העולם שייך לבוחרים הצעירים

האם אפשר להביא את הפתק הלבן מהבית? את מי חוסמים באחוז החסימה? כמה קולות מרכיבים מנדט? איך הולכים להרכיב ממשלה ועוד. ילידי שנות ה-90 נכנסים לתקופת הבחירות בפעם הראשונה בחייהם, ולהם הרבה שאלות. דף הפייסבוק בוחרים לראשונה הוקם כדי לעורר מודעות אזרחית בקרב הדור הצעיר במדינת ישראל.
bocharim larishona.s

בין שינון החומר לבגרות בהיסטוריה לבין הטסט השני או השלישי, הראש של הצעירות והצעירים לא שקוע רק בספרים. האתגר הגדול של הנבחרים בבחירות הקרובות יהיה להביא את הצעירים לקלפי.

המפלגות הנלחמות על כל קול יצליחו לעשות זאת רק אם ידברו גם בשפתו של הדור הצעיר, כי לצעירים ולצעירות של היום יש הרבה מה לומר, והם לא מסתנוורים מהבטחות ללא כיסוי.

כדי לתת מענה לשאלות כמו אלו הוקמה קבוצת הפייסבוק בוחרים לראשונה שמפתחת מודעות פוליטית בקרב צעירים ומעודדת אותם לגבש דעה במערכת הבחירות הראשונה בחייהם. בדף פייסבוק זה, ספין תקשורתי – out, תעמולת בחירות מאוזנת ומצעים מסודרים – in.

בקבוצת הפייסבוק בוחרים לראשונה, הדור הצעיר זוכה להיות פעיל. לא רק להגיב או לעשות לייק, אלא גם לשאול את השאלות הנוקבות – האחד את רעהו ואת נציגי המפלגות עצמם.‏

בקבוצה חברים אלו שהולכים לקלפי לראשונה בחייהם וגם אלו שעדיין בשלב שלפני. בקבוצה זו הם יכולים לבטא את עמדתם או לשתף התלבטויות. לקבוצה הוזמנו דמויות מהעולם הפוליטי על כל גווניו שהציגו את מרכולתם.

מידי פעם העלו המנהלים תגובות שונות של ראשי מפלגות לשאלות שעלו. המפלגות הציגו את המצע שלהם ובעיקר את התוכניות העתידיות שלהם אל מול דור הצעירים בישראל.

bocharim larishona.t

כאיש יחסי ציבור ותיק עם ניסיון בביצה הפוליטית, החליט יגאל גלאי, ממשרד יחסי הציבור גלאי תקשורת, לקחת לידיו את המושכות ולייסד את קבוצת הפייסבוק לצעירים. גלאי פעל בעזרת גיוס מנהיגים צעירים, כמו חן גל, המשמשת כמנהלת הקבוצה.

על אף שעדיין אין לה זכות הצבעה, חן גל מדברת עם אש בעיניים כיאה לאזרחית פעילה: "גם אם הנוער לא יכול להצביע, חשוב שיהיה מעורב פוליטית.
אני מאמינה שלא צריך לבחור באיש ציבור כי הוא עשה את מסע הפרסום הכי גדול או כי ההורים שלנו בחרו בו, אלא צריך לשאול את השאלות הנוקבות ולבדוק במי אנחנו מאמינים".

"מטרה נוספת ולא פחות חשובה היא להשמיע את קולם של הצעירים ולהוות כוח פוליטי מגובש מול כל המפלגות שאין לזלזל בו" מוסיפה גל.

למרות שעדיין לא התחילה את שירותה הצבאי, לחן גל כבר יש פז"ם רחב של עשייה חברתית כמו פעילות במועצת תלמידים ובמועצת הנוער, כתיבה במגזין הנוער פרוגי באינטרנט ועוד.

בשירותה הצבאי חן תשרת כמד"נית מיט"ב בבתי ספר ותקשר בין הצבא לבין בני הנוער: "רציתי לשרת בצבא תפקיד שמשלב עזרה לאחרים. יש לי רצון לשנות ולשפר בכל מקום שאהיה בו".

בעבר, הקימה גל קבוצת פייסבוק הנקראת שמיניסטים, המונה כיום קרוב ל5,000 בני נוער. בקבוצה זו בני הנוער מרגישים בנוח לשתף, להתייעץ ולהביע דעתם בנושאים הנוגעים לחייהם.

העולם של הצעירים נמצא במדיה הדיגיטלית, והיא בעלת השפעה רבה גם בתחום הבחירות. אתרים רבים יתיימרו לעזור לכם להחליט במי לבחור בעזרת שאלוני השקפת עולם ומחשבון מפלגות. ברשתות החברתיות השיח הפוליטי סוער בתקופת טרום הבחירות ומנסה לעודד את האזרחים הצעירים לבוא ולהצביע.

סלוגנים באינסטגרם, דפי פייסבוק מיוחדים כמו צעירים מצביעים (שהוקם על ידי קואליציית ארגוני צעירים וחברה אזרחית בישראל) וכמו זה המדובר לעיל, סרטונים ומשחקים ויראליים, ועשרות ציוצים בטוויטר.

המעורבים כוללים נוער פעלתני ויוזם, ארגונים צעירים ובועטים, כתבי חדשות מקצועיים שמעדכנים בסקופים חמים, וגורמים ממשלתיים שמפצירים בצעיר לבחור, כמו הפרסומות בכיכוב משטרת הקיטורים.

צעירים, רוצים לשנות את העולם? זו ההזדמנות שלכם, לכו להצביע ולהשפיע!