מה עניין שמיטה לאוהל?

מעבר לקליפות של המלפפון והבננה שאסור לזרוק והשדות שאסור לעבד, אפשר לקחת את שנת השמיטה צעד אחד קדימה. "שמיטה ישראלית" במיזם מיוחד, עוזבים את השדה ויוצאים לעשות שינוי - אוהל השמיטה הנודד. מתאים בדיוק גם לכם, אתם מוזמנים להצטרף.
ohel.rochav.metukan

החיים שלנו הם מירוץ אחד ארוך, אחרי קריירה, לימודים, ילדים, קניית דירה ועוד. שנת השמיטה מזמינה את כולנו לעצור לרגע מן המירוץ, להיזכר בדברים שחשובים לנו באמת, לפתוח את השדה ואת הלב ולהתחבר לטבע ולעצמנו.

"קשה לקרוא את הפסוקים המתארים את מצוות השמיטה מבלי להתרגש. שנת השמיטה בתורה היא הזדמנות להעניק מנוחה לאדם, לאדמה ולבעלי החיים, הזדמנות למחוק חובות כספיים ולהתחיל מחדש" כך מספרת עינט קרמר, יוזמת שמיטה ישראלית.

כל חייה התרגשה עינט מהשנה השביעית, תמיד הרגישה בה משהו מיוחד בשנת השמיטה הקודמת התחילה לרקום במוחה את המותג "שמיטה ישראלית". "שמיטה ישראלית זה לא ארגון, זה רעיון" היא מסבירה. "אם נעמיק, נמצא במצוות השמיטה, את ערכי הצדק החברתי, האחריות הסביבתית והכלכלית, בניית האמון בחברה וחיזוק האמונה בבורא עולם".

"ערכים אלו רלוונטיים באותה מידה גם לחיינו כיום. הרעיון של חברה שלמה הבוחנת את עצמה על בסיס קבוע, אחת לשבע שנים, ועושה חשבון נפש בתחום החברתי ובתחום הכלכלי, מעורר השראה אצל רבים המרגישים כי מהלך כזה חשוב דווקא לישראל של המאה ה-21".

מיזם זה, משלב בין החברה הישראלית לבין שנת השמיטה היהודית. בחזונו נכתב כי הוא שואף להחזיר את משמעות שנת השמיטה ללוח השנה של כולנו במדינת ישראל. להפוך אותה לשנת שיא של למידה ושינוי, ערבות הדדית ואחריות סביבתית.

"אוהל שמיטה ישראלית" הוא מאהל הנודד ברחבי הארץ במהלך שנת השמיטה. במאהל שהוא מעיין "זולה" חברתית, ניתן להכיר, להעמיק, לקרוא ולעשות את החיבורים האלו בין טבע לאדם ובין הלכה למהות.

במתחם מתקיימים גם סדנאות ופעילות סביב נושאים סביבתיים וחברתיים. ספרייה חופשית הפועלת בעיקרון ‘קח-תן’, פירות וירקות של שנת שביעית שמחולקים לבאים, מפגשי שיח ולימוד וגם סתם מקום לשבת בו באתנחתא ולעצור רגע ממירוץ החיים.

ohel.tochen
פרויקט האוהל הנודד, הוא רק חלק מהעשייה העצומה של מיזם "שמיטה ישראלית" ועינט מלאה בהתרגשות כשהיא מספרת על החוויות, "האוהל מועמס על האוטו, אחי מגיע לעזור בהקמה, חברים מגיעים לסייע בהפעלת המתחם, ואני על תקן מארחת – שלושה ימים ברוח השמיטה".

המאהל נדד כבר באשחר ובירוחם ובסוף פברואר הוא יגיע לתמנע. הוא הספיק כבר להתמקם במשך שלושה ימים בפסטיבל "אנדינגב" במצפה גבולות. אירוע המבוסס על עשייה מקומית, קהילתית, בלי אף חסות ובלי חברות מסחריות, מה-"אינדי-קפה" ועד האוכל הטבעוני, האתיופי והכול ברוח שיתוף, פשטות ושמחה.

"החוויה הראשונית מבחינתי, הייתה תחושת ה'ביחד' שנוצרה בין הקבוצות באוהל. למכירי הז'אנרים המוצגים כאן ברור שזה לא מובן מאליו. אכלנו בצוותא בסעודת השבת של חב"ד, ישבנו ביחד במעגלי השיח אצלנו, ובין לבין בילינו שבת של תענוג, עם הרבה פרגון והכרת הטוב .אמנם החיים הם לא פסטיבל, אבל שם – בין אנשי התרבות האלטרנטיבית ובין נציגי היהדות המסורתית, התמלאתי תחושה של נחמה. הבנתי שיש לחברה הישראלית עתיד טוב ביחד".

לבירורים בדבר מיקום האוהל בתקופה הקרובה היכנסו לאתר: www.ishmita.org.il
לאירוח אוהל השמיטה אצלכם בקהילה צרו קשר: info@tevaivri.co.il

פוסטים נוספים