מגיע להן צל"ש

אתמול התאחדו בפארק הירקון כמאתיים בנות תוכנית צל"ש מכל רחבי הארץ ליום של כיף וגיבוש. רגע לפני שהן מתחילות את החיים בצבא או בשירות הלאומי, תכנית צל"ש מעניקה להן מקצוע, כלים וערכים לחיים, והכי חשוב נוטעת בהן תקווה לעתיד טוב יותר. כתבותינו, חמדת ולינוי, הלכו לפגוש אותן ובין הפעלה לקריוקי גם הצליחו לתפוס רגע מרגש של דו-קיום בין ערבים ליהודים.
zalash.rochav

בתוכנית צל"ש מאמינים בכוח של קבוצה, התומכת אחת בשנייה. אתמול נערך יום כיף מגבש במיוחד לכל בנות צל"ש בפארק הירקון בתל אביב. במקום נפגשו צעירות מכל המגזרים אשר הגיעו מצפון הארץ ועד דרומה. חילוניות ודתיות, ערביות ויהודיות, כולן כקבוצה אחת גדולה ומאוחדת בשם צל"ש שמטופחת ונתמכת על ידי ארגון בת עמי. יחד הן נהנו מפעילות O.D.T שגיבשה את הקבוצות השונות והמגוונות.

שיתוף פעולה מיוחד היה ב O.D.T  בין קבוצת באר שבע וקבוצת עכו שמורכבת מדרוזיות וערביות הלומדות במכללת "גליל מערבי" ועתידות לשרת בשרות הלאומי במגוון תפקידים. פידא עמר, רכזת צל"ש בעכו, מספרת שתהליך מציאת הבנות המתאימות לפרויקט ומוכנות לעשות שירות לאומי  הוא לא קל, אבל לגמרי אפשרי וקיים.

"מאז הפרויקט יש לי חיים אחרים לגמרי, אני נהנית לקום בכול בוקר, ללכת ללמוד ולפגוש חברות, ואני כבר מצפה להתחיל את השרות הלאומי שלי בבית חולים גליל מערבי", כך מספרת אריג' מסר נגב' מעכו. היא ומשפחתה, הם ערבים החיים יחד עם יהודים כבר מעל עשרים שנה בשלום ובשלווה. לסיום, שרו הבנות בקריוקי עם הרבה מוזיקה טובה שגרמה לכולן לקפוץ ולהשתולל על הדשא בירקון.

חניכות צל"ש אימאן ואליסק שרות בדו קיום

תוכנית צל"ש, צעירות לפני שירות (צבאי או לאומי), מעניקה מסגרת תומכת עבור צעירות בגילאי שבע עשרה וחצי ועד עשרים שזקוקות ומעוניינות בהכנה וליווי לקראת השירות. זוהי תוכנית ייחודית של ארגון בת עמי, בשיתוף עם משרד הרווחה ומשרד הכלכלה. הבנות המשתתפות בה מגיעות במשך תשעה חודשים, חמישה ימים בשבוע, לתכנית לימודי מקצוע והעצמה אישית קדם שירות. התכנית מתקיימת בבתי ספר שונים ברחבי הארץ בפיקוח משרד הכלכלה והצעירות זכאיות גם למלגה חודשית מהביטוח הלאומי.

ההכוונה בתוכנית צל"ש בנויה על שלושה יסודות: לימודי, חברתי ורגשי. ליבת הלימודים היא הכשרה מקצועית בתחום מסוים כמו: קונדיטוריה, גרפיקה ממוחשבת, הנהלת חשבונות, עיצוב שיער, ועוד. נוסף לכך, ניתנת העשרה לימודית בנושאי ידע כללי כמו אזרחות, תנ"ך, היסטוריה, אנגלית ולשון.

בד בבד מועברות פעילויות בצורה חווייתית ששוברות את שגרת הלימודים. יום בשבוע נקרא "יום אשכולות", בו הבנות עוברות סדנאות להעצמה אישית ופיתוח כישורי חיים. מטרתן להקנות מיומנויות אישיות ובין אישיות אשר מחזקות כישורים חיוניים להרגשת שייכות לחברה, לצד השתלבות במסגרות בכלל ובשירות בפרט. הנערות מלוות ליווי פרטני וקבוצתי על ידי עובדת סוציאלית שדואגת לרווחתם ולקידומם האישי.

המחנכת בת שבע כרמל, מטעם צל"ש בביה"ס ויצ"ו ירושלים משתפת: "הצוות מדהים, עובדות סוציאליות מכילות ועוטפות, ובתהליך הדרגתי לא נותנות לבנות להתייאש ולהרים ידיים".

צוות התכנית ובייחוד העו"סיות המרכזות, הם המתווכים והמקשרים בין הבנות מול מערכות השירות הצבאי והלאומי, ונמצאים איתן בקשר רציף על מנת לבצע התאמה ושילוב בין צורכי מערכת השירות לבין רצון הנערה. אחת מתכניות השירות, "נערים ונערות למען הקהילה" של ארגון השירות הלאומי בת-עמי, היא מסגרת בה הבנות ממשיכות לקבל ליווי מקצועי במשך תקופת השירות הלאומי שלהן.

הרכב הבנות שמגיעות לתוכנית צל"ש הוא הטרוגני מבחינת עדה, מספר שנות לימוד, ותיקות ועולות. אך המטרה שלשמה באו כולן זהה: להתקדם מבחינה מקצועית ואישית לקראת שירותן הצבאי או הלאומי. מטרת העל מטשטשת את ההבדלים, והן תומכות ומחזקות אחת את השנייה כתף אל כתף.

מנהלת תוכנית צל"ש בארגון בת עמי, נעמית שלמה, מסבירה את החשיבות, "בליווי הנערות אנו שואפות לגרום לצעירות אלה להאמין שהן מסוגלות להצליח על אף הקשיים, ולמנף את היכולות שלהן למקומות חיוביים, כדי שבעתיד יהיה להן הביטחון והיכולת לבצע בחירות ולכוון את החיים שלהן עצמן".

בנוסף להעצמה מנטלית, הצעירות מקבלות כלים פרקטיים כצידה לדרך לפני שהן קופצות למים של החיים האמיתיים. אפרת, רכזת תכנית צל"ש במרכז הצעירים בחדרה מסבירה: "כל התמודדות במסגרת הנוכחית מהווה פלטפורמה לעתיד, דרכה אנו מקנים להן כלים להתמודדות, ורכישת הרגלים כמו עמידה בלוח זמנים והתמודדות עם סמכות, שבעתיד ייושמו בשירות, בלימודים ובעבודה."

ההשפעה של צל"ש היא כפולה, בטווח הקצר היא מעלה את המוטיבציה לשירות משמעותי. לטווח הארוך היא מקנה כלים של התמדה ולקיחת אחריות. התוכנית פותחת צוהר לעתיד מקצועי יציב, בו הבנות תשתלבנה כאזרחיות התורמות לעצמן ולקהילתן.

בעידן הסלפי, כיף לפגוש בנות שיש להן עניין מעבר לקניית בגדים והתעסקות במראה, בנות המוצאות גם פנאי לחשוב על עתידן ומשקיעות את זמנן ברכישת מקצוע לטווח ארוך, שיעזור להן בהמשך החיים.

השתתפו בהכנת הידיעה: לינוי משעלי וחמדת קב.

פוסטים נוספים