הכל ברוח טובה

ruachtova2

זו השנה השלישית שבת עמי משתתפת באופן רשמי ביום המעשים הטובים. "שנים רבות חשבתי למה" שיתף ידעיה לוין מנכ"ל העמותה על ההחלטה להצטרף למיזם "הרי כל השנה אנחנו עושים מעשים טובים ובפרט מתנדבי השירות הלאומי. ובכל זאת, עם השנים מצאנו שהשותפות למשהו גדול, מזמין, מפורסם, עם כל החברה והעם היא חינוך לטוב בשירות וגם לאחריו". מעשים טובים רבים סוקרו על גבי מרקע הטלוויזיה, מסך דף הפייסבוק או ככתבות בעיתון. כולם מבורכים, חשובים ובעיקר מזכירים את הפעילויות הרבות שעושות בנות השירות על בסיס יומיומי [מה שמדגיש את הצורך החברתי בעבודתן המשמעותית].

השנה בחרנו להתמקד במי שהיו מאחורי הקלעים בהפקה של היום המשוגע הזה- בנות השירות בעמותת 'רוח טובה', אשר פועלת כל השנה לחיבור בין אנשים המעוניינים להתנדב לבין עמותות וארגונים הזקוקים למתנדבים. אור אוחנה הגיעה למוקד 'רוח טובה' לאחר שנת שירות אינטנסיבית בגרעין 'ניצן' שכללה בין היתר תפקיד קומונה בתנועת הילדים 'עוז'. הבחירה לעשות שנה שנייה ב'רוח טובה' הייתה שינוי משמעותי ממה שהכירה עד כה. מחולות הדרום בקהילה דתית קטנה, הישר ללב תל אביב הגועשת. "חששתי שלא תהיה לי יותר מידי עבודה במוקד" היא מספרת, אחרי שהתרגלה ללו"ז צפוף בגרעין "כמה אנשים כבר רוצים להתנדב?! תהיתי לעצמי ומהר מאד הסתבר שטעיתי" היא מודה. במסגרת עבודתה במוקד העמותה היא מלווה מידי חודש כ- 1200 מתנדבים חדשים המבקשים למצוא מקום התנדבות בו יוכלו להועיל על פי כישוריהם השונים. "כמחצית מהפניות המגיעות אלי מסתיימות בהתנדבות קבועה ומוצלחת. אני מלווה אותם לאורך תהליך החיפוש וגם בשלבי ההתנדבות הראשונים, כך שאם נוצרת בעיה של חוסר התאמה למשל, אנחנו דואגים למצוא חלופה טובה יותר. בשונה מהעיסוק בחינוך אליו נחשפתי שנה שעברה, כאן ניתן לראות תוצאות בטווח זמנים קצר. וזה מאד מספק".

ruachtova1

13 בני ובנות שירות מאיישים את מוקד העמותה והם בהחלט הלב של הפעילות. יום המעשים הטובים הוא מעין שיא שנתי שמוכיח- השמים הם הגבול. "חודשיים לפני יום המעשים אנחנו באטרף כמו של חמ"ל, נשארים מרצוננו שעות נוספות במטרה להשיג את היעד המרכזי- למצוא "שידוך" לכל גוף או אדם פרטי המבקשים להתנדב". הפעילות הקולקטיבית היא שמדרבנת ומעוררת אנשים לעשות טוב. ההרגשה שאנחנו חלק ממשהו גדול היא משמעותית והיא זו שהופכת את היום הזה ליום חג להתנדבות גם עבור מי שרגיל בכך. "אנו לא מאמינים רק ביום אחד" מדגישה אור "עובדה שאנחנו מפעילים מוקד כל השנה. מה שכן, הוכח שבעקבות יום כזה אנשים מקבלים על עצמם להתנדב יותר על בסיס קבוע".

השנה יצאו המוקדנים של 'רוח טובה' לשטח, עמדו בדוכנים אינפורמטיביים ברחבי הארץ, הפעילו רולטות מעשים טובים ובשיתוף עם משטרת ישראל חילקו דוח"ות. "כחלק מחומר השיווק לקראת היום הכנו דו"ח חיובי שנראה ממש כמו אחד אמיתי. שמנו אותם על רכבים פרטיים וגם חילקנו ברחוב. נורא צחקנו כשאדם מבוגר התקשר למוקד ואמר 'שלום קיבלתי דו"ח ואני לא מבין למי אני צריך לשלם אותו' ". "כל שנה הייתי חלק מיום המעשים הטובים ברמה כזו או אחרת" מסבירה אור, "אבל השנה הרגשתי שזה שלי. להבדיל, כמו חודש ארגון שאחרי עבודה מאומצת הקומונרית מרגישה שזה פרי עבודתה, כך גם יום המעשים הטובים. רק תכפילי בכמה מיליונים" היא אומרת בגאווה. "עכשיו אנו חוזרים לאט לשגרה. מבחינתי, מכל מקרה של הצלחה בעבודה ברוח טובה יוצאים שלושה מורווחים – המקבל, הנותן והמתווך. זו שנת שירות מיוחדת בה נחשפים לכלל העם תוך ליווי אישי ורוחני שבת עמי מעניקה לנו". שעון העצר של אתר יום המעשים הטובים התאפס שוב. נותרו לנו עוד 343 ימים להחליט איך לסייע לחברה שנה הבאה. אל תחכו לרגע האחרון[=

פוסטים נוספים