכנית ייחודית הנבנית בהתאם לצרכים של המשתתפות בה: צרכי השכלה, שנות וותק בארץ, יכולות ומאפיינים. התכנית כוללת התנדבות משמעותית ובעלת ערך במסגרות חינוך וחינוך מיוחד לשיפור מדדים לימודיים וחברתיים, תהליכי למידה וקידום השכלה להרחבה ומימוש תמונת העתיד, קידום תהליכי זהות והעצמה אישית, הכשרה למנהיגות, מפגש רב תרבותי ופיתוח מודעות חברתית.

כל התהליכים מקבלים מעטפת של ליווי אישי מקיף כשבסיום התוכנית מוזמנות הבוגרות להצטרף לארגון הבוגרים המציע מגוון תכניות המשך, מלגות וקבוצות מנהיגות.

ad

ברחבי הארץ פרוסות ארבע מכינות, מתוכן אחת המיועדת לבנות שנה שניה בלבד:

מכינת באר שבע:

מכינה זו משלבת שירות לאומי בתחומי החינוך יחד עם שיפור אנגלית ברמת 4 יח"ל וקורס יישומי מחשב. מאיה טגניה - 052-5665349

מכינת קריית גת:

מכינה זו משלבת שירות לאומי בתחומי החינוך יחד עם שיפור אנגלית ברמת 4 יח"ל וקורס יישומי מחשב. צאלה גואטה - 052-7203577

מכינת ”גנים” בתל אביב:

מכינה המשלבת שירות בגני ילדים יחד עם שיפור אנגלית ברמת 4 יח"ל ושיפור מיומנויות השפה והטכנולוגיה. המכינה פועלת בשיתוף עם עיריית תל אביב. מיכל זנדברג - 052-8119916

girsl dinner night bat ami  

מכינת "אחותי" בתל אביב - לבנות שנה שניה בלבד:

מכינה למצוינות המשלבת שירות לאומי יחד עם הכנה לאקדמיה (כולל קורס פסיכומטרי וקורס אמיר). המכינה מיועדת לבעלות תעודת בגרות מלאה עם 4 יח"ל אנגלית לפחות. שלהבת אלפסי-איינשטיין - 052-7203878

מעורבות חברתית והתנדבות: המשתתפות מתנדבות כ-32 שעות שבועיות במסגרות חינוך פורמאלי וא-פורמאלי, ובמקביל הן משתתפות בסדרה של 8 ימי הכשרה מקצועית למשימות ההתנדבות.

ליווי אישי וקבוצתי: המשתתפות מלוות ע"י מנחה מקצועית שתפקידה לתמוך בהן במהלך השנה, לסייע להן במימוש יכולותיהן, לשקף הצלחות ואתגרים ולבקר את התהליך. רכזות התכנית מלוות את הבנות ברמה האישית והקבוצתית תוך שימת דגש על פיתוח יכולות, מודעות וביטחון עצמי מתוך מטרה לקדמן לעבר יצירת תמונת עתיד אישית.

הכשרה ארצית: התכנית כוללת יום הכשרה ארצי אחת לשבועיים העוסק בהכשרה לשירות והכוונה לקראת פיתוח תמונת עתיד, כלים להצלחה באקדמיה ועוד. דוגמא אישית: צוות התוכנית מורכב מנשים איכותיות מרקע תרבותי מגוון, חלקן מרקע תרבותי דומה לזה של הצעירות ולכן הן המהוות דוגמא אישית של עוצמה והצלחה.

bat-ami-achva-tochnit  

גישה מכבדת ומעצימה: הדורשת יכולת ומצוינות תוך מתן רשת ביטחון מקצועית וליווי מתאים. זאת לעומת גישה טיפולית, מתייגת ומחלישה המאפיינת פעילות עם אוכלוסיות מוחלשות.

למידה ופיתוח תמונת עתיד: חיזוק יכולותיהן של המשתתפות בתחום ההשכלה והתעסוקה כולל רכישת כלים לבניית תוכנית אישית לעתיד ושיפור ההישגים הפורמאליים הדרושים ללימודים גבוהים.

חיי קבוצה: כל עשר משתתפות מתגוררות באופן עצמאי בדירה ביישוב בפריפריה ומתמודדות עם סוגיות של לקיחת אחריות יומיומית, תקשורת בין אישית, קבלת החלטות קבוצתית ואישית, ניהול תקציב וניהול משק בית משותף.

ארגון בוגרים ותוכניות המשך: מסלולי המשך לבוגרות בנושאי השכלה, תעסוקה ומעורבות חברתית כמו גם קורסי הכשרה מקצועית, מלגות ותנועת סטודנטים.

"הייתה לי מטרה וזו הייתה הדרך להשיג אותה, זו הייתה הדרך שלי להתקדם. השנה הראשונה שלי הייתה מאוד מוצלחת. אהבתי את השירות, את המעטפת ואת הרכזת והחלטתי להמשיך עוד שנה כי האמנתי שזה ידחוף אוותי קדימה. עכשיו, בשנה השנייה שלי אני במכינת אחותי בתל אביב. בבקרים אני במרכז קליטה ביפו שם הקמתי מרכז למידה לילדים ואני גם עוזרת להורים עם האנגלית ואחה"צ אני לומדת לקראת הפסיכומטרי. בהתחלה מאוד התלבטתי אם לעשות עוד שנת שירות אבל בסוף הבנתי שזה שווה את זה. יצאתי עם אור וסיפוק, למדתי ותרמתי הרבה. שנתיים שירות במכינות אחווה בנו אותי". לסיכום: "נפתחו בפניי כל הדלתות וכל האפשרויות לעתיד שלי". לאחרות היא ממליצה: "תלכו עם הלב שלכן, אני הלכתי בעקבות הלב ואני שמחה מאוד על ההחלטה הזו". (עדינה בלצאו, אור יהודה. עלתה לארץ בשנת 2002).

"הגיעו אלינו לאולפנה והסבירו על הפרויקט של המכינות ולמרות שתכננתי ללכת על משהו משרדי- אהבתי את הרעיון של השילוב בין שירות לאומי ללימודים. בנוסף, שמעתי על המכינות המון דברים טובים מבנות שכבר משרתות שם." מה גרם לסגור שם? "הבנתי שאני מעוניינת במסגרת הזו שמשלבת לימודים עם שירות לאומי- תגבור באנגלית, קורסים והכנה לחיים אקדמאיים. התרשמתי שזה מקום עם תמיכה וליווי. אני שמחה שבחרתי במשהו שאהיה עסוקה בו גם בבקרים, גם בצהריים וגם אקבל מכך המון." (אלמנש אבייה, פתח תקווה.)

  • עמותת מרכז מעשה
  • עיריית תל אביב - יפו
  • הנני - עם הפנים לקהילה
  • רשות השרות הלאומי- אזרחי
  • משרד החינוך
  • קרן גרוס