סמינר גרעינים תשע"ט

סמינר גרעינים fu,r,

בנות השירות של בת עמי המשרתות ב24 גרעינים ברחבי הארץ יצאו לשלושה ימים של סמינר במדרשת "ביחד" בעיר ירוחם. אם תשאלו בת שירות מאחד הגרעינים על אופי העבודה שלה, היא ללא ספק תעיד שהעבודה היא מרובה, שיש המון עשייה, משימות ופעילויות, ואין הרבה זמן חופשי. הסמינר הוא הזדמנות עבור הבנות להתאווררות קלה מהתקנים האינטנסיביים, הזדמנות לגיבוש, חשיבה ולמידה להמשך העשייה.

בבת עמי ישנם מספר גרעינים גדולים וגם כמה קטנים ומשפחתיים. הגדולים מורכבים מ30 בנות שירות בערך והגרעינים הקטנים מורכבים מ10 בנות סך הכל. לכל גרעין אופי שונה. הרכב הבנות שונה וכנ"ל גם אופי העבודה. אך מה שמשותף לכולן זאת העבודה שלהן יחד. למרות שלכל אחת יש תקן אחר, הגרעין כולו מרים יחד פרויקטים גדולים והעשייה של הבנות בעיר היא משותפת. בעקבות כך לסמינר היו מספר מטרות חשובות. לתת כלים מקצועיים באמצע העשייה, עבודה על גיבוש הגרעין כקבוצה, וכמובן התאווררות קלה מהשגרה. הסמינר היה מעין זריקת מוטיבציה עבור הבנות. מרים טויזר רכזת גרעין אופקים מדגישה, "זה בדיוק הזמן שצריך לתת את הכוחות האלה, לחדד את תחושת השליחות שיש בשנה הזאת. לחבר מחדש את הבנות למה שהן עושות". במהלך הסמינר שמעו הבנות מספר שיחות בנושא שליחות, חינוך ועוד. הרב בני נכטיילר נתן שיחת חיזוק ודיבר על הגרעין כקבוצה, אלישיב רייכנר דיבר על עצם ההגעה למקום חדש, על ההיכרות עם אוכולסייה שונה ותרבות שונה. כמה חשוב לבוא בראש פתוח ולעבוד יחד עם מי שנמצא שם, למרות הפערים הקיימים והשוני. הרב מתניה ידיד דיבר על עשייה מתוך התלהבות, על חשיבות המוטיבציה, כמה זה מוסיף לעשייה בגרעינים. הרבנית אסתי רוזנברג דיברה על התפילה ועל החיבור לעולם הדתי בשנת השירות, שזה לא דבר פשוט כשאין זמן אפילו לקפה של הבוקר. צוריאל רובין דיבר עם הבנות על הקשבה בחינוך. אביגיל נבו, בת שירות בגרעין קרית אונו העוסק ברובו בהפצת יהדות משתפת, " באופן אישי מאוד התחברתי לשיחה של צוריאל. התקן שלי זה זהות יהודית וחינוך, וזה נגע בי כי הוא דיבר על הקשבה לחניכים. זה התחבר למה שאני עושה בפועל".

שיחה נוספת במהלך הסמינר הייתה של נאור צימרמן, הוא דיבר על נתינה, ועצם האישיות שלו והעשייה שלו דיברה מאוד אל הבנות. שירה, בת שירות בגרעין אשקלון משתפת, "השיחה של נאור הייתה טובה. הוא מתנדב המון עם חיילים ולמען חיילים. נאור הראה מה זה אהבה לעם ישראל, וזאת העבודה שלנו בגרעינים, אי אפשר שלא להתחבר לזה". אסנת, בת שירות בגרעין שדות נגב מספרת על הצגה של אבישי כהן שנקראת "ובחרת" המדברת על התמכרויות, שהועברה לבנות במהלך הסמינר. "ההצגה עסקה בין השאר בהתמכרות למסכים. זה התאים לנו בתור בנות שעובדות עם נוער של מושבים, ההצגה הייתה טובה ויפה ונתנה נקודות למחשבה". באחד הערבים היה סטנד-אפ של חנה הדסה ממושב שוקדה, על הוואי בנות השירות. אסנת משתפת, "היה מצחיק וקליל, יכולנו להזדהות עם המון דברים שהיו שם".

במהלך הסמינר התקיימו מספר פעילויות לגיבוש הגרעינים כקבוצה. הייתה סדנת או- די- טי, שהדגישה לבנות את החשיבות של עבודת צוות. אביגיל, מגרעין קרית אונו מספרת " הסדנה לימדה אותנו דברים על עצמנו , זה היה מעין הדמייה של עבודת צוות, איזה תפקיד כל אחת לוקחת. זה חידד והוסיף לנו על העבודה שלנו בגרעין". אסנת מוסיפה "הייתה חוויה מאוד טובה ומגבשת. זה יצר שיח גרעין פתוח וטוב". בנוסף היו סדנאות על איך מרימים פרויקטים, היה שיתוף של רעיונות, ועוד. נעמי כהן מנהלת הסמינר מספרת "לכל גרעין היה שיח גרעין עם הרכזת. הבנות חשבו מה לעשות הלאה, הציבו מטרות חדשות, פתרו בעיות קבוצתיות". שירה מאשקלון מספרת כיצד הגרעין שלה התחבר, "את כולנו זה תפס. להרבה גרעינים יש פרויקט שמאחד את כולם, זה חיזק לנו הרצון לפרויקט גדול", היא ממשיכה," אצלנו באשקלון חשבנו איך להשקיע בילדים, שלא יגיעו למצב בו נמצא הנוער, זה נתן לנו מוטיבציה לעשות". מרים טויזר רכזת אופקים מספרת שהפעילויות מאוד מיקדו את בנות הגרעין שלה, ואכן נתנו להן המון כלים קבוצתיים ואישיים.

מי שנכח בסמינר יוכל להעיד שהיו המון אנרגיות טובות והאווירה הייתה מיוחדת. בערבים היו פעילויות כיפיות, כמו ערב שירה והרקדה. לאורך כל הסמינר היו שלל פינוקים, היה מרק חם ומאפים והרכזות פינקו בצ'ופרים את הבנות. כל גרעין בחר לעצמו צבע והוציא סווצ'ר לכולן, וכמובן שלא היה ניתן לפספס את קולות המוראלים בכל העיר. שירה מספרת על האנרגיות של גרעין אשקלון, "אנחנו גרעין יחסית גדול, שמעו אותנו,  עשינו הרבה מוראלים, הרגשנו שיש תחרות טובה בין הגרעינים". מרים טויזר מספרת על האווירה בסמינר, "הייתה אוירה של כיף וביחד, היו המון צופרים. השקיעו וחשבו על כל דבר קטן. ועל דברים שנתנו עוד כוח לבנות להיות שם, זה עשה טוב לכולם", היא ממשיכה, " אני מחכה לזה כל שנה מחדש, זה אוסף את הבנות להחדיר שוב את התודעה- בשביל מה אני פה ובשביל מה הגעתי לשנה הזאת".

מבחינת הצוות העבודה לקראת הסמינר הייתה אינטנסיבית. מבניית הלו"ז, חשיבה על נושאים שיעניינו את הבנות, את מי להזמין ועל מה לדבר, ואיך לפנק בדברים הקטנים, ועד לביצוע, לוודא שהכל מתנהל כשורה ושהבנות מחכימות ונהנות. אסנת מפרגנת לצוות הסמינר, "הכל היה מסודר, הכל היה במקום, האוכל היה סבבה, והאוירה היה טובה וחמה". נעמי מנהלת הסמינר, שעמלה רבות שייצא על הצד הטוב ביותר מוסיפה, "הייתה אוירה טובה ושמחה. אוירה של עשייה". רחל פדור, מנהלת מחוז ירושלים מסכמת "פגשנו 400 בנות מלאות מוטיבציה וחדורות מטרה שעסוקות כל כולן בעשייה חברתית. את קולות הצחוק והמורל היה אפשר לשמוע בכל העיר ירוחם. הבנות יצאו מלאות כוחות והשראה אחת מהשנייה וכמובן עם כלים מקצועיים להמשך הדרך".

זה הזמן להודות לכל צוות הסמינר, שהכין וטרח וחשב על הדברים הקטנים והגדולים. שעמל רבות על מנת שהבנות יצאו מהסמינר, מועשרות בתוכן, טעונות בכוחות ואנרגיות חדשות, ומצויידות בכלים מקצועיים להמשך עשייה מבורכת בגרעינים.

 ניפגש שנה הבאה!

סמינר גרעינים1

סמינר גרעינים

פוסטים נוספים