האיש שמאחורי החמש

אבי כץ (53), יזם ואיש עסקים, הקים את הרשת המצליחה 'קופיקס' ומשמש כנשיא 'קרן ההגשמה'. מאחורי סיפור המהפכה נחשף סיפור ילדות מורכב, מתוכו אפשר ללמוד את סוד ההצלחה של הרשת ושאר עסקיו. בקרוב תוכלו לקנות לא רק קפה, אלא גם חלב וביצים ב'סופר-קופיקס' שהולך לשבור את התחרות גם ברשתות המזון. ראיון אישי ומרגש עם האיש שבזכותו חמישה שקלים שווים יותר.
avicaz7

אם הייתי צריכה לאייר דמות לאבי כץ הייתי מציירת אותו כסופר-מן עם מספר חמש מתנוסס על החליפה ולא שוכחת להוסיף את הכיפה. הסופר-מן הוא אבי כץ, מייסד ומנכ"ל רשת קופיקס המצליחה. האיש שהוביל מהפכה צרכנית בשוק הקפה בחר שלא לברוח למגדלי השן.

בשיחת טלפון פשוטה עם אבי כץ קבענו ראיון בתוך כל הלו"ז הצפוף שמסודר על הדקות, בלי כל עזרה של מזכירה או מענה קולי.  אבי כץ שמגלגל בשנה לא פחות מכמה מיליוני שקלים, עונה בעצמו לטלפונים ומסדר לעצמו את הלו"ז. אולי זה מה שהופך את כץ להיות בין היזמים המובילים והמצליחים, אבל תהיו בטוחים שלא רק. הסוד הגדול שעומד מאחורי ההצלחה המסחררת מכיל בתוכו סיפור ילדות כואב ומרגש.

avicaz10

 

"מילדות ידעתי שנולדתי להיות לא רגיל"

סיפור חייו של אבי כץ ללא ספק היה יכול להפוך לסרט דרמה שובר קופות. חלק גדול מחייו היה מלא בכאב ובנדודים. הוא גדל למשפחה חרדית בבני ברק, לבית שבו אבא חולה ואמא עובדת ללא הפסקה בשביל אוכל ומימון כל החובות והטיפולים. מגיל ארבע עד  שבע נדד אבי בין הבתים של קרובי משפחתו, "עברתי מדוד אל דוד, הייתי צריך להתרגל לכל מקום ששמו אותי שם ועד שהתרגלתי והפסקתי להפריע העבירו אותי כבר למישהו אחר".

כשהיה בן שבע נודע לו על פטירת אביו דרך מודעת האבל שנתלתה ברחוב לפני שבישרו לו באופן אישי את הבשורה המרה. אמו שחלתה אף היא, נשארה לבדה לגדל אותו ואת אחיו היתומים בדוחק רב.

avicaz3

אבי כץ עם הוריו ואחיו

בגיל 17 וחצי החליט אבי לעזוב את הישיבה ולהתגייס לצבא, מהלך שנחשב קיצוני וחמור בחברה החרדית, בה גדל. "אז זה היה יותר חמור להתגייס, כי היו מעט בחורי ישיבה וכל אחד שהיה מתגייס זו היתה אבדה גדולה".

אבי היה צריך להתמודד עם הקושי להשתלב בחברה שונה מהחברה בה גדל, טלוויזיה היתה מחוץ לתחום וגם הלימודים שונים בתכלית. "הקושי שיש לצעיר רגיל שמתגייס מתגמד, לעומת הקושי המנטלי הזה, שצריך להגיע לחבר'ה שמדברים על דברים שאתה בכלל לא יודע מהם או שלא היית במשחק או בהופעה "לוקח לך זמן עד שאתה נכנס לאוהל, שומע מישהו שר באנגלית ולמרות שאתה לא מבין אנגלית (כי לא למדת לימודי ליבה) אתה מצליח לשאול אותו מה אתה שומע, 'ביטלס'? והוא אומר 'כן החיפושיות' ואז אתה מבין ש'ביטלס' זה בעצם ה'חיפושיות'.

avicaz1

 

 "לא היה לי זמן לחלומות, רק ידעתי שאני חותר תמיד קדימה"

בעקבות סיפור חייו, היכולת להבין את האיש הפשוט היא אצלו דבר של מה בכך. האמפטיה וההזדהות עם מי שקשה לו זה הדגל שמוביל את אבי כץ בעסקיו  ובחייו. הצלחתו הראשונה בעולם העסקים החלה בשותפות בחברת הצעצועים  כפר השעשועים.

"כשהייתי ילד, בשביל לקנות כדור-רגל היינו מחכים לאפיקומן של פסח של הדוד העשיר אצלו התארחנו. כשנכנסתי לעסק התרגשתי כשהבאתי לסניפים כדור-רגל בעשרה שקלים". לאחר מכן המשיך בעולם העסקים והיה בראש חברות כמו: ששת והכול בדולר ועוד.

כץ הגיע למשבר גיל הארבעים והרגיש שמשהו חסר לו. לאחר בירור עם עצמו מכר את כל עסקיו והחליט להקים רשת חדשה בשם קופיקס (COFFI- FIX). מטרת הרשת "לתקן" את מחירי הקפה והמאפה המופקעים למחיר שווה לכל כיס, חמישה שקלים בלבד.

קופיקס זכתה להצלחה רבה, וחוללה מהפכת צרכנות בשוק הקפה. בנוסף למתחרים שהוזילו עלויות קמו חיקויים רבים ונעשו ניסיונות להעתיק את ההצלחה. בינתיים הרשת צומחת פלאים ועל פי חזונו של כץ, עד סוף השנה יהיו  מאה סניפי קופיקס ברחבי הארץ.

 

מאיפה עלה הרעיון לפתוח את קופיקס?

"כאב לי מה שכואב לך ולכל אחד במדינה. אדם לוקח חמישים שקל, קונה איזה משהו קטן לאכול והופ הלכו תוך רגע חמישים שקלים יקרים". משתף כץ בתחושותיו שהניעו אותו לעשייה "אף פעם לא קיבלתי שום דבר כגזירת גורל, החלטתי לעשות עם זה משהו".

בישראל מדברים הרבה על יוקר המחיה, ובזמן שרבים מחליטים לרדת לברלין אבי מחליט להשתמש ביכולת הכלכלית והארגונית שלו ולמצוא פיתרון לתחום זה בפתיחת רשת חדשה בשוק הקפה שתטרוף את הקלפים.

שיגעון החמש, מה העניין שה-כ-ו-ל יימכר בחמישה שקלים?

לטענת כץ יש עניין שיווקי בסכום הזה. "רף החמישה שקלים זה רף שגורם לך תמיד להיות זול. אם יש לך שכל, אתה לא תמכור משהו בחמישה שקלים כשכולם מוכרים אותו בארבעה. לדוגמא חפיסה אחת של מסטיק אורביט נמכרת בכל מקום בארבעה שקלים, ובקופיקס אנחנו מוכרים שתי חפיסות בחמישה שקלים וכן הלאה".

 

איך אפשרי למכור מוצרים של מותגים יקרים יחסית, כמו קוקה קולה וגלידות נסטלה בחמישה שקלים, זה לא הפסד?

"ברגע שאתה נהיה סוחר, הספק יודע שיש לך רף שעליו אתה לא יכול לוותר. למשל באתי למנכ"ל קוקה קולה, הצגתי את עצמי וספרתי לו שאני הולך להקים רשת חנויות שהכול בה נמכר בחמישה שקלים. אם יש לך אומץ לא להיות שם, קח בחשבון שבעוד שנה פפסי יהיו במאה חניות בארץ ואתה בטוח לא רוצה שזה יקרה. הוא הצטרף והסכים למכור לי את השתייה במחיר מוזל שמאפשר למכור קוקה קולה בחמישה שקלים וגם להרוויח".

avicaz5

ספר על רגע שבשבילו היה שווה לפתוח את קופיקס

"ניגש אלי הומלס ברחוב אבן גבירול בתל אביב ומשך לי בחולצה בהתלהבות ואמר לי: אל תדאג אני לא רוצה ממך כלום. תשמע אני מקבץ כסף ברחוב, גומר לאסוף עשרה שקלים, הולך לפלאפל ליד ובעל המקום נותן לי לאכול ולשתות בעשרה שקלים. הוא נותן לי לחכות בסוף, שם לי פלאפל קטן נותן לי מים ועושה לי טובה.

אני משפיל את עצמי פעמיים פעם אחת לאסוף את הכסף ובפעם השנייה לקנות בזול. מאז שפתחת את קופיקס חסכת לי השפלה אחת. אני משפיל את עצמי שאני אוסף את הכסף אבל אוכל ושותה כמו כולם, אני מחכה בתור, לוקח מיץ גזר ולוקח סנדוויצ טעים. 50 אחוז מההשפלה שלי כל יום לקחת לי".

אבי נזכר בערגה באימו ז"ל, "אמא שלי, לא הייתה שותה בחוץ כוס קפה שהיה עולה חמישה עשר שקלים.בזמן שבבית עולה להכין אותו שלושה שקלים ואף פחות. אבל אם היה קופיקס היא כן הייתה קונה. כמו שאם היא היתה חולמת שאי פעם יסחטו לה מיץ גזר באמצע הרחוב היא לא היתה משלמת סכום כה מופקע, מקסימום היתה משלמת חמישה שקלים".

"עד קופיקס הכירו אותי חצי מליון אנשים, אחרי קופיקס הכירו אותי שבע מליון אנשים, אבל קופיקס  זו לא גולת הכותרת בחיי, קופיקס זה יציקה של כל מה שלמדתי בחיים לדבר אחד, לתוכן אחד"

הריאיון עם כץ נערך במשרדי 'קרן הגשמה', שהיא יוזמה נוספת מבית מדרשו של כץ. מטרת הקרן להיות 'צינור מקשר' בין יזמים קטנים למשקיעים גדולים ובכך לאפשר להם מקפצה הלאה בעולם העסקים הגדול.

לאורך המסדרון נמצאים קירות עמוסים בתעודות וכתבות ממוסגרות שמעידות שכץ מדורג במקומות הראשונים ברשימת אנשי השנה ונמנה בין האנשים המשפיעים בארץ. לצדם נמצאים מדפי זכוכית שעליהם עומדים קריסטלים שבהם חקוקים המיזמים שקמו דרך קרן ההגשמה.

בפינת המסדרון נמצא משרדו של כץ. המשרד מקרין יוקרה שמרנית וקלילות נעימה בו זמנית, ממש כמו אבי כץ איש העסקים שיושב בראיון בלי חליפה מהודרת ונותן תחושה של חבר ותיק למרות שנפגשנו לראשונה.

"מי שרעב, מעולם לא יהיה שבע"

כץ ממשיך את המהפך הצרכני ועתיד לפתוח בראשון למאי את "סופר קופיקס " שבו מעל 600 מוצרי מזון וצריכה יימכרו, כמובן, בחמישה שקלים.

איך יתנהל הסופר?

"נכון לעכשיו הסופר יפעל כסופר עם קופות מהירות ומוצרים מוקטנים ומותאמים לצריכה של אדם. כל מה שנמכר מחמש עד שמונה שקל יימכר בחמש שקל ולא יוקטן. מוצרים כמו קונרפלקס 400 גרם (שמחירו הזול ביותר בסופר עולה על 12 שקלים), יימכר באריזת 200 גרם בסופר קופיקס בחמישה שקלים. פסטרמה, 300 גרם, שעולה לנו 30 שקלים, תימכר ברשת באריזה של 100 גרם בחמישה שקלים" לא שקל יותר.

 

"החלום הכי טוב שלי ללמוד תורה"

"רוב שעותיי ומחשבותיי הם לא על העבודה. מה שתופס אותי בחיי זה הלימוד. אני אוהב לקרוא וללמוד, אני צמא לידע. אני קורא היסטוריה וגיאוגרפיה ולומד גמרא, משנה, פרקי אבות. אני מקדיש הרבה שעות ללימוד הגמרא. ללמוד תורה זה החלום הכי טוב שלי". כץ מעביר שיעור כל שבת "ולהכין שיעור כזה, זה 15 שעות לימוד לפחות".

כץ לא פותח את עסקיו בשבת על אף הפיתוי הרב. בנוסף הוא ניהל פורום של עסקים שומרים שבת וכיום הוא יושב ראש חברת שבת מנוחה, חברה שפועלת לסגירת עסקים בשבת.

למה לדעתך בעלי עסקים שלא שומרים שבת, מחויבים לסגור את עסקיהם בשבת?

"שבת זה יום מנוחה, זה יום מנוחה סוציאלי. העבודה בשבת מהווה קיפוח משולש: קיפוח על רקע מסחרי, כי אדם שסוגר בשבת מפסיד אם אדם שעובר על החוק ופותח עסקים בשבת מרוויח.

ישנו גם קיפוח על רקע מגזרי, אדם דתי ששומר שבת לא יתקבל לעבוד במקום שפותח בשבת.

בנוסף יש פה קיפוח סוציאלי, שהוא החמור ביותר, כי מנכ"לי החברות הגדולות לא עובדים בשבת. מקסימום שהם עושים זה לענות לטלפון מהים. מי שעובד בשבת הם השומר, הסדרן, הקופאית, להם אין ברירה, הם בתחתית שרשרת התעסוקה. זה קיפוח סוציאלי מהגדולים שיש".

כץ נותן דוגמא "בגרמניה לא קונים ביום ראשון, יש מישהו מקופח מזה שהוא לא יכול לקנות ביום ראשון? לא. חסר חלב? נוקשים אצל השכנה. מה נהייה מאיתנו?"

רווחיו של אבי כ"ץ בשנה יכולים להגיע למיליארדים והוא נמנה בין אנשי העסקים והיזמים המצליחים בארץ. עם כל ההצלחה המסחררת חושף בפנינו אבי תחושות של חוסר סיפוק מהחיים.

"אני מרגיש שפספסתי את הייעוד שלי" חייכתי לעצמי בלב ואבי כנראה קלט זאת ואמר "זה לא עניין של כסף או הצלחה, זה משהו פנימי גדול מזה". כנראה שבאמת כסף זה לא הכל בחיים.

ובכל זאת, השאלה הבאה היתה חייבת להישאל. בשביל אותם אנשים שקוראים זאת עכשיו ורוצים להצליח כמוך.

איך עושים את זה? תן לנו טיפ לחיים.

כדי להצליח אתה חייב – לרצות. לרצות אבל באמת. כל הצלחה בחיים מתחילה ברצון, אם לא הגעת למשהו, כנראה שלא רצית באמת. בצבא אמרו לנו: הבן דוד של "לא יכול" זה "לא רוצה".

תבדוק את עצמך אם אתה רוצה מאוד. אם אתה רוצה מאוד, תמשיך להתאמץ. אם אתה לא רוצה מאוד תמצא דרך רגועה לחיות בה בשלום עם עצמך. לחזור הביתה עד חמש ולהנות מהחיים.

אני מאחל לעצמי במישור האישי להגיע למנוחת נפש. ובמישור הלאומי שנלמד להתחשב באחר ונהפוך לחברה מתחשבת ומקבלת.

פוסטים נוספים