בת עמי מאירים את החג לקשישים

לאתר חנוכה2

בת עמי מאירים את החג לקשישים

חג חנוכה הוא חג המזמין מפגשים ומשפחתיות. בד"כ אלו שמונה ימים עם לו"ז צפוץ של הדלקת נרות משותפת. פעם זה עם חברים, פעם עם משפחה, פעם זה הדלקת נרות עם ארוחת ערב מושקעת, ופעם אחרת עם סופגניות ופעילות. בנות השירות שלנו בבת עמי עמלו רבות, כבכל שנה, סביב חג חנוכה והדלקת נרות במגוון מקומות. חלקן בבתי הילד, בגרעינים, בשכונה ובבניין בו הן מתגוררות ועוד. אך מה שתפס אותנו השנה יותר מהכל אלה מפגשים מיוחדים עם אוכלוסיית הקשישים. בנות השירות פינו ערב אחד או יותר ויצאו להאיר לקשישים את החג.

בבאר שבע זוהי כבר מסורת.  בנות הגרעין בשכונה ג' התארגנו להדלקת נרות משותפת עם הקשישים והקשישות בעיר. כל בת או שתיים ביחד עם חניכים מהשכונה ומשפחה מהקהילה הלכו לבית של אחד הקשישים להדלקת נרות משותפת. תהילה אורן, בת שירות בגרעין מספרת על החיבור המיוחד בין כולם "אנחנו מאמינים בלחבר את האוכלוסיות השונות בשכונה. כולם נהנים מזה. לילדים זה ערך מוסף, והקשישים תמיד שמחים שהילדים מגיעים, הם מכינים להן כיבוד, יש להם את מי לפנק", היא מספרת. הבנות הכינו בינגו, הדליקו נרות ושרו שירי חנוכה עם הקשישים. "זה יוצר חיבורים" תהילה מדגישה. בבאר שבע כמו שאמרנו, זוהי פעילות שמתקיימת כבר כמה שנים. הבנות מספרות שהקשישים נהנים ושמחים מאוד על הגעתן. "הקשישות הביאו את החברות שלהן, שחלקן לא יצאו מהבית כבר הרבה זמן" תהילה ממשיכה, "ולאחר הפעילות הן מתקשרות להודות ולספר כמה הבנות משמחות אותן". שכונה ג' בבאר שבע היא שכונה ותיקה מאוד, מתגוררים בה הרבה אנשים מבוגרים, ובנות השירות מודעות לכך. תהילה מספרת שהקשר עם הקשישים הוא הדדי, לבנות יש מעין בית , והקשישים נהנים מהפגת הבדידות, השיח והעזרה של הבנות במשך כל השנה.

בחולון התקיימו מגוון פעילויות עם הקשישים, חלק במועדון, וחלק בבתים שלהם. במועדון הייתה פעילות יצירה שקשורה לחנוכה, הדלקת נרות משותפת, שירים וריקודים. אודאל, בת שירות בגרעין בחולון משתפת, "הייתה אוירה כל כך שמחה שאי אפשר לתאר, הקשישים כ"כ התרגשו ונהנו ואנחנו פי כמה". היא ממשיכה, "הם אהבו וחיבקו ובעיקר שמחו שפשוט באנו". בהדלקת הנרות אצל הקשישים בבתים היה מרגש מאוד. לכל בית הגיעו 3-4 בנות להדלקת נרות משותפת עם הקשיש. "הקשישים התרגשו מאוד, הם לא האמינו שבאמת באנו רק בשבילם. דיברנו איתם, הם סיפרו הרבה על עצמם". בסופן של שתי הפעילויות יצאו הבנות בהרגשה טובה ובידיעה שהן חייבות לעשות עוד הרבה ביקורים כאלה.

גרעין הדר בתל אביב חגגו לראשונה עם אוכלוסיית הקשישים בשכונת התקווה. "כל שאר הפעילויות של הגרעין היו עם ילדים, ועם משפחות מהשכונה. הפעם רצינו לגוון ולחבר בין הגרעין לכמה שיותר גילאים" מספרת מעיין, בת שירות בגרעין הדר בתל אביב. הבנות ארגנו מסיבת חנוכה בנר האחרון, בדיור מוגן בשכונת התקווה. הן קישטו את המקום לחנוכה, תלו שלטים, הכינו בינגו- חנוכה,  הדליקו נרות, היו שירים וריקודים ואוירה מיוחדת. הקשישים התלהבו מנוכחות הבנות. מעיין מספרת על החיבור המידי עם הקשישים, "הקשישים ממש שמחו שהיינו איתם. הם ביקשו שנבוא עוד. בעקבות כך חשבנו שאולי נעשה מזה פרויקט מתמשך, להגיע אליהם לדיור המוגן לעוד חגים או אירועים".

גרעין דימונה עשו אף הם פעילות מיוחדת עם הקשישים. כל משפחות הגרעין נרתמו למשימה. בנות השירות קבעו מראש עם מספר קשישים שאליהם יגיעו להדלקת נרות עם אחת המשפחות מהגרעין. כל משפחה קיבלה ערכה של הדלקת נרות, חנוכיה, סביבונים וסופגניות. לאחר ההדלקה חזרו כולם למרכז השכונה ושם חיכה לילדי הגרעין הפנינג חנוכה. הייתה הצגה, תחנות והפתעות לילדים.

יסכה כהן מגרעין נתניה סיפרה על החוויה שלה מביקור אצל קשישה בחנוכה. "הלכתי עם עוד שתי בנות לקשישה שהיא עיוורת. היא היתה מקסימה, קיבלנו אותנו במאור פנים. היא הראתה לנו תמונות, מכתבים ועוד כל מיני דברים אישיים שלה". היא ממשיכה, "היה נחמד להקשיב לה, ולשאול אותה שאלות". במשך הביקור הקשישה סיפרה לבנות על הקושי שלה בהדלקת הנרות, אם זה נרות חנוכה או נרות שבת.  הבנות הדליקו איתה נרות, אכלו סופגניות, סיפרו לה על הפעילות של הגרעין בנתניה. יסכה משתפת, "היה מרומם ומחזק", היא אמרה שאנחנו תמיד מוזמנות, אז חשבנו להמשיך איתה את הקשר, לבוא לבקר, לשבת להקשיב לה.  היא אישה בודדה, כל המשפחה שלה נשארה בטורקיה, יש לכך חשיבות גדולה".

נועה עבאדי מגרעין ערד סיפרה שהיא מתנדבת קבוע אצל קשישה ששמה מרים. נועה קבעה איתה מבעוד מועד שתבוא להדליק איתה נרות חנוכה, "היא ממש שמחה, היא סיפרה שבדרך כלל היא לא מדליקה נרות", ,נועה מספרת, "כשהגענו אליה, היא הורידה את החנוכיה שלה וסיפרה שעיצבו לה את החנוכיה במיוחד, כי היא הייתה מהמקימים של מצפה יריחו". בנוסף, מרים הזמינה את הנכד שלה והכינה לביבות. היה ערב משמעותי ביותר. כנראה שלא סתם חנוכה נקרא גם חג האור. ניתן לראות שבאמת כל ביקור קטן אצל הקשישים, האיר, נגע וחיבר. כל ביקור יצר הזדמנות לשמוע סיפורים, להכיר וללמוד מהקשישים. מעבר להפגת הבדידות, האוזן הקשבת וזמן האיכות יש פה זכות גדולה לחגוג את חג החנוכה לא לבד.

 לאתר חנוכה1 לאתר חנוכה

פוסטים נוספים