שבת עולמית תשע"ט 

כמיליון אנשים חגגו השבת שבת עולמית. השתתפו כ- 1416 ערים מסביב לעולם, ב97 מדינותוואו! מטרת השבת העולמית היא שכמה שיותר אנשים ,ערים ומקומות ישמרו יחד את השבת. זוהי זכות גדולה, ובבת עמי התגייסו לפרויקט החשוב והמרגש הזה. במספר גרעינים שונים בארץ הרימו הבנות שבת נפלאה ומחברת לתושבים בעיר.  הבנות שירות ארגנו הפרשת חלה חגיגית, קבלת שבת, עונג שבת קהילתי, סעודות אצל משפחות שונות, סעודה שלישית ועוד. 

באופקים הייתה השבת העולמית כאירוע שיא של שבוע מתחברים. זה התחיל מקבלת שבת בבית אבות שביקש במיוחד מהבנות לבוא לשמח. היו שירים וניגונים והקשישים התרגשו מאוד. ההתרגשות לא איחרה להתבטא במילים חמות מצד הקשישים:  "אתם נותנות לנו כח", " בזכותן אנחנו עדיין כאן", וביקשו מבנות השירות לבוא באופן קבוע אל בית האבות במהלך השנה. עם כניסת השבת, נערכה קבלת שבת בגינה ציבורית, כדי שכל מי שרוצה יוכל להשתתף. חלק מהתושבים הסתכלו וחלקם הצטרפו לתפילה. הבנות שירות עצמן, לא ויתרו לעצמן והתחברו גם הן לאוכלוסיות לא מוכרות, את סעודת ערב שבת העבירו חלק מהבנות אצל משפחות חרדיות וחבדניקיות בעיר. הבנות מספרות שזו הפעם הראשונה שיוצא להן להתארח אצל משפחות שונות מהן. אחת הבנות שירות משתפת "פעם ראשונה שיצא לי לראות שלא שופטים אותנו אלא מתעניינים ושואלים, היה מעניין לראות מי נותן אצלם דבר תורה, שהם לומדים הלכה כל שבת. הייתה חוויה מיוחדת".  פרויקט נוסף שהבנות הפעילו במהלך השבת בשיתוף בני עקיבא היה יציאה עם כוסות- תה ועוגיות שעל הכוסות היה כתוב "דיבור יוצר חיבור". היו מעגלי שיח בנושאים שונים, על רבין, על חיבור, על שבת.  המטרה הייתה ליצור שיח משותף ולחבר בין כולם. הבנות מספרות שהיו מעגלים רבים פעילים, הנוער אמר מה הוא חושב והיה מעניין לשמוע את הדעות השונות, וגם מי שלא שיתף, ישב והקשיב ולקח חלק. למחרת הייתה סעודה שלישית, תנועות הנוער באו לעשות את המפקד והפעולות באותו מקום כך שממש כולם היו שותפים. אפילו היה בחור אחד שצילם לאשתו וקרא לה לבוא להשתתף. היה אוכל בשפע שמשפחות הגרעין הכינו, שירים, סיפורים ואווירה מחברת. רכזת הקהילה מספרת שאחת הנשים פנתה אליה בסעודה שלישית בהתרגשות ואמרה כמה היא מעריכה את מה שהבנות עשו בעיר לכבוד השבת העולמית.

בגרעין אשקלון הבנות שמו דגש על הכנסת כלל התושבים לאווירת השבת. לבנות היה חשוב מאוד להסביר מה היא השבת העולמית ועד כמה היא חשובה. הן הכינו הרבה עוגיות, הסתובבו בשכונה, הגיעו אל הילדים, סיפרו כמה מיוחדת היא השבת, ומה עושים בשבת.

גרעין קרית גת יזם מעגלי שיח. המעגלים דנו מה היא השבת, מה עושים בשבת, למה בכלל צריך לשמור אותה. בערב שבת התפללו כולם תפילת ערבית משותפת כל סניפי תנועות הנוער בעיר יחד.  אושריה, בת שירות בגרעין בקרית גת משתפת, "היה מדהים, פעם ראשונה שכל התנועות נוער היו ביחד", היא מוסיפה, "חוויה מעצימה ומעוררת מחשבה, איך אפשר לפעול יותר למען שמירת השבת, בנוסף לומדים להכיר ולקבל חשיבה על צדדים שונים."

גרעין רמלה ציינו באופן מיוחד את השבת העולמית. ביום שישי עזרו בנות השירות בארגון פרויקט "שולחנות שבת". הפרויקט פעיל לאורך כל השנה במסגרתו גרעין המשפחות מכין ארוחות ערב שבת ומזמין אנשים שאין להם עם מי להעביר את השבת או אינם מסוגלים להכין שבת מבחינה כלכלית. הבנות עזרו בהכנת האוכל והאולם לקראת הארוחה והכינו פעילות מעניינת לכל המשתתפים. היה שיתוף פעולה יוצא דופן ,"טוב שיש חבורה כזאת עם רוח להרים את הארוחה" אמר אחד המשתתפים. במוצאי שבת ארגנו בנות רמלה מלווה מלכה המוני בקניון בעיר.

 גרעין רעות בתל אביב ציינו גם הן את השבת העולמית. זה התחיל ביום חמישי בהפרשת חלה לנשים ונערות ממגוון התקנים של הבנות. הייתה הפרשת חלה מרגשת ומיוחדת. "העברנו דף עם שמות לתפילה. התפללנו לזיווג, רפואה הצלחה, היה מרגש מאוד". למחרת ערכו הבנות קבלת שבת מוזיקלית עם גיטרה וחליל וניגונים יפים לכבוד שבת.  שכן שעבר התרגש ונהנה לשמוע את המוזיקה. בשבת בצהריים הכינו הבנות פעילויות לילדים ואמרו תהילים ביחד. סעודה שלישית הייתה בגינה ציבורית, הבנות פרשו שולחן עם הרבה אוכל ופינוקים, הכינו מראש שירון כדי שכולם יוכלו להצטרף ולשיר. ואכן העוברים והשבים הצטרפו לניגונים. בת שירות בגרעין מספרת "אי אפשר לתאר במילים את העוצמה הגדולה שהייתה. לראות יחד את כל הגילאים מילדים ועד זקנים, חילונים ודתיים שרים יחד בסעודה שלישית, ללא היכרות מוקדמת. חוויה מעצימה ומרגשת". חנה בורוכוב, רכזת בנות השירות בתל אביב מספרת על ההשפעה של השבת העולמית בעיר "בגלל שהיו כל מיני פעילויות במהלך השבת, זה יצר אפקט, ראית שאנשים קולטים שיש פה משהו. הם סיפרו ושאלו על השבת העולמית. הבנו לאחר השבת כמה זה נגע באנשים, פתח שיח על השבת העולמית והיכה גלים מעבר לאנשים שנכחו בפעילות".

פוסטים נוספים