פותחים שוב את הלב

אחדות מוזיקלית חוצת מגזרים: גדולי הזמר מכל קצוות המוזיקה בישראל הצטרפו יחד לביצוע השיר 'פתח ליבך', לזכר שלושת הנערים הי"ד. אף עין לא נותרה יבשה, מהביצוע המרגש וממילות השיר המאחד בתוכו את שמות הנערים: אייל, נפתלי וגיל-עד הי"ד.
ptachlibch.rochav

"עלו לתומם כאייל נעקד על מזבח הבנים,
שמים בכו מעל הגלעד והארץ רעשה
מתוך נפתולי הלב שרעד חייכו בתמונה השלושה" [מתוך השיר].

בקיץ האחרון נחשפנו כולנו לאחדות המדהימה שהייתה בעם סביב חטיפתם של שלושת הנערים הי"ד.  מאז עברו עלינו הרבה אירועים והאדרנלין שהיה אז כמעט ונעלם. תלמידי ישיבת "מקור חיים" (בה למדו גיל-עד ונפתלי ז"ל) חשבו על דרכים שונות להנצחת חבריהם לכיתה.

בין הרעיונות שהוצעו, בחרו החברים בהנצחה מוזיקלית ופנו לזמר דוד ד'אור שמייד קיבל את הרעיון וכתב מילים ולחן (יחד עם המוזיקאי שלמה אילן קינן) בהשראת המקורות.

ד'אור צירף אליו הרכב זמרים מיוחד, מגדולי הזמר החסידי והישראלי שהתנדבו והתגייסו עבור הנצחת הנערים. החל מאברהם פריד ויונתן רזאל, ועד לקובי אפללו, דיוויד ברוזה וישי ריבו.  כל אלו חברו יחד עם חברי הנערים, לשיר באולפן אחד על הזיכרון והאחדות שהם נושאים עימם מאותם הימים.

"משפחות יפרח ופרנקל ביקרו באולפן בזמן ההקלטה, ושרו איתנו. היו רגעים של בכי, לצד התרגשות גדולה מהיצירה". כך סיפר דוד ד'אור בגל"צ.

ptachlibch.tochen

משפחת יפרח באולפן ההקלטות צילום:אחיטוב שלזינגר

אלעד פישר, חברם של גיל-עד ונפתלי ז"ל, שלקח חלק יחד עם חבריו בפרויקט, סיפר:  "בכל תהליך הפקת השיר, הייתה מצד אחד תחושה קצת קשה של הניסיון להנציח חברים שחיית איתם ומתו. זה מעלה כל הזמן את החיסרון ואת הגעגוע מחדש.

מצד שני, העשייה הזאת, כשהמטרה שלה היא בעצם כפולה- גם הזיכרון הפרטי של החברים שלנו וגם שימור התחושה של הסולידריות והקירבה בעם. זו עשייה שנותנת כוח ותקווה לעתיד ואני מקווה שהצלחנו ושנצליח לגעת בכמה שיותר אנשים".

ptachlibch.tochen2

צילום: אחיטוב שלזינגר

"מעבר לכול כתבה או ספר, לשיר יש אורך חיים והוא מנציח ומחבר ומחייה את הרגעים ואת הסיפור לחיים". כך אומר הזמר ישי ריבו שלקח חלק בשיר 'פתח ליבך'."לשיר עם האנשים הכי קרובים לשלושת הנערים, זו חוויה עצובה ומשמחת כאחד, הרגשתי שהשיר נתן להם כוח ותקווה.

אנו חיים במדינה שקורים בה הרבה דברים טובים ורעים לצערנו, ולכן חשוב שנזכור. השיר מחזיר את הסיפור לחיים ונותן לכול אחד את נקודת החיבור והדרך  שלו להתחבר ולהתאחד שוב".

פתח ליבך/ מילים ולחן דוד ד'אור ושלמה אילן קינן.

פתח ליבך ברחמים על בניך
קולם לדורות ישמע
בשמים ניצבים לעד דבריך
ובארץ המצא לנו נחמה.

איכה היו השלושה לאחד
וציוו לנו חיים.
הלכו לתומם כאייל נעקד
על מזבח הבנים.
שמיים בכו מעל הגלעד
והארץ רעשה
מתוך נפתולי הלב שרעד
חייכו בתמונה השלושה.

פתח ליבך…

ובין מיצרים בקרוב עלי מרעים
היתגלו במסך האבק
שקרים שבתוך מנהרות מסתתרים
מזימות שנורו למרחק
הרוח נשבה ישנה חדשה
וקירבה לבבות רחוקים
מתוך תעצומות הנפש ביקשה
לא ליפול גם כשלא מבינים.

פתח ליבך…

ובתוך הטירוף
בין מרדף לנרדף
תעלה זעקה
לשלום הנכסף
והעם שעייף
משנאת החינם
יתאחד בחיבוק אחים.

בביצוע השיר משתתפים: אלעד פישר, אמיר בן גל, גבריאל לדרמן, ידידיה יוסף, חנן איינשטיין ויודה מלכה.

והזמרים: דוד ד'אור, יונתן רזאל, אברהם פריד, ישי ריבו, דיויד ברוזה וקובי אפללו.

השיר הושמע לראשונה בטקס הענקת פרס בגין במרכז מורשת מנחם בגין על ידי ד'אור יחד עם תלמידי ישיבת 'מקור חיים' ישיבתו של נפתלי וגיל-עד.

תמונות: אחיטוב שלזינגר.