פסח 2017

IMG-20170404-WA0012

האביב לא ממש הגיע, אבל פסח בהחלט כבר בא! לפני שבנות השירות יוצאות להפוגת חירות קצרה, הן נותנות את הנשמה בכדי שאף אחד לא יישאר רעב, נזקק או בודד בחג.

והדרת בית זקן

קלחת ניקיונות פסח בעיצומה, נראה שכל אחד טרוד במשימותיו הפרטיות. "בתקופה הזו אני חושבת יותר מתמיד על הקשישות שלי" אומרת שחר טננבאום בת שירות בגרעין ג', באר שבע. כידוע, איסור חמץ לא פוסח על בתי בני הגיל השלישי, כך הם מוצאים עצמם מעבירים כלים כשרים מארונות הנמצאים אי שם בזווית לתקרה. משפשפים מקררים, מקרצפים תנורים. לחג הם מגיעים באפיסת כוחות.

IMG-20170404-WA0007

בנות השירות בגרעין באר שבע הגדילו לחשוב ולעשות בעניין הזה, הכינו רשימה של קשישות עריריות, הצטוותו לזוגות והגיעו מצוידות בחומרי ניקיון וצבע. הן מכשירות עבורן את הבתים אך לא פחות משמחות את הלב. "הקשישה שלי קוראת לי נכדה, למרות שאין לה נכדים כך היא מרגישה כלפיי. משוויצה בי בפני חברותיה וזה לגמרי מפיג את הבדידות" מספרת רוני הירשברג גם היא בת הגרעין.

IMG-20170404-WA0006

 

על מיחזור חמץ

כשפורים מסתיים זהו הסימן שפסח מספיק קרוב. קבוצות וואצאפ שכונתיות מתמלאות במחוות אדיבות למסירת גרנולה, קרוטונים, פירורי לחם ושאר ירקות. בנות השירות בגרעין ראש העין ניקו את הדירה ומצאו להפתעתם חבילות רבות של… פסטה! "לא ייתכן שנזרוק את הכל" אמרה חן הינדי בת שירות מהגרעין, "אנשים כל הזמן מציעים לנו 'רוצות חבילת קורנפלקס? אולי פתיתים?' הרגשנו שזה ממש בל תשחית" היא ממשיכה "בתיאום עם הרכזת פנינו לרב אליקים לבנון בבקשה למצוא פתרון הלכתי ואכן הוא אישר לעשות שטר מכירה גם לחמץ גמור בתנאי שמדובר בכמות גדולה מאד ושאחרי החג זה הולך למצוות צדקה לנזקקים". בימים אלו ממש מסתובבות הבנות, אוספות חמץ, מפיצות את הבשורה. כשייגמר החג "נארוז את המצרכים לחבילות ונחלק למי שזקוקים להם באמת. כי ממש חבל".

IMG-20170403-WA0013

להתחדש בלי להתרושש

הקולקציות החדשות מוצגות אחר כבוד בחלונות הראווה. אחרי הניקיונות המתישים מי לא תפנק את עצמה בהופעה חדשה והמחמירות יקנו מכף רגל עד ראש כולל בגדים לקטנים וכמובן מתנות למארחים. בקיצור בפסח כרטיס האשראי עובד שעות נוספות. "בוטיק יד 2" שהוקם כפרוייקט בת מצווה לפני חמש שנים בעיר רמלה וכיום מתוחזק על ידי נשות הגרעין התורני ובנות השירות בעיר, עשה מהפכה לקראת החג. "אנחנו יודעות שלקראת החג נשים מבזבזות הרבה כסף על ביגוד והלבשה לכל המשפחה" אומרת חגית הכהן ממנהלות הבוטיק, "לכן התכוננו מראש, בררנו מעשרות השקים רק פריטים חגיגיים במצב מעולה, קיבלנו גם סחורה חדשה מחנויות שסגרו, עודפים מקולקציות קודמות כולל תכשיטים ומטפחות ואנו מזמינות את כל הסביבה לבוא ולהתחדש כל פריט עד 10 שח בלבד!". בנות השירות של הגרעין השתלבו במיון הבגדים, סידור החנות ואף יגיעו למכירה בכדי להאיר פנים לקונות. "אני מאד מאמינה בחשיבות של מה שאנחנו עושות פה" מספרת רננה רוזנברג בת השירות "לא תמיד נעים להגיע לקנות ביד שניה ולכן ההרגשה שאנחנו ניתן והאופן שבו נארגן את המקום יכולים להוביל לשינוי חברתי לפחות בדפוסי הצריכה המטורפים לפני החגים".

IMG-20170404-WA0011

על אף הרצון למעט חופש עם המשפחה הפרטית בנות שירות רבות ברחבי הארץ מגלות רגישות עצומה לחברה, מזמינות משפחות עולות מאתיופיה איתן הן עובדות כל השנה לארוחה או טיול בחג, כמו כן נערות בודדות או כאלו הנמצאות בתנאי פנימייה. אנו בבת עמי גאים ביוזמות הנפלאות האלו ומחזקים את ידיהן של העוסקות במלאכה.

שיהיה לכולנו חג כשר ושמח.

פוסטים נוספים