גברת סביבה

ל"ג בעומר בפתח והילדים מתרגשים, המדורות הם כיף לא נורמלי אבל הנזק הסביבתי שלהן חמור. איך מחברים את הדור הצעיר לאחריות סביבתית? ואיך מפחיתים זיהום אוויר בהדלקה המסורתית של המדורה? חן מנצור, מדריכה סביבתית בשירות הלאומי, חיה ונושמת איכות הסביבה, לא רק בל"ג בעומר. מדליקה את כתבתנו, חמדת קב בראיון מעניין.
medura_ro

ידעתם שבל"ג בעומר זיהום האוויר גדל פי 3? ומה אתם עושים עם בקבוקי הפלסטיק הריקים? ידעתם גם שמזבל אפשר ליצור יצירות פאר? לא לכולם ניתנת ההזדמנות להשפיע על העולם, על סביבתו ועל התפיסה של רבים בקהילתו.

לחן מנצור, מדריכה סביבתית, ניתנה ההזדמנות לשכנע דור שלם של ילדים ונערים שחייבת להיות להם אחריות סביבתית.

חן כמו מחזיקה כבמטה קסם. כשהיא נכנסת לכיתה לא כל כך יודעים מה "גברת סביבה" רוצה להסביר, אבל בסוף הפעילות בקושי נותנים לה לצאת מרוב התלהבות. "המורות מתעניינות ושואלות אותי שאלות, והילדים מחבקים ושואלים מתי אחזור".

"בפעילויות חשוב לי לתת מקום לילדים להביע את הרגשות שלהם, הם אומרים מה שהם חושבים, ולאחר שהם מעצבים דעה משלהם בנושא, הם מפנימים את מוסר ההשכל".

חן מנצור היא בת שירות לאומי המשרתת כמדריכה סביבתית באיגוד הערים לשמירת איכות הסביבה. האיגוד עוסק בתכנון סביבתי ושמירה על הסביבה, בנוסף, פועל להטמעת ערכים סביבתיים בקהילה באמצעות חינוך והסברה, במטרה להוביל לשינוי באורחות החיים.

במסגרת עבודתה, חן מסתובבת בגנים, בבתי ספר ובקהילה ומפיחה חיים בנושאים חשובים, כמו: זיהום אוויר, מיחזור, השלכת פסולת והתפלת מים. היא משתמשת בדרכים יצירתיות ומעבירה תכנים באופן חווייתי, כזה שהילדים לא ישכחו זמן רב.

medura_t2

הכרת הפחים השונים לילדים באמצעות הצגה וסיפור

medura_t

פעילות עם הקהילה בפרדס חנה, הכנת אדנית לפרח

את זיהום האוויר היא ממחישה באמצעות תיאטרון סיפור עם דמויות. את השלכת הפסולת, באמצעות משחקים כמו מירוץ שליחים לפח לפי צבעו. ואת המיחזור באמצעות יצירה אומנותית בה הילדים מתחברים לטבע.

מעגלי השמירה על הסביבה מתרחבים, כי הם, הילדים, משפיעים על כלל משפחתם להצטרף ולקחת אחריות. "אני שמחה שהעבודה שאני משקיעה, ושהשקיעו בנות השירות לפניי, מצמיחה פירות, תרתי משמע.

ילדים מספרים לי על החוויות שלהם מהבית, כמו "אבא עוזר לי להפריד את הפסולת לפח הנכון", "יש לנו קומפוסט בבית". ככל שמגיעים לגילאים הצעירים יותר, הפעילויות מופנמות והחשיבות לתחזק אותן הולכת וגדלה".

לחן מנצור זו שנת השירות השנייה, לאחר שבשנה הראשונה עבדה עם ילדים בסיכון. "רק בסוף השנה חיפשתי היכן לשרת בשנה השנייה. מבין כל האפשרויות נזרקה לחלל האוויר האפשרות על איכות הסביבה".

"באתי למקום והתאהבתי מיד בצוות, באופי העבודה, וביכולת להשפיע על סדר היום שלי. יש לי חופש יצירתי בדרך העברת המערכים בשטח. לדוגמא, כשהעברתי את הסיפור "עץ עם עיניים" מאת טובי סופר, המחשתי אותו באמצעות סדנה כיפית, "חבק עץ", שיצרתי לילדים. זה המקום שבו אני נותנת מעצמי. אני חשה סיפוק שיש לי אוטונומיה משלי".

medura_t3

הילדים מתחברים לטבע – יצירה מאמא אדמה

medura_t4

חן בפעילות הכנת ארנתיק מאריזת קורנפלקס בכיתה

בנוסף להרגשה הטובה חן התאהבה עם הזמן בתכנים של איכות הסביבה "כשאני עובדת על החומר שאני מקבלת במצגות, וכשאני מוסיפה פעילויות משל עצמי, אני חוקרת את הנושאים לעומקם, וזה גורם לי להתחבר עוד יותר לחומר".

"איגוד הערים לשמירת איכות הסביבה מונה שמונה עשר רשויות, וזה מאפשר לי גמישות בין ערים נוספות. המטה המרכזי, הצוות בחדרה והרכזת בארגון בת-עמי תומכים בי מאוד".

התפקיד של חן הוא תפקיד בראש גדול, שבו היא עצמאית בשטח. יחד עם זאת חן מקבלת גיבוי מהממונים עליה ותמיכה מעמיתותיה במקומות אחרים בארץ.

חן שומרת על קשר עם בנות השירות המשרתות באיגוד בערים אחרות, באמצעות קבוצת וואטס אפ ומייל. "אנחנו משתתפות בכנסים ביחד, ואנחנו בקשר שוטף לאורך כל השנה, משתפות אחת את השנייה ברעיונות לפעולות ולמשחקים".

לסיום לחן יש בקשה אחת מאיתנו לקראת חג המדורות הבא עלינו לטובה:

"השנה חוגגים ל"ג בעומר בדרך אחרת! לא רק דאגה להווי של החבר'ה – תפוחי אדמה, מרשמלו, שירים ומשחקים, אלא דאגה גם לסביבה בה אנו מדליקים את המדורה".

 אז איך תהנו במדורה מבלי לפגוע בסביבה?

  • מדורות צנועות

עץ הוא משאב סביבתי ולכן רצוי לחסוך בו. גם קורות העץ בהן משתמשים לבנייה – מקורן בעצים חיים, וככל ששורפים יותר מהן – עצים אחרים נכרתים בכדי להכין קורות חדשות. רצוי לשרוף מוצרי עץ שונים שכבר אין בהם שימוש, כמו רהיטים שבורים וכדומה. ניתן להשתמש בענפים יבשים ויש להימנע מזריקת עצים טריים או שיחים ירוקים.

מלבד החיסכון בעצים, מדורות צנועות מפחיתות את הזיהום ואת הנזק שבהתחממות כדור הארץ. הימנעו מלכרות עצים חיים אך גם לא עצים מתים. לעצים כאלו, במיוחד בסביבה מדברית, יש חשיבות במארג האקולוגי. למשל, הם משמשים מקום לינה לציפורים ומקום מסתור לחיות בר שונות. לאור כל זאת, מומלץ להבעיר מדורה קטנה כדי להקטין את רמת זיהום האוויר וכן לחגוג בקבוצות גדולות כדי לצמצם את מספר המדורות.

  • איפה מבעירים?

יש לבחור איזור חשוף שאין בו סכנת התלקחות אש לשטחים רחבים אחרים. שדות בור ושדות קוצים הם מקומות מועדים לפורענות. צריך לזכור כי אמנם יש שריפות שהן חלק בלתי נפרד מהמערכת הטבעית, אולם שריפות רבות הנובעות מרשלנות האדם, פוגעות באופן אנוש בצומח ובחי. מקומות המחיה של החיות נהרסים, וחלקן, בעיקר הקטנות שבהן, לא מסוגלות להימלט מאש המתפשטת במהירות.

  •  איך בונים?

את בסיס המדורה כדאי לעשות בתוך גומה אותה חופרים באדמה. כך, שבסוף הבעירה ניתן לכסות היטב את האיזור והפגיעה במקום כמעט ולא תהיה מורגשת. יש להציב אבנים מסביב למדורה, בכדי למנוע את סכנת ההתלקחות והתפשטות השריפה.

  •  מה מבעירים?

זיהום האוויר שנמדד בל"ג בעומר אשתקד עמד על פי שלושה מיום רגיל בכל רחבי מדינת ישראל. הימנעו משריפת חומרים כמו פלסטיק וצמיגים, מוצרי חד פעמי או שקיות ניילון המגדילים בהרבה את רמת זיהום האוויר, דבר המסכן גם את הנמצאים ליד המדורה ובעיקר את המבוגרים יותר והתינוקות.

זיהום האוויר עקב מדורות ל"ג בעומר נמדד כחלקיקים נשימיים עדינים, אשר חודרים למערכות הנשימה.

הצטיידו בכמות מים רבה המוקדשת למטרות כיבוי המדורה. בדקו בתום החגיגה שהשטח נקי ומכובה. כיסוי האש בחול גורם לכיבוי מוחלט ומונע סכנה של התלקחות הגחלים מחדש.

  • נקו אחריכם!

את שאריות האוכל והפסולת שימו בפחים המיועדים לכך, על מנת לשמור על ניקיון השטחים הפתוחים, ולמנוע פגיעה בחיות הבר.

האש היא הפכפכה – מצד אחד לאש כוח מיטיב, מחיה, ומצד שני לאש כוח מסוכן, מכלה. הכל תלוי בבחירה שלנו איזו אש תתפשט – חיובית או שלילית? אז תבחרו אתם איזו אש אתם רוצים להבעיר!

פוסטים נוספים