תודה שבאת

איך אתה אוהב את הקפה שלך על הבוקר? עם סוכר, עם חלב או עם כפית של חסד... כשאתה בוחר בית קפה או מסעדה תחשוב טוב טוב לפני, "כי איפה שאתה יושב, משפיע יותר ממה שאתה חושב". זהו ציטוט מהקליפ "תודה שבאת", מיזם מקסים של שתי סטודנטיות שרצו להיות חלק מהשינוי של קמפיין "התו החברתי". האם השיר שהפך ויראלי ברשתות החברתיות, יתנגן בקרוב גם בלב שלכם?
todashebata_ro

יסמין וסופית הן סטודנטיות לתקשורת במכללת ספיר, בכדי לממן את לימודיהן הן עובדות שעות רבות כמלצריות במסעדה. העובדה הזו היא שגרמה להן להוליד את המיזם. הן חשו על בשרן את הפער ביחס כלפי העובדים והלקוחות במקומות העבודה השונים.

"במסגרת עבודת הגמר שלנו בתקשורת במכללת ספיר היינו צריכים לחשוב על מיזם שייתן מענה לבעיה כלשהי, לאו דווקא חברתית, והתחבטנו על איזה נושא לעשות את העבודה. בעת ההיא אני וסופית עבדנו במסעדה, ושתינו סבלנו מהיחס הלא תקין שהיה שם כלפי העובדים".

הפתרון הגיע ממקום לא צפוי "אבל אז נזכרתי במסעדה בירושלים שעבדתי בה בעבר. היחס שם כלפי העובדים היה הוגן בתשלום המשכורות ובזמני ההפסקות במשמרת, וגם היחס שלהם כלפי אנשים עם מוגבלויות היה נכון מבחינת נגישות. זו הפעם הראשונה שבה נתקלתי במסעדה בעלת 'תו חברתי' ".

קליפ קליט

"החלטנו להפיץ את התו החברתי לכמה שיותר אנשים, כדי ליצור מצב שהציבור ילך לקנות רק בבתי עסק עם תו חברתי. זה יעודד עוד ועוד בתי עסק לשנות את תנאי ההעסקה והנגישות כדי שיהיו תקינים".

כדי לעשות זאת הן יצרו את הסרטון תודה שבאת. השימוש בשיר קליט, מסר ערכי וקליפ עכשווי גרם לסרטון לתפוס תאוצה. הוא הצליח לעורר מודעות לפרויקט התו החברתי של עמותת "במעגלי צדק" אצל הרבה אנשים בכל רחבי הארץ.

הסגנון שבו בחרו להשתמש בקליפ נקרא פלאש מוב, ריקוד המוני. בקליפ רואים חבורת אנשים שצצים מרחבי בית הקפה בעל התו החברתי ומפתיעים את אורחיו.

לצלילי מנגינה קצבית מתנגן שיר עם פזמון שמסביר את מהות התו החברתי: "תסביר לי למה? כי מכבדים פה את העובדים. תסביר לי למה? כי יש פה רמפה לנכים".

הריקוד המבוצע בקליפ הוא לא רק חגיגה לעיניים. כחלק מנגישות הסרטון למגוון קהלי יעד, הכוריאוגרפיה מעבירה את המסרים של השיר באמצעות תנועות קלילות.

התו החברתי

השינוי החברתי במיזם תודה שבאת הוא על בסיס התגייסות ציבור הצרכנים בישראל. תפקידו של הקהל הוא להצביע ברגליים ולצרוך שירותים רק מבתי עסק בעלי תו חברתי.

התו החברתי מבית היוצר של עמותת במעגלי צדק הינו תו איכות ערכי המבטיח שבעסק המחזיק בתעודה זו נשמרים זכויות העובדים, לדוגמה: שכר מינימום, החזרי נסיעות, תשלום ביטוח לאומי, תשלום בזמן. וישנה גישה לאנשים עם מוגבלות, לדוגמה: מרחב פיזי מונגש בכניסה במסעדה ובשירותים, תפריט בכתב ברייל.

התו ניתן ללא תשלום לבתי קפה, למסעדות ולאולמות אירועים בתמורה לעמידתם של העסקים בקריטריונים חברתיים בסיסיים. בעמוד הפייסבוק של תודה שבאת מופיעה "רשימת עסקים הוגנים", שבה ניתן למצוא עסקים הנוהגים ברוח התו החברתי.

תודה שבאת בפייסבוק

כיום, גם לאחר הפצת הקליפ, עדיין מתקבלים הדי עשייה חיוביים מאנשים שקיבלו ממנו השראה. "התגובות היו מדהימות, פרסומאי אמר לנו שהוא יהיה מוכן לפרסם בחינם כל מי שיהיה לו עסק בעל תו חברתי באשדוד. חניכי מכינת חנתון, שמפעילים את התו החברתי באזור רמת ישי וקרית טבעון הכינו את הגרסה שלהם לקליפ הויראלי של תודה שבאת".

יוזמי תודה שבאת לא מסתפקים בתו החברתי, ותומכים בכל שינוי חברתי שקשור בנגישות ובתנאי העסקת עובדים, כמו מלצרים עם כבוד, והם משתפים סרטונים קשורים לנושא בעמוד הפייסבוק שלהם.

העמוד של תודה שבאת הוא כר פורה לשיתופים בנושאי שיוויון ויחס שווה. לדוגמה, מישהי שיתפה סיפור מקומם בפייסבוק בעקבות היחס המעליב כלפי אמא שלה המוגבלת מבחינת הניידות, ויצאה בקריאה נרגשת  להתייחס באופן ראוי לכל אדם.

שותפים לדרך

מלבד מהות המיזם שתלוי בהשתתפות הציבור, הקמת המיזם נעשתה על-ידי שיתוף פעולה של אנשים רבים שעזרו במלאכה. "אני וסופית הקמנו את המיזם אך לא יכולנו לעשות זאת ללא החברים שעזרו לנו בקליפ לאורך שלבי הכנתו, כמו בצילומו ובהשתתפות בריקוד".

והיא מסכמת בהמלצה ליזמים אחרים: "מי שמעוניין לקדם יוזמה חברתית צריך לצרף כמה שיותר אנשים שיהיו שותפים לדרך".

הציון על עבודת הגמר בתקשורת כבר ניתן, ויסמין וסופית  סיימו גם את התואר. אך למרות זאת, דף הפייסבוק של תודה שבאת ממשיך לפעול. "אני מתחזקת את הדף עד היום, כי אני, שזכיתי שהיוזמה שעשיתי צברה תאוצה, אני לא יכולה לתת להדים החיוביים להישכח. אני מתחזקת את הדף כדי שאנשים ימשיכו לחולל כאן את השינוי".

פוסטים נוספים