שירות לאומי ב'בית העדות' – שליחות לצד סיפוק

"בית העדות למורשת הציונות הדתית והשואה" במושב ניר גלים הנו מוסד חינוכי ומוזיאון אשר שם לו למטרה לתעד, לחקור ולהנחיל לדורות הבאים את זיכרון השואה, את מורשתה המפוארת של הציונות הדתית, ואת חלקם ההירואי של חבריה במחתרת, בפעולות ההצלה ובעשייה החינוכית. בית העדות מקיים פעילות ענפה ורציפה לאורך כל השנה, ומדי שנה פוקדים אותו למעלה מעשרים אלף איש: תלמידים מכּל הגילאים, חיילים וכוחות ביטחון, עולים חדשים, מבוגרים וגמלאים, וכן משלחות לפולין ולגרמניה.
beit_haedut_b

בלבו של המושב הפסטורלי ניר גלים (בסמוך לאשדוד) עומד "בית העדות", מוזיאון קטן ואינטימי הפורש בפני המבקרים בו את סיפור השואה והתקומה. הסיור בבית העדות שם דגש על תעצומות הנפש היהודיות בשואה ובתקומה, על נושא הצלת יהודים בידי אחיהם, ערבות הדדית והגבורה לסוגיה.
בית העדות מקיים פעילות ענפה ורציפה במהלך כל השנה.
בימים אלה, שבעים שנה לאחר התרחשותו של סיפור הצלה ייחודי ורחב-היקף, אחד מהגדולים בתקופת השואה נחנך בבית העדות מיצג "בית הזכוכית". זהו מיצג אינטראקטיבי חדשני המעביר בצורה חווייתית ומרתקת את סיפור הצלתם של רבים מיהודי בודפשט בשלהי ימי השואה.
זהו סיפורם של יהודים אשר פעלו תוך סיכון עצמי להצלת הכלל.
המיצג נבנה בטכנולוגיה חדשנית ומתקדמת והמבקרים בו הם שותפים פעילים ומביעים את דעתם בדילמות ולבטים העולים מן המיצג תוך שימוש במסכי מגע אישיים.

ב"בית העדות" מתנדבות 2 בנות שירות, ותפקידן מגוון ונוגע בכל התחומי העיסוק של המוזיאון – החל מהדרכת קבוצות בקשת רחבה של גילאים; יסודי (כיתה ד' ומעלה), חטיבות ביניים, תיכונים, חיילים, ומבוגרים. כמו כן, הבנות שותפות גם בפיתוח מערכי הדרכה, הפקת טקסים ואירועים במוזיאון, וטיפוח קשרים אישיים עם אנשי עדות.

שעות העבודה הרשמיות הן בימים א'-ה' בשעות 8:30-15:30, אך מפעם לפעם הפעילות נמשכת גם עד לשעות הערב..

האווירה בבית העדות היא מאוד ביתית, משפחתית ונעימה!

הבנות מתגוררות בדירת שירות שנמצאת במושב, ממש מול בית העדות, יש להן משפחה מאמצת מטעם המושב ובשעות אחה"צ הן פועלות במושב – עם הילדים, עם הנוער, עם הקשישים.

תהליך הקבלה כולל יום מיונים בבית העדות אצל רכזת ההדרכה.

עדי, מנהלת מחלקת הדרכה מספרת:

בית העדות זה מקום של שליחות, של עשייה למען עם ישראל וארץ ישראל. למרות שאנו עוסקים בנושא מאוד 'כבד' וקשה, האווירה במקום מאוד נעימה, מחבקת ותומכת. ולכן לצד השליחות והרצינות יש הרבה כיף, הנאה וכמובן סיפוק.

עטרה ומור, בנות שירות ב'בית העדות' מספרות:

העשייה פה היא מאוד משמעותית. הדרכת קבוצות והחיבור שלהן לנושא של השואה, פשוט לגעת בלבבות – זה הסיפוק הכי אדיר.

וישנו גם הקשר עם ניצולי השואה שמתגוררים ביישוב ניר גלים ומגיעים לכאן לעיתים קרובות לבקר או לתת עדויות לקבוצות. אנחנו בקשר איתם, מדברות איתם, מקבלות מהם המון כוחות ולומדות על משמעות החיים. אנחנו מאוד שמחות להיות חלק מהמשפחה הזו.

 

פוסטים נוספים