יום הוקרה לפצועי צה"ל

לוח השנה הישראלי מפוצץ בימי ציון מיוחדים דוגמת יום זכויות האדם, יום הפג הבינלאומי, יום המודעות לצהבת ועוד. אך לא כולם זוכים לתהודה והתייחסות רבה בארץ כמו יום ההוקרה לפצועי מערכות ישראל ופעולות האיבה שהפך לפני שנתיים ליום ממלכתי רשמי במדינה. כמה טבעי שבנות השירות שלנו המורגלות בעשייה חברתית עם אוכלוסיות מיוחדות לקחו חלק פעיל בהפקת יום זה במוקדים שונים ברחבי הארץ. אנו מצדיעים גם לכן.
IMG-20161221-WA0038

 

במקומות שונים בהם פועלים גרעינים של בת עמי חברו בנות השירות למרכזי הזהות היהודית בעיר ויצאו ללמד על משמעות היום בדרך חווייתית. ברמלה למשל, הקדישו הבנות את בית המדרש הפעיל שלהן לטובת נושא זה. הן בחרו ללכת דווקא לבתי ספר יסודיים במטרה להעביר לדור הצעיר ערכים כמו ערבות הדדית והקרבה למען הכלל המשתמעים בצורה ברורה מיום הוקרה זה. "אני העברתי פעילות לילדי כיתה ג' " אומרת רינה שוורץ בת הגרעין, "הופתעתי לראות איך הם נדהמים שיש אנשים שנפצעים קשה בקרבות. נראה שהם לא חשבו אף פעם שיש מצב שחייל מאבד רגל במלחמה כי מדברים כל הזמן רק על ההרוגים. לא הייתה מודעות לעובדה שפצועים רבים חיים את השלכות הקרב כל יום [!] אני לתומי חשבתי שברור שהם מכירים בן משפחה או שכן שנפצע אבל מסתבר שלא. ולכן כל כך היה חשוב לעשות איתם את הפעילות הזאת".

הבנות התחלקו לזוגות ופעלו במסגרות החינוך בבוקר ובמועדוניות רווחה אחר הצהרים. "יצא שיום ההוקרה נפל על יום קפוא ממש" סיפרה אוראל דנינו גם היא בת גרעין, "ניצלנו את ההזדמנות להמחיש להם כמה אנו חבים תודה עצומה לחיילים שממש עכשיו נמצאים בתת תנאים בעוד אנחנו נהנים מחימום נעים וכסא נח". הפעילות הוכנה בצורה כזו שהילדים יחוו אותה בכלל החושים. לכן, בחלק הראשון הבנות הקריאו סיפורים אישיים של פצועים ופיתחו עם הילדים שיח ערכי בנושא, בהמשך הקרינו סרטונים מרגשים שנכנסו לכולם ללב ולבסוף עשו 'עבודה מעשית'. "היה לנו חשוב שהילדים יצאו מהפעילות עם מזכרת שהכינו" מספרת אוראל, "רצינו שירגישו את יום ההוקרה בידיים שלהם ממש. חלק הכינו אדניות פרחים עם מילות תודה, חלק הכינו פאזל המסמל את השייכות ואחדות בין כל החלקים בחברה"

.IMG-20161221-WA0020 (2)

סגנון פעילות נוסף ליום ההוקרה נעשה באמצעות טקסים קהילתיים או הרצאות שיזמו בנות השירות. בקיבוץ מירב, בת ים וסעד ארגנו הבנות שיחה פתוחה לתושבים עם פצועים ממלחמות או פעולות טרור. "היה ערב מדהים עם הילה אונא שנפצעה בפיגוע בנצרים והיא קטועת רגל. השיחה הייתה כ"כ אמיתית, בלי סיסמאות, בלי הפי אנד. אלא עם מסר חזק של התמודדות ותהליך ולדעת לבקש עזרה". בשדות נגב עמלו רבות הבנות על מנת להמשיך את המסורת הטקסית המכובדת. "יום הזיכרון תמיד היה ויהיה" אומרת נעה צרבקובסקי "ליישוב חשוב להוקיר ולהעריך את מי שנשאר חי ומתמודד עם מוגבלויות לא פשוטות. אנחנו כבנות שירות מאמינות מאוד בערך זה ולכן עשינו את כל המאמצים להעלות השנה את הטקס ברמה ולהציב רף גבוה. בין היתר שמנו דגש על פצועי פעולות איבה, הכנו איגרת חיבוק שחיכתה לכל אחד על הכיסא, ערכנו מצגת שירי תודה ותקווה בליווי סיפורי גבורה מרגשים מהשטח".

IMG-20161221-WA0037 (2)

פוסטים נוספים