מתחברים לאחדות

מתי בפעם האחרונה דיברתם מהלב? מתי יצא לכם לפתוח שיחה בגובה העיניים עם אנשים שונים מכם ולהרגיש שווים? בט"ז סיון, 3.6 נקבע יום האחדות בישראל. משפחות הנערים וארגון 'מתחברים' החליטו לשמר ולהעצים את האחדות שהיתה בזמן החיפושים. אחדות. לא אחידות.
haneaarim.rochav

איש לא נשאר אדיש, בדיוק לפני שנה, בימים בהם רעשה הארץ. אייל, גיל-עד ונפתלי נחטפו בידי בני עוולה ובימים של החיפושים כולנו, אבל כולנו, התפללנו לשובם. חילונים, דתיים וחרדים, מתנחלים וקיבוצניקים. המחלוקות נשכחו, השסעים התאחו וביחד כל עם ישראל הרים קולו.

כבר אז נוכחנו לגלות את האצילות המופלאה של בת גלים, רחלי ואיריס, אימהות הנערים. בהתנהלותם מעוררת ההשראה, באמונתם הבוטחת בריבון העולם ובמסירות התודה שלהם לישראלים שלא עוזבים אותם לבד לרגע.

ואז הכל נגמר. לא כמו שרצינו, נכון. אבל אצל האימהות המופלאות הללו הכל רק התחיל. מייד לאחר האבל התחילה העשייה. הן לא היו מוכנות שהמצב המרומם אליו הגיע העם בזכות בניהם יתמוסס והן החליטו לשמר את האחדות ולהעצים אותה כפליים.

זה התחיל בהשקת פרס ירושלים לאחדות ישראל וייגמר ביום האחדות שנקבע לט"ז סיון, יום השנה לרצח הנערים. בשעה שהפרס יוענק לזוכים בטקס רשמי בבית הנשיא בירושלים יתקיימו עשרות מעגלי שיח ופעילויות שונות בחמישים ערים ברחבי המדינה.

יום האחדות שנקבע הוא תחילתה של מסורת לאומית חברתית שמטרתו לקדם את הנושא "אחדות מתוך שונות". המטרה ביום זה אינה להביא לאחידות בעם אלא להוביל לאחדות שמקבלת ומכבדת את השונה ממני.

במעגלי השיח יישבו אנשים ממגזרים שונים בחברה הישראלית ויקיימו שיח פתוח, תרבותי ומאחד.

"כמעט אין מעגל שאני לא יוצאת ממנו מרוגשת ונסערת. בתחילת המעגל אני תמיד מרגישה את המחסומים וחוסר הביטחון ובסוף אחרי שעה אני קמה ורוצה לחבק שם את כולם" מספרת, דינה כהן, ממנהלי מתחברים ומנחת מעגלים ותיקה.

"במעגל אנשים אומרים דברים שהם לא האמינו שיספרו ובטח לא לאנשים שהכירו רק עתה. אנשים בוכים ומתרגשים. וזה מדהים. למעגל הזה אין נוסחה מדויקת , אי אפשר לדעת מה יקרה במעגל. אבל מנחה טוב יודע איך לנתב את השיח.

כל אדם שחשוב לו לפעול למען שינוי בחברה הישראלית המפולגת והמשוסעת צריך להשתתף ביום האחדות. השינוי הגדול מתחיל במעשים הקטנים של כל אחד מאיתנו. עצם ההגעה ליום האחדות והנוכחות במעגל תקרב את השינוי".

11038725_985551041485029_2783266723392494312_n

מעגלי שיח

אחד מזוכי הפרס וממארגני היום הזה הוא אל"מ רם שמואלי, טייס קרב בחיל האוויר בעברו. "אני משוכנע שהביטחון הלאומי של עם ישראל תלוי באחדות שלנו. אנו רואים לצערנו את הפילוג והקרע בעם יומיום.

כל פעם זה קורה לנו במקום אחר, פעם עם הקהילה האתיופית, ופעם עם חרדים. פעם עם ערבים, ופעם עם שמאלנים, חיילים הדרוזים, או מתנחלים. זה מאוד מסוכן לעתידנו.

האחדות שלנו היא אחדות מתוך שונות. אין עניין שכולם יסכימו עם כולם. יש פשוט אימוץ שיח חדש המתמקד בחיבור לעתיד משותף".

רם שמואלי ממקימי וממנהלי רשת הארגונים מתחברים לעתיד משותף – רשת של ארגונים ששמה לה למטרה לקדם את החיבור בין שונים בחברה הישראלית. רם יציין את יום האחדות בבית הנשיא ויקבל פרס על מפעלו ועשייתו החברתית והלאומית.

סדר היום של רם בימים אלו עמוס לעייפה, הוא סוגר אירועים בכל רחבי הארץ וההתרגשות לקראת יום האחדות רבה.

בת גלים, אימו של גיל-עד שער הי"ד, היטיבה לסכם זאת בנאום שנשאה מול מנהיגי יום האחדות:

"…והנה נוצרה לנו הזדמנות מיוחדת במינה, הנה נזדמנה לנו אפשרות לעשות חשבון נפש חברתי. הנה יש לנו אפשרות לבחור כבני אדם בוגרים, לאן אנו מובילים את המחלוקת, את הפערים.

יש לנו הזדמנות לנסות להבין איך הגענו כחברה לתסכול כל כך עמוק של חלקים בחברה שלנו. יש לנו את הבחירה, כי כל אחד מאתנו הוא חלק משלם אחד, חלק מעם אחד. כי אנחנו לא מוותרים על אף אחד מאתנו, כי כולנו רקמה אנושית אחת חיה.

בואו ניקח אחריות וננשום עמוק, באו ניקח אחריות ונשתיק את האלימות, אבל לא את הכאב. נעשה חושבים איך ולמה הגענו למה שהגענו ומה צריך לעשות כדי לתקן ולשפר. נעשה הכל כדי שמחר הילדים שלנו יקומו לעתיד טוב יותר, אוהב יותר ומקבל יותר".

אנו מזמינים אתכם להשתתף באחד מן האירועים הקרוב למקום מגוריכם.

כחלק מחזון הארגון לשינוי חברתי בעם, "בת עמי" מתגייסת לטובת יום זה בכל רחבי הארץ. בנות השירות והמתנדבים יקיימו פעילויות וישתלבו באירועים הקיימים.

פרטים על כלל האירועים ניתן למצוא באתר ובפייסבוק: מתחברים-לעתיד משותף

פוסטים נוספים