דלג לתוכן המרכזי
תפריט
צרו קשר
גישה מהירה
En
English

עושה היסטוריה

עושה היסטוריה

הצצה אל שגרת ההדרכה באגף המוזיאונים במשרד הביטחון.

"האנשים עושים את ההבדל" מספרת א. אשל על החשש משגרת הדרכה מונוטונית באגף מוזיאונים של משרד הביטחון,  "אני מעבירה מעל עשרים הדרכות בחודש ואין קבוצה שדומה לקודמתה". חיילים בסדיר, בתי ספר, קשישים, צרכים מיוחדים ואפילו צ'רקסים ודרוזים. לכולם מעבירה א. את אותו סיפור מפורסם של פריצת כלא עכו העתיק, אך בכל פעם זה נשמע אחרת "אני נדרשת 'להיכנס לראש' של הקהל שעומד מולי ולהתאים את ההדרכה לצרכים ולציפיות שלהם. קשישים שואלים שאלות אחרות לגמרי מנוער לפני גיוס וזה לוקח את ההדרכה למקומות שונים ומרתקים. אני ממש מרגישה שאני נפגשת עם קשת רחבה של אוכלוסייה במדינה".

אומנם המשימה העיקרית של א. היא הנחלת המורשת הביטחונית מדינית בקרב קבוצות שונות בעם, אך במהלך השירות היא גילתה כמה נקודות נוספות לא פחות חשובות "אני בת שירות יחידה במוזיאון לצד קבוצת חיילים נוספים" היא מספרת "אני פוגשת אנשים שלא יודעים בכלל מה זה בנות שירות לאומי, או כאלו שחושבים שזה סתם תפקידים לא משמעותיים, לכן בהימצאות שלי כאן אני רואה שליחות אמתית כלפי התודעה של החברה הישראלית וזו אחת הסיבות שבחרתי לשרת במשרד הביטחון".

מידי יום מגיעה א. למוזיאון  אסירי המחתרות ומעבירה מספר הדרכות על פי חלוקה אקראית. בשביל מאות המבקרים בחודש היא לא רק מדריכה, אלא מסמלת את ההון האנושי שנבחר לשרת במוזיאונים הנמצאים תחת אחריות משרד הביטחון. כשהיא ניגשת לקבוצה חדשה היא שואבת השראה מעולמה הרוחני עליו התחנכה במשך שנים וזה ללא ספק מה שמייחד את הדרכותיה "אפילו ברמה המילולית אני מגישה את הסיפור ממקום של אמונה, משלבת מושגים כמו 'בעזרת ה', 'ניסים', זה הרגל מילדות אבל אני רואה שזה מאיר את המסר בצורה אחרת. לרוב אני מקבלת פידבקים חיוביים מאנשים שהדרכתי אותם".

איך את מסתדרת חברתית?

"זה יכול להישמע מרתיע להיות בת שירות יחידה בתקן, אבל יש לי גם את החברה של החיילות וגם את כל צוות המוזיאון שהם אומנם בוגרים ממני אך אני רואה בזה הכנה טובה לעולם האמיתי. בחיים לא תמיד יהיה לי מעטפת חברתית שדומה לי בגיל ובהשקפת עולם ובכל זאת צריך להתמודד".

לאילו תכונות זקוקה בת המתעניינת בהדרכה של משרד הביטחון?

"צריך הרבה זיכרון טוב, דומיננטיות ויכולת הדרכה טובה מול קהל. כמובן שבלי אהבה להיסטוריה ולציונות זה לא ילך. אני ממליצה לבנות שמתמיינות לפתוח את הראש וללכת אחרי הלב ולא אחרי מה שנחשב יוקרתי בעיני הציבור. העבודה כאן היא לא בנוף משרדי ומאפשרת דינמיקה עם מגוון אנושי רחב".