מתחברים לרמלה

גרעין רמלה

גרעין רמלה הוא גרעין בנות שירות קטן וייחודי. הוא מורכב מעשר בנות ועם זאת ההשפעה שלהן ברמלה היא גדולה. מטרתן של הבנות היא לחבר את העיר למסורת, לחבר בין האוכולסיות השונות, ולהתחבר בעצמן לעיר רמלה, שהיא אמנם קטנה אבל מורכבת מאוד. 

רמלה היא עיר קטנה במרכז הארץ, והרכב התושבים בה הוא מגוון מאוד. זוהי עיר מעורבת של יהודים וערבים, צעירים ומבוגרים, יש בה גרעין משפחות תורני, ובנוסף גם המון עולים ממקומות שונים כמו ברית המועצות, אתיופיה, דרום אמריקה ועוד.  בעיר יש הרבה ממשקים בין כולם, יש חיבור בין האוכלוסיות השונות. ניתן להבחין בכך ברחוב, ישנן משפחות שונות הגרות באותו בניין, והשכונות בעצמן מאוד מגוונות. בנוסף להכל, ישנו גרעין בנות שירות שבאו לתרום ולהשפיע בעיר. למרות שהן רק עשר בנות, הן כבר מזמן חלק בלתי נפרד מהנוף ברמלה. יעל סלקמן, גדלה בעיר רמלה, וכיום היא רכזת גרעין בנות השירות בעיר. יעל מספרת על התושבים ברמלה, "אנשים חמים ומקסימים, מכניסי אורחים, אנשים טובים שרוצים לעזור ושמחים לארח. בהחלט יש עם מי לעבוד". עדן, בת שירות שנה שנייה בגרעין רמלה מספרת על ההיכרות שלה עם התושבים, "רמלה היא עיר מאוד משפחתית וחמה. כולם מכירים את כולם, מכירים את החגים של כל דת. לא רואים את זה בערים יותר גדולות הכל פשוט פה, וזה מה שיפה".

תפקידן של בנות השירות בגרעין הוא רחב. הבנות באו להשפיע, באו להתחבר לעיר ולאנשים ולתרום שנה או שנתיים מחייהן לרמלה. הן יוזמות פרויקטים שנועדו לחבר בין התושבים, על מנת ליצור קהילה מאוחדת וחזקה. בארי, בת שירות בגרעין רמלה, מספרת על פרויקט "שכן קרוב" שהן עושות בעיר, "מטרת הפרויקט היא לגבש את דיירי הבניין. להוציא את הדיירים החוצה, להכיר את השכנים, לגרום להורים להיות כמה שיותר עם הילדים, וגם לגשר על הקושי והתקלות שיש לפעמים עם הדירת שירות", היא ממשיכה, "ברמלה, אנחנו עושות פעילות שכן קרוב לכל בלוק הבניינים הסמוך. המטרה היא לחבר את כל השכונה ולא רק את הבניין". הבנות מעבירות פעילות שכן קרוב פעם בחודש. בדרך כלל זה סביב מעגל השנה, מסיבות ראש חודש, או סתם פעילויות לילדים. עדן, בת שירות שנה שנייה בגרעין מספרת על התגובות של האנשים "רואים את החיוכים על הפנים. יש הרבה הכרת הטוב, בעצם זה שאנשים באים לפעילות הם אומרים תודה". יעל מספרת שאחת השכנות פירגנה מאוד והדגישה את חשיבות המפגש בין ילדי השכנים שהוא טוב והכרחי. היא מוסיפה, " יש המון עשייה על מנת ליצור קהילה". ישנו פרויקט שנקרא "יחדיו" בתוך המחלקה לשירותים חברתיים ברמלה, שמטרתו לייצר קהילה ולטפח מנהיגות. במסגרת הפרויקט הם חילקו את העיר לכמה אזורים, כל אזור מורכב מהמון סגנונות של אנשים, אתיופים, משפחות מהגרעין, משפחות ותיקות וצעירות-  על מנת ליצור קבוצה משותפת. הבנות לקחו חלק במסיבת חנוכה והפנינג לילדי החינוך המיוחד ביחד עם פרויקט "יחדיו". יעל מספרת, "הבנות לקחו חלק גדול בפעילויות, הן מרגישות שזה חשוב ומשמעותי לשתף פעולה".

בנוסף לכך, הבנות יזמו מספר פרויקטים שמטרתם לחבר את התושבים ליהדות. מכיוון שהעיר רמלה היא עיר מעורבת, ויש בה גם נוצרים ומוסלמים, החיבור לשורשים ולמסורת הוא משמעותי ביותר. במוצאי השבת העולמית ערכו הבנות מלווה מלכה בקניון ברמלה. תושבים רבים התלהבו והצטרפו.  אנשים עצרו ושאלו את הבנות על העשייה שלהן. בנוסף, הבנות עוסקות הרבה בחיבור ליהדות בתקנים בהם הן עובדות. מאיה מספרת על "מדרשה" שיש בתיכון בו היא משרתת. במדרשה לומדים יום בשבוע אחר הצהריים לימוד לנשמה. התלמידות עצמן מעבירות את הלימוד, ולפעמים גם בנות השירות. היא מספרת, " באחת הפעמים עשינו הפרשת חלה עם האימהות של הבנות. הבנות לא יודעות מה זה, הן שאלו שאלות וביקשו שנעשה זאת שוב". מאיה מדגישה שהצוות בתיכון בו היא נמצאת מאוד קשוב ויש המון הזדמנויות להשפיע. בנוסף לכך, יש שיתוף פעולה עם מרכז זהות בעיר, במטרה לחבר את התושבים ליהדות ולמסורת. ביחד עם מרכז זהות הבנות ערכו מסיבת חנוכה לילדי העיר על מנת לחבר אותם לחג. "חשפנו אותם למושגים בסיסיים שהם לא הכירו בכלל, עשינו משחקים ויצירות על חנוכה, הגיעו בערך 50 ילדים", מספרת מאיה. עדן מוסיפה על החיבור לשבת, " אנחנו רוצות שהשבתות פה יהיו יותר מיוחדות, אנחנו הולכות לבית -עדן, שזה בית לאנשים עם צרכים מיוחדים, ומעבירות איתם כמה שעות בשבת". בנוסף, הבנות חגגו שמחת תורה בעיר, הן מתכננות לקשט את התחבורה הציבורית לקראת פורים ו"לחייך את העיר".

גרעין רמלה מורכב מעשר בנות, שגם הן שונות אחת מהשנייה. הן גרות בשתי דירות סמוכות. פעם בשבוע יש להן אורייתא, שהיא הזדמנות ללמוד פרשת שבוע, להעמיק, ולהתחבר בעצמן. יש ישיבת גרעין בה מעלים רעיונות להמשך העשייה בגרעין, יש מקום לשיתוף, והזדמנות מצוינת לערב כיף ומגבש. מאיה משתפת על אופי הגרעין "אנחנו לא גרעין שגרתי, לא בהכרח תמצאי את הסטייל של הבת גרעין הרגילה. כל אחת מביאה את עצמה בלי לחשוש מביקורת". בארי מוסיפה "בגלל שאנחנו גרעין קטן יש הרבה מקום לביטוי. כל אחת משמעותית, ברגע שאחת חסרה זה מורגש" עדן מספרת שיש חיבור טוב בין הבנות, יש פתיחות. הן יוצאות הרבה ביחד, דואגות לשבור שגרה לפעמים ולהתאוורר. גם החיבור של הבנות ליעל הרכזת הוא חיבור מיוחד. עדן מספרת " יעל הרכזת היא לגמרי איתך, היא מקבלת אותך כמו שאת", בארי מוסיפה, " כיף שיש רכזת צעירה, היא קרובה אלינו בגיל, לא מדברת מגבוה, היא חלק מאיתנו. היא דוחפת אותנו לעשייה. היא לא באה ממקום של יודעת הכל אלא מתחילה ועושה הכל איתנו".

יעל מספרת שחשוב לה הקשר החזק עם הבנות. חשוב לה להיות אוזן קשבת ושביתה יהיה פתוח בשבילן. "כמישהי שגדלה ברמלה ויודעת על חשיבות הגרעין, אפשר ממש לראות בעיניים את השינוי שהן יוצרות בעיר. לכן מאוד חשוב לראות את הבנות בתדירות גבוהה, להיות שם בשבילן מעבר לדוחות ולנסיעות. זה אומר שהן יכולות תמיד לבוא לדבר, לשים משהו בתנור, ולבוא לארוחת שבת. חשוב לי שהן ירגישו בנח".

העיר רמלה זקוקה לבנות שיאמינו בשינוי. מאיה מסכמת, " לא משנה מה אנחנו עושות, תמיד יש מי שרואה. צריך לבוא עם הרבה רצון טוב לעשייה. יש לנו המון גיבוי, כל הצעה מובאת בחשבון ויש הרבה מקום לתרום". עדן מוסיפה, "אי אפשר לבוא ולשבת בחיבוק ידיים זאת עיר שצריכה אותנו. צריך בנות חזקות שירימו את העיר". אין ספק שרמלה זוכה לתרומתן האדירה של הבנות. יש להן המון כח וגיבוי וזאת הזדמנות מבחינתן לתת כמה שיותר. חוי כהן מנהלת אזור שפלת יהודה מסכמת "מה שמיוחד בגרעין רמלה זה הצורך הגדול בבנות שירות, והיכולת להגיד תודה על דברים קטנים וגדולים. מהר מאוד יש חיבור והבנות מרגישות את הכרת התודה. גם בשנים קשות ידעו להעריך".

גרעין רמלה1גרעין רמלה2

פוסטים נוספים