ארועי חנוכה מהשטח

חנוכה 6

מי לא אוהב את חנוכה- החג הכי 'חם' בחורף, שבוע בו אבא ואמא משתדלים לחזור מוקדם מהעבודה לקיים מצוות הדלקת נרות באווירה משפחתית אינטימית נעימה. גם השפע הקולינרי המיוחס לחג משתבח משנה לשנה ומשאיר טעם טוב [ועוד כמה קלוריות עודפות]. אך בשנת השירות שהיא כולה עשייה לאומית, המתנדבות שלנו משאירות את אמא והספינג', אבא ודמי החנוכה בבית, ואת מקומן תופסות בבתי קשישים עריריים, מועדוניות, אוכלוסיות במצוקה, בתי חולים ועוד הרבה. חג הגבורה בבת עמי תשע"ח- על קצה המזלג:

גינה לי מדליקה בבת ים

בחנוכה ילדי העיר בת ים חושבים פעמיים לאיזה גן שעשועים כדאי ללכת אחר הצהרים. זו השנה החמישית, והם כבר יודעים – באחת מהגינות יתפרצו בלי הודעה מוקדמת, חבורת בנות שירות ונוער שידליקו חנוכיה ויעשו הרבה שמח, הרבה טעים והרבה פרסים. "לפרויקט 'גינה מדליקה' יש מטרה כפולה" אומרת הילה ספרדי, רכזת בנות השירות בבת ים, "הראשונה היא להפעיל את הנוער ולתת להם תעסוקה משמעותית בחופש. המטרה השנייה היא למשוך אנשים לחשיבות של הדלקת נרות חנוכה דווקא במקום פומבי, פרסום הנס במלוא מובן המילה". השנה הפתיעה חבורת 'גינה מדליקה' את הילדים ששהו בגן דקר וגינת 'מקום ישראל'. ההורים היו המומים, הילדים מאושרים וכל עוברי אורח עצרו לענות אמן ולחטוף עוד סופגנייה בדרך הביתה. לחגיגה הצטרפו באופן ספונטני עובדי חנות 'כלי זמר' עם דרבוקות ותופים כשהבחינו בהמולה המתרחשת לא רחוק מהחנות. "הנוער השקיע מאד בהכנת פעילות איכותית" מספרת אפרת קליין בת שירות בגרעין, הם הכינו שלט, מסגרת צילום למזכרת, משחק בינגו נושא פרסים. אין ספק שהרגישו משמעותיים, אפילו אחד הילדים בגינה ניגש אליהם ואמר 'גם שנה שעברה הגעתם לגינה שהייתי בה וחשבתי שהלוואי וגם השנה תבואו שוב'. זה היה מאד מרגש לשמוע. בכלל, כל הדרך לגינה עם הציוד והכל זה הזכיר לאנשים ברחוב שהיום בכלל חנוכה וכך כמו החלילן מהמלין הם הלכו בעקבותינו להדלקה בגינה, מאד התרגשו כשנתנו להם אפשרות לדליק נר כל אחד בתורו, אמרו שזה מזכיר להם את הילדות, את מה שהפסיקו להקפיד לקיים".

 

חנוכה 3

מכל הלב

בראשון לציון וקריית גת בחרו השנה בנות השירות לשים את הפוקוס על עובדי ותלמידי החינוך המיוחד – שאינם יוצאים לחופש ועובדים ללא לאות. בראשון הפיקו הבנות הפנינג חנוכה בקנה מידה שלא היה כמותו בבית ספר 'שיקמים'- לילדים על הרצף האוטיסטי. הבנות פרסמו פוסט המתאר את הפעילות וביקשו מהציבור להתגייס בתרומות כל אחד לפי יכולתו וכישוריו המקצועיים. "כל יום כמעט רואים פוסטים כאלו בפייסבוק" אומרת תהילה רכזת הגרעין, "הבנות לא ציפו לכזה מבול חיובי של תגובות. בסופו של יום הן השיגו צלם מגנטים, מאפרת פנים מקצועית, כסף ממנו רכשו פרסים שווים לתחנות השונות, אביזרים להרקדה שמחה במיוחד. אני התרגשתי והייתי גאה להיות חלק". את ההפנינג חתמו הבנות בהדלקת נרות פיקטיבית – בשביל הסמליות ובהחלט הציבו רף גבוה מאד לבנות בשנים הבאות.

במקביל, בקריית גת בנות הגרעין הפיקו פעילות מדהימה בשיתוף מרכז 'מריאן'- הנותן מענה במשך כל השנה לבעלי צרכים מיוחדים. "הוחלט לעשות את הפעילות בשעות אחר הצהרים גם בכדי שההורים ובני המשפחה של האוכלוסייה המיוחדת בקריית גת יהנו. מי שמכיר מקרוב משפחות עם ילד מיוחד יודע שזהו אתגר אינטנסיבי לא פשוט, שמחנו להעניק להם כמה שעות הפוגה, נחת ושמחה" אומרת תמר רדר, בת שירות בעיר. הגיעו למעלה מ100 ילדים ועברו בתחנות שונות שהפעילו הבנות. לאחר הדלקת הנרות קינחו הילדים [כמובן בסופגניות ] אבל גם בהצגה משעשעת. "מכל פעילויות הגרעין עבדנו על זו הכי הרבה והכי קשה" אומרת תמר, "אולי בגלל זה הרגשנו סיפוק כל כך אדיר".

חנוכה 4

 

מבצע סופגניה

גרעין בנות השירות בקריית מנחם שבירושלים פעל בכמה חזיתות שונות בעיר. ביום האחרון לחג כשהן עייפות אך מרוצות [עם הלשון בחוץ]. הן קיבלו טלפון שהוציא אותן משלוות האופוריה והחזיר אותן לרחובות העיר. "התקשרו מעמותת 'בעצמי' המפעילה את תקני שח"   ם בגרעין ואמרו שיש תרומה ענקית של סופגניות בירושלים" מספרת שרי רכזת גרעין קריית מנחם, "חשבנו, מה כבר אפשר לעשות עם סופגניות?! די, נר שמיני לכולם בטח כבר נמאס…" גלגלי המוח היצירתיים חשבו בזריזות והוחלט להגיע לתחנת הרכבת האחרונה- הר הרצל, לחלק לאנשים את הסופגניה האחרונה לחג תשע"ח. "בחרנו בהר הרצל כי זה מסוף הומה, אבל לא בנאלי כמו תחנה מרכזית" אומרת שרי, "יש שם יהודים מכל הסוגים והמינים וזו יכולה להיות הפתעה לא צפויה עבורם. הכנו פתקי ברכה והצמדנו לכל סופגניה. הגענו לתחנה ומה נאמר- מאות סופגניות נגמרו תוך שעה. הנוסעים הופתעו ושאלו: 'זה בחינם?', 'מה ההכשר?', 'כמה קלוריות?' וכן הלאה. זו הייתה סיומת מהנה לחג".

למעשה, בכל הארץ פעלו הבנות במגזר הציבורי ואנחנו הבאנו כאן רק כמה דוגמיות. "חנוכה חג יפה כל כך" אומר השיר ואפשר להבין למה, נס פח השמן הספיק לשמונה ימים, האור שמתנדבות השירות הדליקו בלבבות רבים יספיק וייזכר לשנים רבות.

חנוכה 5

 

  חנוכה 1

 

פוסטים נוספים