לפקוח את העיניים

ה- BLIND DAY, יום להגברת המודעות לציבור האנשים עם עיוורון ולקויות ראיה בישראל, מתקיים זו השנה החמישית, ויימשך שבוע. לא בכדי התאריך הנבחר לציון היום בכל שנה הוא ה-6.6, זאת כדי להמחיש לנו שלא צריך לראות 6/6 בשביל לקבל הזדמנות שווה. אז כדי שיום ה- Blind Day לא יתפוס אתכם בלתי מוכנים כמו ב- Blind Date (פגישה עיוורת), הרשו לנו לצייד אתכם עם מידע מאיר עיניים על מתן עזרה לאדם עיוור.
blindday_ro

לכולנו זה בטוח קרה לפחות פעם אחת. רגע של מבוכה כאשר אנו רוצים לעזור לעיוור, אך לא יודעים כיצד. האם בכלל להציע לו עזרה? או ישר לתת את היד? אולי הוא מסתדר? לפעמים מרוב רצון להיטיב אנו עלולים להעביר את הזקנה בכביש למרות שהיא לא רוצה להגיע לצד השני.

בשביל זה מגיע יום ה- Blind Day. יום להגברת המודעות וההזדהות עם ציבור העיוורים ולקויי הראייה בישראל. מטרתו של יום זה הוא לסייע לשילובם  של אלו בחברה ולסייע לנו להבין מהן דרכי התקשורת הנכונה עמם.

"יש הרבה אנשים שמאוד רוצים לעזור לי" מספרת לידיה יאיר, שאיבדה את מאור עיניה ממחלת הגלאוקומה, "אבל לפעמים מישהו דוחף אותי, מושך אותי, או פתאום מחבק אותי, למרות שאני כלל לא מכירה אותו".

חייה של לידיה יאיר השתנו בתחילת שנות ה-40 לחייה. מחלת הגלאוקומה בה לקתה, המכונה בעברית "ברקית" פוגעת בעצב הראייה, וגורמת לצמצום הדרגתי בשדה הראייה של החולה. בנוסף למחלה זו, קיימות מחלות נוספות שגורמות לאיבוד חלקי או מלא של הראייה.

"היה נורא קשה" מתארת לידיה "לעבור ממסלול ברור, לחוסר וודאות של התנהלות בעלטה. הייתי צריכה להתאים את עצמי למצב החדש ולהסתגל בעזרת אמצעים טכנולוגיים כמו: לימוד שפת הברייל ושימוש בתוכנת הקראה קולית במחשב".

לידיה רואה מעבר למצבה ולא נותנת לעיוורון לעצור בעדה. "אני רוצה שיקבלו כל אדם כמו שהוא. המוגבלות שלנו היא לא מגבלה, כי בשבילנו השמים הם הגבול". הלו"ז של לידיה צפוף ומגוון. וספק אם לאנשים רואים יש יכולת לעמוד בקצב שלה. היא מכינה תכשיטים, תופרת בגדים, מעצבת בחימר ורוכבת על אופניים.

עיסוק מעניין נוסף בו לידיה נוטלת חלק הוא ריקודי עם. איך היא עושה את זה? אתם בטח שואלים. אז ככה: "מימיני אדם רואה ומשמאלי גם אדם רואה, כך אני נעזרת בהם ונהנית לרקוד. ואני גאה להופיע בלהקת המחול אור". לידיה מופיעה עם הלהקה בפסטיבל כרמיאל ויחד במעגל נותנת לצלילים להוביל אותה איתם.

בישראל חיים כיום כ-25,000 בעלי לקות ראייה ועיוורון. חלקם עיוורים מלידה ואת חלקם תפס העיוורון "בהפתעה" באמצע החיים. כעיוורים ההתמודדות אינה פשוטה, הן בנגישות הסביבתית, הן בתעסוקה המוגבלת והן ביחסם לחברה.

"תעצמו את העיניים – ותראו!" זהו הסלוגן של יום ה-Blind Day. ניסיתם פעם? לעצום עיניים ואז לראות ולהרגיש מה העיוורים ולקויי הראייה מרגישים?

כל שנה, ביום זה, הציבור מתבקש להסב את תשומת ליבו לדבר מה אחר ביום זה. השנה, הפעילות תיוחד לנושא התעסוקה, וזאת כדי לייצר הזדמנויות ומודעות לשילובה של קהילת לקויי הראייה והעיוורים בחברה בכלל, ובשוק העבודה החופשי בפרט.

blindday_to4

blindday_to5

הדמייה של התדרדרות הראייה במחלת ניוון כתמי [כנס נגישות ישראל 2015]

 

למי שיש עין חדה, ודאי הבחין שלא צריך לראות כדי להזיז הרים. דוגמא מצוינת לכך הם יוזמי ה- Blind Day בכבודם ובעצמם, מקבוצת "חושבים בצבע", קבוצת סטודנטים עם עיוורון ולקות ראייה המתמחים בתחומי היח"צ, השיווק והפרסום.

ה- BLIND DAY מתקיים כל שנה ב 6.6 כדי להמחיש את הרעיון שכולנו יכולים לחשוב בצבע גם אם אנחנו לא רואים 6/6. זהו יום שבעצם נפרש לשבוע של מודעות שיחל מחר ויימשך שבוע ובו אירועים רבים.

לנהג הנוסע ברכב תמיד יהיה "שטח מת" שנעלם משדה ראייתו, כתוצאה מכורח טכני זה הנהג לא מודע למלוא סביבתו במציאות. אך שלא כמו בכביש, בעולם החברתי אין לנו חסם טכני המונע מאיתנו לראות מעבר למוגבלות של האחר, יש לנו היכולת לראות את פנימיותו של האדם העיוור.

בשבוע זה עולה הקריאה לשאול את עצמנו – האם אנו מודעים לאוכלוסיית העיוורים החיה בקרבנו? ובנוסף הציפייה היא שניקח אחריות, כי יש לנו מחויבות לנווט את מהלכינו למחוזות מגשרים וליצור שוויון למען אוכלוסיית לקויי הראייה והעיוורים.

ביקשנו מלידיה להנחות אותנו כיצד להציע עזרה לאדם בעל ליקוי הראייה. היא הסבירה שיש לשאול אותו שתי שאלות:

  1. האם אתה צריך עזרה? בפניה אליו, במיוחד במקום הומה אדם, יש לגעת על-ידי טפיחה עדינה על כתפו כדי שידע שאנו פונים דווקא אליו.

blindday_to12. איזו עזרה אתה צריך? אם הוא מבקש ליווי למקום מסוים יש מספר דרכים וכל אדם הזקוק לליווי יודע מה הוא מעדיף: אחיזה במרפק, בכתף, ביד, במקל, בתיק, או מעקב אחר הקול של המלווה.

blindday_to2

3. במקום הומה אדם מומלץ ללכת בטור אחד אחרי השני, באופן שהמלווה מפלס את דרכו של לקוי הראייה ומודיע בזמן על מכשולים הנקרים בדרך, כמו תחילתן של מדרגות.

 blindday_to3

היכולת להביט פנימה נמצאת בכולנו. כדי לחדד את חוש האמפתיה אנו מזמינים אתכם לקחת חלק בפעילויות בכל רחבי הארץ, שיתקיימו בין התאריכים 6.6.15-14.6.15.

הפעילויות יתקיימו תוך שימת דגש על הפעלה חושית שאינה מתבססת על הראייה, על מנת להבליט את מסוגלותם ויכולותיהם של קהילת העיוורים ולקויי הראייה בישראל, במטרה לשלבם בקרב החברה.

בעמוד הפיסבוק ובאתר של בליינד דיי ניתן למצוא מגוון פעילויות יצירתיות בהם ניתן להשתתף השבוע. לדוגמא: מסעדה בחושך, משחק שחמט "על עיוור", סרט מונגש לעיוורים מלווה בתיאור קולי המשלב בין הפסקול המקורי של הסרט ותוספות קריינות. לאנשים שאינם כבדי ראייה יחולקו כיסויי עיניים, ועוד.

בנוסף לפעילויות במהלך השבוע, מי שמעוניין להביע הזדהות יכול להחליף למשך שבוע זה את תמונת הפרופיל בפייסבוק לתמונה של בליינד דיי מאלבום הקאברים: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.988571524495058.1073741852.208740175811534&type=1

ללוח האירועים בכל רחבי הארץ ופירוט התאריכים במשך כל השבוע: http://www.isocia2.com/clients/Blind_Day/Blind_Day/blindday3.php

חפשו בפייסבוק:

www.facebook.com/blindday6.6

פוסטים נוספים