פותחים דלת לזיכרון בסלון

איפה אנחנו מעדיפים להיות בערב יום השואה - משתתפים בטקס ממלכתי? צופים בטלוויזיה בתוכניות דוקומנטריות? פרויקט "זיכרון בסלון" מציע דרך נוספת, המאפשרת לנו להיות שותפים במפגש אינטימי עם ניצול שואה בגובה העיניים ובסביבה לא רשמית. השנה תארח גם שקד עצמון, תלמידת תיכון מנתניה, בסלון ביתה את ניצול השואה שיספר לה ולחבריה לשכבה את הסיפור שלו בשואה, ממקור ראשון.
zikaronbasalon_ro

יום השואה תשע"ה, 70 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ. למעלה משנות דור עברו מאז אירעו זוועות הנאצים באירופה. מצד אחד כל כך רחוק מאיתנו בזמן ובמקום, יחד עם זאת כל כך קרוב, נוגע בנימי נשמתנו היהודית.

כיצד נתייחד השנה עם זכר הנספים וניצולי השואה? כיצד ניתן, אם בכלל להתייחד עם שישה מיליונים של אנשים, נשים, ילדים ותינוקות שנטבחו רק בשל היותם יהודים?.

פרויקט זיכרון בסלון החל לפני חמש שנים, בסלון אחד, של עדי אלטושלר ובן זוגה, נדב אמבון. זאת בשל תחושה שהזיקה שלנו לטקסי יום הזיכרון ביום השואה הולכת ונחלשת. בכל שנה מצטרפים עוד ועוד אנשים הבוחרים לציין את ערב יום השואה בדרך זו, בסלון ביתם, עם קבוצת חברים באופן אינטימי.

ייחודו של הפרויקט הוא המפגש הישיר עם איש העדות בביתנו. האווירה הביתית מחברת את לבבות הצעירים והמבוגרים כאחד סביב זיכרון השואה. הישיבה במעגל והמפגש הישיר עם אנשי העדות ועברם נותנים הרגשת פתיחות לשיח משותף.

במפגש הביתי של זיכרון בסלון בחלקו הראשון של הערב שומעים את סיפורו של איש העדות. בחלקו השני של הערב מתדיינים על נושאים רלוונטיים הקשורים לשואה, ובהשלכותיה השונות בעבר, בהווה ובעתיד.
במהלך הערב, מבצע המארח או אחד המשתתפים קטע קישור של שירה, נגינה, סיפור או סרט קצר על מנת להפיג את המתח וליצור מעבר נוח בין העדות לדיון.

באתר האינטרנט של פרויקט זיכרון בסלון הוסיפו המארגנים מערכי שיעור מפורטים הן למבוגרים והן לבני נוער, בהם דגשים להנחיה, דוגמאות ושאלות לפיתוח הדיון.

zikaronbasalon_t

מפגש זיכרון בסלון עם ניצול שואה (צילום: רפי מיכאלי)

שקד מנביטה זיכרון לדורות הבאים

לשקד עצמון, תלמידת כיתה י"ב בתיכון טשרניחובסקי בנתניה, היה ברור שהיא תעשה משהו משמעותי ביום השואה, "דווקא בגיל של התיכון, טרום השירות הצבאי והלאומי למדינה, חשוב לבנות תשתית ערכית חזקה שנדע למען אלו ערכים אנו מתגייסים".

שקד היא נערה חדורת מטרה ומקדישה מזמנה בפרויקטים שונים של מעורבות חברתית, בנוסף להשקעה בלימודים.
בתחרות משחקי המכביה העולמית שהתקיימה בארץ, היא התנדבה ליצור חוויה חיובית בשהותם של הספורטאים ולקרב את העולים הפוטנציאליים לישראל. היא גם פעילה במועצת הנוער ושם התוודעה לפרויקט זיכרון בסלון.

"הסלון הוא המרחב הפרטי שלנו, כשמזמינים ניצול שואה אלינו הביתה נותנים לו את התחושה שהוא חלק ממשפחתנו".
שקד מספרת על היענות יפה של חברים רבים שלה, גם אלה שהיו במסע לפולין וגם אלו שלא. אף אחד לא רוצה לפספס את ההזדמנות לחוש מקרוב את סיפורי החיים האישיים של ניצולי השואה.

"הדור הצעיר מראה לניצול השואה שהוא יהיה נאמן להמשיך לשאת את הלפיד. גם לאחר שהניצולים לא יהיו עוד עמנו, אנו נשמר את זיכרונות השואה לדורות הבאים".

זיכרון בסלון הוא מפגש מרגש ובלתי אמצעי, המאפשר לשמוע את ניצולי השואה, להזדהות ולהתחבר אליהם ולהפוך אותם לחלק מאילן היוחסין שלנו. בכל רחבי הארץ ובעולם אין סלון אחד שדומה למשנהו, בכל סלון איש עדות אחר, זיכרונות אחרים, ורקמה אנושית שונה.

גם אתם יכולים לקחת חלק! בקרו באתר האינטרנט של זיכרון בסלון ובחרו איפה אתם ביום השואה השנה. תוכלו להירשם, לתאם פרטים ולארח איש עדות או לחפש סלון הקרוב לאיזור מגוריכם ולהצטרף.

אתר הפרויקט:

http://www.zikaronbasalon.com/

פוסטים נוספים