חג הסיגד תשע"ז

כ"ט בחשוון. למי שעדיין בראש של הבגרות בהיסטוריה יהדהד בתת מודע משהו מוכר עם המילה נובמבר, והבת שנמצאת כבר במעמקי המדרשה התורנית לא תפספס את סעודת ה'אמנים' של ערב ר"ח כסליו. אך למעשה, עבור עשרות אלפי אנשים במדינת ישראל כ"ח בחשוון הוא לא פחות ולא יותר- חג הסיגד. מאות בנות שירות בבת עמי זכו גם השנה להיחשף ולקחת חלק במורשת העשירה של יוצאי אתיופיה. רב תרבותיות זה כאן.

במערכת בת עמי שמחנו לקבל לאחרונה תמונות ססגוניות רבות, המתארות את חגיגות הסיגד בגרעינים שונים בארץ [ובעולם!] בהן השתתפו בנות השירות שלנו. כששאלנו איך יתכן ששבוע לפני המועד הרשמי של החג מתחילים במסיבות ענו לנו כולן את אותה התשובה: "בערב ראש חודש הרחובות פה ריקים, כולם עולים לאירוע המרכזי בירושלים. מה שאתם רואים פה זוהי רק ההתחלה.."
אכן, במקומות רבים בארץ בינהם גרעין נתניה, קריית גת, יהוד, אשדוד וירושלים, לקחו בנות השירות חלק נכבד בהכנות לקראת חג הסיגד שכללו בין היתר הדרכות בבתי הספר המקומיים, הפעלות אחר הצהרים, מצעדים, הרמת טקסים במתנסים, הצגות, הכנת אוכל מסורתי ועוד הרבה פעילויות שהעמיקו את הקשר בין העדה האתיופית לשאר התושבים. על אף שבמדינת ישראל חג הסיגד הוכר כחג רשמי ומסוקר מידי שנה בכלי תקשורת שונים, ישראלים רבים מעולם לא נכחו באירועים מסוג זה ולא ירדו לעומק משמעותם עבור העדה. עדי, בת שירות בגרעין סיפרה בהתרגשות "העברת פעילויות בבתי הספר דרשה מאיתנו קודם כל לשבת, ללמוד ולחקור את מהות חג הסיגד. ללא ספק גיליתי משהו חדש שלא הכרתי ואני יותר משמחה על כך. בעדה האתיופית יש הרבה צניעות, ביישנות ותמימות. אני חושבת שכדאי לכולנו ללמוד מהם".

sigd2_2016

יוזמה מרגשת נוספת הגיעה אלינו מעבר לים. אסתר מקרה- בת שירות ממוצא אתיופי לא ויתרה על מסורת אבותיה והחליטה לחגוג את הסיגד עם כלל הקהילה היהודית בסנט לואיס שם היא מתנדבת. לראשונה בחייהם פגשו מאות תלמידים ואנשי צוות מבית ספר ' MIROWITZ ' את ניחוחות האינג'רה לצלילי מקצב השיר המוכר 'אבבה יאוש'. הילדים למדו את האותיות מהשפה האמהרית והרכיבו משפטים שנתלו לאורך מסדרונות בית הספר. בהמשך היום היו מי שהזילו דמעה כאשר שמעו את סיפור העלייה המפרך של משפחתה לארץ הקודש. "הרגשתי שזו השליחות שבאתי לעשות. לספר ולהכיר להם צדדים אחרים בעם ישראל, את הצד שלי ושל המשפחה שלי. סיפרתי על העלייה הקשה לארץ, זה נגע בהם ועשה שם משהו בלב".

פוסטים נוספים