"כדי להגשים חלום אחד קטן, יש צורך במיליון חולמים שלא עוצמים את עיניהם"

טו בשבט

לפני מספר שנים היתה לנו בבת עמי בת שירות נפלאה, איילת שמה. היא הגיעה להתנדב במסגרת גרעין שירות הלאומי של בת עמי בנתיבות.. במסגרת השירות איילת התנדבה בבית הספר היסודי המקומי. היא שמה לבה לכך שישנם ילדים שמשוטטים בזמן השיעורים בחוץ. לא מדובר בבית ספר תיכון, שהשוטטות הזו יכולה להיות הגיונית. אלא בילדים צעירים, בכיתות נמוכות. היא ניסתה להתקרב אליהם, לקרב אותם. בהתחלה הילדים נרתעו ממנה. "הנה מגיעה אלינו עוד אחת עם ביקורת" "מגיעה לצעוק, להעניש, לבקר, לדרוש". אבל לאט לאט רכשה איילת את אמונם והתחילה לדובב אותם. למה אתם מחוץ לכיתות ("כי לא טוב לנו בכיתה", "אנחנו שונאים את בית הספר"), מה אתם כן אוהבים לעשות ("כלום"), במה אתם טובים ("בכלום", "ללכת מכות", "לגנוב"). מדובר היה בילדים שבית הספר התייאש מהם, שהחברה לא רואה אותם, אפילו במשפחה הם לא מוצאים פינה חמה. איילת קיבלה אגרוף בבטן. ישנם ילדים שלא מאמינים בעצמם, שלא רואים עתיד, שלא מסוגלים לחלום. איילת החליטה שהיא לא עוצמת עיניים מול המציאות הזו, ומיד התחילה יחד עם רכזת השירות הלאומי שלה לחלום את חלומם ויזמה את התוכנית "יוצרים חלום". תוכנית העצמה לילדים ששמה דגש על פיתוח תחושת מסוגלות, מתן חוויות הצלחה והצמחת שאיפות ומוטיבציה. כל ילד בתוכנית מקבל מקום, הוא הופך לחלק מקבוצה. קבוצה בה כל אחד נחוץ, במיצוי כישרונות אומנותיים ויחד הם מעלים הצגה מקצועית ומרגשת בסוף השנה.

צוות בית הספר, בו התחילה התוכנית, לא האמין למראה עיניו, שעה שהמסך עלה והילדים המדהימים הללו העלו את ההצגה עליה עבדו כל השנה.

אנחנו היום בשנה השביעית של התוכנית, שהתרחבה ופועלת במקומות נוספים כדוגמת דרום תל אביב, מצפה רמון, דימונה, באר שבע, אופקים ושדרות.

חלק מבוגרי התוכנית, ילדים שלא האמינו בהם, שהם לא האמינו בעצמם, הפכו למדריכים בתוכנית ולא רק שהם מעיזים לחלום, אלא שהם אף מגשימים את החלומות של עצמם ומעודדים אחרים לחלום ולהגשים את חלומם.

ט"ו בשבט הוא חג שמגלה לנו את סוד הצמיחה הנעלמת. מהזריעה ועד החניטה לא הכל נגלה, מדובר בתהליך שאורך זמן, שהרבה מההתרחשויות קורות מתחת לפני השטח עד שהפרי נראה לעין ומוכן לאכילה. איילת, כמו האיש הזורע, האמינה כי בזריעה לא רואים את הפירות מיד, שישנם דברים שאינם פועלים את פעולתם באופן מיידי וישיר, וייתכן שהיא אף לא תזכה לראות פירותיה כלל, אך יחד עם זאת היא האמינה שפעולותיה ישאו פרי – איפשהו, מתישהו…

תוכניתה של איילת, "יוצרים חלום", היא אחת מיני תוכניות רבות שיוזמות, מפעילות ומפתחות בנות השירות הלאומי שלנו, של בת עמי ברחבי העולם. הבנות רואות לאורך כל הדרך את העשייה החברתית, שיוויון ההזדמנויות והערבות ההדדית מול עיניהן. בנות השירות הלאומי מהוות את החוסן החברתי של מדינת ישראל, ראשית צמיחת גאולתנו, מקור גאוותנו.

פוסטים נוספים