מכירת ח(ו)מץ

בכתבה זו אשתף אותך בנפלאות החומץ, אגלה לך שהסוד הוא בסודה, שהמלח הוא מלך ושלימון חוסך המון. עד שבסוף הסבון בכה מאוד כי שכחנו אותו... אז קבלי כמה רעיונות מבריקים שינקו פחות מחשבון הבנק שלך, יחסכו ממך חשיפה לחומרים כימיקלים והכי חשוב - לא ישאירו לכלוך שלא יורד. ולא יסחטו ממך כוחות מיותרים כדי שאת לא תצאי סמרטוט. ומה שיישאר לך לנגב זה רק חומוס.
pesach_clean_b

הברקת כיורים, אמבטיות וחרסינות:

פזרי אבקת כביסה ושפשפי מובטחת לך תוצאה מבריקה ונקייה למשך זמן.

לפתיחת סתימות בכיור:

שפכי חופן סודה לשתיה ומעל חומץ. לאחר התסיסה שפכי קומקום מלא של מים רותחים. חופן סודה לשתיה ומים רותחים טובים גם לנטרול ריחות לא נעימים מפתחי הניקוז.

הסרת שומנים מהכיריים:

פזרי סודה לשתיה ולאחר מכן נגבי במטלית לחה. לכתמים עקשניים יותר, שפכי גם חומץ, תני לחומר לתסוס מעט ולאחר מכן נגבי עם מטלית.

ניקיון צעצועי הילדים:

הפעילי מכונה על תוכנית עדינה ללא סחיטה עם כל בובות הפרווה הקיימות בבית. תלי אותן לייבוש או הכניסי למייבש הכביסה בחום נמוך. את צעצועי הפלסטיק, כדוגמת הלגו, הכניסי לתוך ציפית של כרית וכבסי בתוכנית עדינה. 3 מכונות אצלי וסיימתי את חדר הילדים לפסח.

שטיפת רצפה:

מלאי דלי עם מים חמים מאוד, כפית סבון כלים וחצי כוס חומץ, מובטחת לך רצפה בוהקת לאורך זמן. לניגוב הסופי טפטפי מעט מרכך כביסה על סמרטוט לח (רצוי סמרטוט מיקרופייבר). מי שמעוניינת ב"חוויה" של שטיפה שתוסיף "כיף" לעבודה ו"פינוק" של ריח מאלף ממש כמו ב"הוואי" יכולה להוסיף מעט שמפו רגיל לדלי.

ניקוי ספות עור ומזרונים:

ניתן לנקות עם ספוג הפלא. לא תאמיני הפלא ופלא! מומלץ לנסות קודם בפינה נסתרת (למשל מאחורי הספה). אם הספא מלוכלכת מאוד אפשר לדלל מים חמים עם חופן אבקת כביסה ולנקות. לאחר מכן לשטוף עם סמרטוט רטוב את הספה ולייבש באוויר (לתת זמן). את כתמי השטיחים ואת המזרונים (עם כתמי הפיפי והפליטות) אפשר לנסות לשפשף עם סקוצ' עדין וסודה לשתייה מדוללת במים, ניתן להוסיף מרכך כביסה/חומץ לנטרול הריח.

ניקוי המקרר:

לשפשף את הדפנות הפנימיות במשחת שיניים לבנה פשוטה על גבי סמרטוט לח. המומחית אומרת שתקבלי מקרר מבריק בניחוח מנטה רענן. מבריק? נכון?.

שטיפת כלים:

דילול סבון הכלים בחומץ ביחס של 10% עד 50% (לפי הסמיכות הרצויה), והכלים נוצצים עד כדי סינוור.

ניקוי שומן שרוף והברקת סירים ומחבתות:

אם את מאלו שמתעקשות להוריד לפני פסח את כל שרידי השרוף על הסירים את מוזמנת להרתיח כף אבקת כביסה במים עד חצי גובה הסיר (שם מצטבר רוב הלכלוך), להרתיח ו"לבשל" במשך 20 דקות נוספות, אם יש צורך משפשפים מעט קלות עם סקוצ' ו…לא תאמיני איך הסיר יבריק והבית יתמלא ניחוחות. כדי לנקות את שרידי השרוף שעל הסיר מבחוץ את יכולה להשרות בכלי יותר גדול עם מים רותחים ואבקת כביסה או לחילופין למרוח משחת כלים על תחתית הסיר ולחמם על הגז מיד וכל עוד הוא חם לשפשף בברזלית (זהירות מכוויה!).

הברקה וניקיון של כלי זכוכית וכסף:

השתמשי בשאריות יין לבן שנותר לעתים אחרי אירוח להסרת אבנית מכלי זכוכית. את כלי הכסף את מוזמנת לצחצח במשחת שיניים (הכי פשוטה שיש) ולקבל מראה מבריק. יש הגורסים כי גם לכלי הכסף וגם לתכשיטים הסודה לשתייה היא הפתרון. נקי עם סודה על צמר גפן או מטלית יבשה ותראי שהתוצאה לא נופלת באיכותה מניקוי אצל בעל מקצוע.

הסרת אבנית ממכונת הכביסה ומקומקום:

הכניסי מלח לימון לתא האבקת כביסה והפעילי מכונה ריקה על תוכנית קצרה – האבנית תיעלם כלא היתה. על אותו עיקרון הרתיחי מים בקומקום בתוספת מלח לימון. לא לשכוח לרוקן לפני שתכיני נס קפה לעצמך.

ניקוי אביזרי האמבטיה:

מכבסים את וילון האמבטיה ושטיחון האמבטיה בתוכנית עם השריה בתוספת כוס חומץ, המשך הכביסה בחום נמוך ללא סחיטה עם אבקה ומרכך כרגיל. לאותה מכונה ניתן להכניס בתוך ציפית את כל ספוגי הרחצה ומברשות השיער.

ניקוי כתמי חלודה ממרצפות קרמיקה לבנות:

שימי מספר טיפות לימון על האזור והמתיני כדקה (לא יותר מכיוון שהלימון עלול לפגוע במרצפת). פזרי מלח על אזור החלודה, קחי צמר פלדה, שפשפי ונגבי במטלית לחה.

ניקוי סימני טושים וצבע מהקירות:

אם לצבוע את הקירות השנה זה לא אחת ממשימות הפסח שלך, פשוט שפשפי עם אלכוהול 70% או עם אציטון והסימנים ירדו או לפחות יתבהרו.

חלונות, מראות ושאר זכוכיות:

שוב חברנו החומץ, מתייצב לעזרתנו, שפכי חומץ לבקבוק ריסוס (כמו השפריצר הידוע) ורססי על המראה או חלון הזכוכית, מיד לאחר מכן נגבי בעזרת עיתונים (כן, כן אין צורך בסמרטוטים מיוחדים ומשוכללים) העיתונים יתנו ניגוב עם גימור מושלם. רק שימי לב שהעיתונים יכולים להוציא צבע על מסגרת המראה אם היא מעץ וחבל… אז בזהירות. ואל חשש ריח החומץ החזק יתנדף במהרה.

הפגת ריחות לא נעימים:

בחללים – להניח צלוחית עם סודה לשתייה או צלוחית עם קפה שחור טחון. כל השאר – נעליים, תיקים, מזרנים, שטיחים – לפזר סודה לשתייה, להניח ללילה ולמחרת לנער היטב או לשאוב.

ניקוי האסלה:

בכדי לנקות כתמים שהצטברו באסלה, מומלץ להשתמש בקולה (כן, כן), פשוט שפכי לתוך האסלה 2 כוסות קולה, השאירי שעה ואפילו לילה ולאחר מכן שפשפי עם מברשת האסלה. טוענים שהיא תצא מבהיקה. (חייבת לומר שאת הטיפ ההזוי הזה טרם ניסיתי אז שיהיה לרוויה!)

אל תהיי סמרטוט ותתפתי למבצעי הסמרטוטים למיניהם שסוחטים מאיתנו הון. כשאת עושה סדר בארונות או כשאת מחליטה כי ישנו בגד שכבר אין לו תקנה ואפילו בגמ"ח לא ירצו אותו, הקצי אותו לניקיונות הבית. בדי הכותנה של (רוב בגדי הילדים למשל) מעולים לניקיון ואינם משאירים סיבים. לבגדים הישנים וגם לסמרטוטי הרצפה (הפושטים האפורים האלו) אפשר תמיד לעשות מכונה עם הרתחה שתנקה אותם היטב ותוכלי למחזר את השימוש בהם שוב ושוב עד ייכלה לכלוך מביתך.

פוסטים נוספים