חג הסיגד בבת עמי

לאתר כותרת

חג הסיגד מתקיים בתאריך כ"ט במרחשוון מידי שנה, 50 יום לאחר יום הכיפורים. חג הסיגד הוא חג ייחודי לקהילה האתיופית בו חוגגים בכל שנה את חידוש הברית בין הקב"ה ועם ישראל.  חג הסיגד הוא סמל חזק ביותר לכמיהה האדירה לירושלים שהחזיקה את הקהילה האתיופית במשך הדורות.  בנות השירות שלנו בבת עמי חגגו יחד עם העדה את חג הסיגד במגוון אירועים ופעילויות. 

בנות השירות של בת עמי חגגו ברחבי הארץ יחד עם העדה האתיופית את חג הסיגד. נתחיל ביהוד, שם נעשתה חגיגה גדולה בשיתוף מחלקת הנוער בעיר. בת שירות בגרעין סיפרה לנו איך הכל התחיל: "כל בנות הגרעין עושות תקן אחר הצהריים בלימודיה, שזוהי מעין מועדונית שמגיעים אליה ילדים מהקהילה האתיופית. הלימודיה היא סוג של בית עבורם. הם חלק מאוד גדול מהעשייה והחשיבה שלנו השנה, לכן החלטנו לעלות את המודעות לחג הסיגד ולעשות אירוע גדול". הן פנו לעירייה עם תכנית מפורטת. הכוונה הייתה שהפעילות תתקיים במגרש מרכזי בתוך השכונה בה רוב התושבים הם מהעדה. "רצינו לעשות משהו קהילתי, שיביא לידי ביטוי את הקהילתיות של  העדה האתיופית. הם מאוד קהילתיים ומשפחתיים" היא מספרת . בסופו של דבר האירוע התקיים ברחבת מועדונית נוספת בעיר שמופעלת על ידי העיריה ומחלקת הנוער. בנות השירות לקחו חלק מרכזי בהרמת האירוע. הייתה בין הבנות חלוקת תפקידים מרמת התוכן, הזמנת המשפחות, עיצוב המקום, ופרסום האירוע. "הכנו פרסום באמהרית, נכנסנו לבתים להזמין את כולם, הם התלהבו מאוד שמתייחסים לחג שלהם ונותנים לו במה" ההתרגשות לקראת האירוע היתה גדולה וסוחפת. אחת הנשים בעדה ביקשה להיות שותפה בהכנות ונתנה מידע רב על הקהילה. במהלך החגיגות היה קייטרינג של מאכלים מסורתיים בחסות העייריה , דוכנים של קליעת צמות, בנות השירות סיפרו על העשייה שלהן בעיר ועם העדה, ראש העיר נאם,( גם הקייס הוזמן אך לא יכל להגיע. ) את האירוע הנחה אדם מהקהילה ששאל שאלות על החג. "היה מטורף" היא משתפת, " זאת הפעם הראשונה שחגגו את חג הסיגד ביהוד, זה היה במודעות של כולם". היה שיתוף פעולה מצוין עם העיריה, ועם העדה. "יש לנו קשר מאוד חזק עם הקהילה האתיופית בעיר, אנחנו נמצאות אצלם הרבה בשבתות, וזה היתרון המשמעותי שיש לנו בעיר, החיבור המיוחד לקהילה. עם החיבור הזה אנחנו מחברות עוד שותפים לעשיה". התגובות של התושבים לא איחרו להגיע, אחת המשתתפות באירוע פירגנה לבנות השירות, "תודה על כל העשייה שלכן בשביל הקהילה שלנו. תודה על האירגון וגם על כך ששיתפתם אותנו והתייעצתם. אנחנו מעריכים מאוד את כל מה שאתן עושות עכשיו ומה שתעשו בעתיד".

בנות הגרעין בחולון בחרו לחגוג בסניף בני עקיבא ג'סי כהן את חג הסיגד, בהובלת הקומונרית, רכזי חבב ובנות הגרעין. הוזמן דיג'י שהיה אחראי על האווירה והריקודים, הוגש בונה (הקפה של האתיופים) מהבשלנית אובלם ועוד מאכלים מסורתיים, והיה דוכן צמות ולק שהפעילו נערות העדה. בנוסף, הייתה שיחה מדהימה של יהודה, שסיפר את סיפורו האישי על העלייה שלו לארץ ישראל ועל חג הסיגד. מספרים ש"נצפתה נוכחות מלאה שלא הייתה כמותה בסניף".

בקרית מנחם היה אירוע גדול בהשתתפות 1000 איש. בנות השירות לקחו חלק מאוד משמעותי בהכנות לפני ותוך כדי האירוע. גם אצלם היו דוכנים שונים, תיפוף וריקודים שהכניסו מאוד לאוירת החג והעדה. בסוף, הייתה תהלוכה גדולה עם שירים וריקודים שיצאה ממתחם בית הכנסת של הקיבוץ העירוני ראשית לבית הכנסת האתיופי. התהלוכה הכניסה נוכחות של חג לכל רחובות השכונה. בבית הכנסת הייתה שיחה על משמעות החג ומופע של להקת "בני ציון". אורטל, בת שירות בתכנית שח"ם בקרית מנחם מספרת על אוירת החג בשכונה, "הייתה אוירה מאוד טובה וחגיגית. הייתה תחושה של קירוב בין האנשים בשכונה ובין הקהילה האתיופית, ראו שלאנשים באמת אכפת". היא מספרת שהיה שיתוף פעולה ועזרה הדדית בין המתנדבים השונים שהפעילו את האירוע, ומוסיפה "היה נראה שאנשים למדו הרבה מהפעילויות על תרבות אתיופיה".

בגרעין שפיר היתה פינת מידע על העדה, על המאכלים ועל העלייה. היו חידות באמהרית. בבת ים העבירו הבנות פעילות בכיתות בית הספר היסודי. הן רצו לתת רקע על חג הסיגד  ועל משמעותו, לשם כך הן הכינו הצגה על מנהגי החג. בכיתות הגבוהות הראו סרטון שמסביר על חג הסיגד והכינו משחקים. גרעין נתניה עלו לארמון הנציב לחגיגות. הן קיבלו ברכה מהקייס, התראיינו לערוץ 20, השתתפו במעגלי שיח של תנועת הנוער, ובעיקר חוו את הכיסופים לירושלים וחשבון הנפש הלאומי. הודיה בדיחי, בת שירות בגרעין נתניה מספרת על החוויה "אחת החוויות המרגשות והמעצימות הייתה שהקייס בירך את בנות הגרעין בכל טוב ובהצלחה, זה היה מדהים שלמרות שאנחנו לא מהעדה הרגשנו חיבור כל כך מטורף" היא משתפת על הפעם הראשונה שחגגה חג הסיגד "ב"ה זכינו לחגוג את חג הסיגד עם כל העם, ראינו המון אנשים עולים לירושלים. ראינו  כמה אנשים חיכו ליום הזה, התלבשו לכבוד החג, הזמינו הסעות, זה היה באמת כל עם ישראל מכל הסוגים וכל הצבעים", היא ממשיכה, "בין החוויות הכי מעצימות שהיו לי בחיים, בעז"ה שנזכה כל שנה לחגוג כך את החג הזה".

פוסטים נוספים