סיירת קדיש

בשנים האחרונות מצטרפים לנוף מצבות האבן הנוקשות, צעירים בדמות מלאכים שבאים לחבק ולהקשיב למשפחות וגם להשלים מניין לאמירת קדיש לעילוי נשמת יקירם שנפל. ישנם גם חללים שקברם לא נפקד ביום הזיכרון ולשם מגיעים הצעירים בכדי לייצר מניין ולומר קדיש. אלה הם מתנדבי "סיירת קדיש", תלמידי ישיבת אמי"ת 'חברותא' ברעננה ותלמידי ישיבת ההסדר 'מאיר הראל' במודיעין.
kadish2

בית העלמין בקיבוץ עינת. יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. באופן בלתי צפוי מגיחה קבוצת נערים, עייפים מן הדרך, על גבם תרמילים, ופונים אל המשפחה היחידה המתייחדת עם יקירה בבית העלמין.

כחלק מסיירת קדיש של ישיבת חברותא החליטו התלמידים, שהיו בעיצומו של מסע שנתי מאילת לחרמון, לקחת פסק זמן כדי ללוות משפחה שכולה. הם הקשיבו לסיפורים, הביעו הזדהות עמם, ובערב, המשפחה פתחה שולחן ואירחה את כולם בביתה.

היוזמה, אשר החלה כבר במחזורים הראשונים של הישיבה, נבעה מתחושת ערבות הדדית. התלמידים נכנסים לבתי העלמין ומגיעים לקברים שלידם עומדים מעט אנשים, כדי להשלים מניין לקדיש, ולתת תמיכה למשפחות.

במקום אחר פגשו התלמידים אישה יושבת בין שני קברים. בקבר שמצידה האחד קבור בנה שנפל, ומצד שני קבורה חברתו שנפלה איתו. האם המסורה דואגת לשטוף גם את קבר החברה שאין לה הורים שידאגו לכך.

התלמידים מישיבת חברותא נכנסים מייד לפעולה, ועוזרים לה לשטוף את הקברים ולהיות לה לאוזן קשבת. בסיום המפגש אמרו השניים קדיש לזכר זוג החברים שנפל כשהאישה נרגשת מאוד מן המחווה.

"בהתחלה יש מתח באוויר והמון חשש, אבל אחרי מפגש אחד נפתחים כולם, כי רואים את החיבוק וההתרגשות של המשפחות", מסביר הרב אבינועם אלמגור, מנהל הישיבה.
"מעשה קטן אחד שלכם, של חסד של אמת, יוצר מציאות בשטח ששינתה את הרגשתם של הרבה משפחות בארץ. כבר לא מסתפקים רק בטקס, אלא נפגשים פנים אל פנים עם המשפחות".

אלון בזיז, תלמיד כיתה י"א בישיבה, שמשתתף כבר שלוש שנים בסיירת קדיש מזמין את כל מי "שמסוגל נפשית" לקחת חלק ביוזמה."זה לא רק לתת, אלא גם לקבל. אנחנו ממש מתחזקים כשאנחנו רואים כמה המשפחה חזקה ואילו עוצמות יש לה, וכשאני שומע ממקור ראשון על החלל אני יודע בדיוק על מי מדובר, ולכן יותר מתחבר לזה".

kadish3

סיירת קדיש בישיבת אמי"ת חברותא

kadish1

סיירת קדיש בישיבת אמי"ת חברותא

"הנופלים הלכו כולם בשורה אחת. לא הסתכלו מה נמצא להם מתחת לקסדה".

יוזמה דומה נוספת היא של ישיבת ההסדר 'מאיר הראל' במודיעין. ביום הזיכרון הלאומי הם הולכים דווקא לבתי העלמין האזרחיים. שם קבורים עשרות חללים חרדים שנפלו במערכות ישראל.

משפחותיהם ביקשו שלא לקבור אותם בחלקות הצבאיות בגלל מורכבות העניין ומסיבות שונות. מסיבה זו וכנראה גם בשל יחסם ליום הזיכרון הלאומי של המדינה, נפקד קברם של אלו ביום זה ואיש לא אומר עליהם קדיש.

ברגע שנודע לתלמידי הישיבה על אותם עשרות חללים חרדים שעל אף כל הקושי והמורכבות הלכו לשרת ונפלו בעת שירותם הצבאי. וכיום לא זוכים לאמירת קדיש והוקרה ראויה כשאר הנופלים ביום הזיכרון הם החליטו לקחת יוזמה ולאתר את אותם חללים כדי לתת גם להם את הוקרת הטוב הראויה.

"מדובר בחיילים כמו שאר החיילים שהקדישו ומסרו את נפשם ואנו חייבים להוקיר להם תודה". מספר הרב אליעזר שנוולד, ראש ישיבת ההסדר מאיר הראל במודיעין, אל"מ ואח שכול בעצמו.

kadish4

תלמידי ישיבת ההסדר במודיעין באמירת קדיש בבית עלמין אזרחי

כבר שלוש שנים יוצאים חניכי ובוגרי הישיבה להדליק נרות ולומר קדיש ופרקי תהילים על החללים החרדים הפזורים ברחבי בתי העלמין האזרחיים, בבני ברק ובירושלים בעיקר.

"היתה שנה שעל כל קבר השארנו גם פתק ובו כמה מילות תודה והוקרה. בעקבות זה קבלנו טלפון מאחות של אחד החללים שסיפרה שזו הפעם הראשונה שראתה את אבא שלה, שלא מתרגש כמעט מכלום, מתרגש כל כך מפתק קטן וממעשה תודה שכזה". מספר צבי זלצר, מנכ"ל הישיבה.

"התקשרה אלי מישהי ששמעה על הפעילות שלנו וביקשה שנצרף לרשימה שלנו גם את השכן החרדי שלה שנפל חלל באחת המלחמות, אך אינה יודעת היכן הוא קבור. היא נתנה לי את שמו וכשספרתי לה שהוא קיים ברשימה שלנו ואמרנו עליו קדיש גם בשנים הקודמות היא התרגשה וביקשה להצטרף אלינו ביום הזיכרון הקרוב".

כמעט בכול המקרים, הם לא מכירים באופן אישי את החללים ולא יוצרים קשר עם משפחותיהם. הם מגיעים לחללים דרך בקשות של חברים ומכרים של החללים הפונים אליהם בבקשה.

הרב שנוולד מסביר "אנחנו לא נכנסים לכל הקונפליקטים והשכול של המשפחות החרדיות, אנחנו לא במקום הזה. אנחנו עושים את זה מהסיבה היחידה שאנו מרגישים את הצורך והחובה להוקיר תודה גם להם".

kadish5

תלמידי ישיבת ההסדר במודיעין באמירת קדיש בבית עלמין אזרחי

בישיבת ההסדר ממשיכים לנסות לאתר ולמפות כמה שיותר חללים חרדים שלא קבורים בחלקות הצבאיות ומקווים שיגיעו לכולם בימי הזיכרון הבאים. ההשערה היא כי קיימים קרוב למאה כאלו.

החיפוש מורכב כי לצערנו או למזלנו, במדינת ישראל חללים לא נרשמים לפי השיוך המגזרי שלהם ולכן אין אפשרות לאתר אותם דרך רשימת החללים הרשמית. גם העובדה שהם קבורים בבתי עלמין אזרחיים מוסיפה קושי באיתור.

מי שמעוניין ליטול חלק בשתי היוזמות יכול להצטרף לצעירים הממלאים מעט את החלל הן באזור החלקות הריקות, והן בלב המשפחות השכולות.

המידע על חללים חרדיים שקבורים בחלקות שונות נמסרים רק דרך חברים, שכנים או משפחות. לכן אם אתם מכירים או יודעים על מקרה כזה צרו קשר עם הישיבה.

טלפון: 08-9719935
פקס: 08-9719938
כתובת: עמק בית שאן 53 מודיעין.
ת.ד 354 מודיעין, מיקוד 71700

את הידיעה כתבו: חמדת קב ולינוי משעלי.

הצילומים באדיבות ישיבת אמי"ת חברותא וישיבת ההסדר מאיר הראל במודיעין.

פוסטים נוספים