אור יזמית מדליקה

המעמד מרגש, פתיחת טקס יום העצמאות. הקהל בבית וביציעים מתלהב מהדגלנות המרשימה, כל העיניים נשואות אל רחבת הר הרצל, ושם, לצד שועי תרבות, חברה ומדע ניצבת בתור להדלקת המשואה ילדה, סליחה, נערה בת 17. אור אסולין יזמית צעירה מעכו תדליק השנה את המשואה, ותהווה השראה לנערים ונערות בגילה. "אם נותנים לך הזדמנות להשפיע, לך על זה, ובגדול!"
har_herzel.r

נערה. מנכ"לית, מדענית ויזמית. אלו התארים של אור אסולין, צעירה בת 17 מעכו. היום (יום ד'), ערב יום העצמאות, יתווסף לה תואר חדש: מדליקת המשואה לשנת תשע"ה בטקס הרשמי של המדינה ברחבת הר הרצל בירושלים. אור שברה שיא חדש והפכה למדליקת המשואה הצעירה ביותר בכל שנותיה של המדינה.

"אני מרגישה ברת מזל" אומרת אור "ברוך ה' התברכתי ביכולות טובות ואני שמחה שאני יכולה לפתח אותן ולעזור באמצעותן לכלל. אני מאמינה שאם נותנים לך הזדמנות להעשיר את תחומי הידע שלך ולהתקדם בתחום שמעניין אותך אז אתה צריך להתאמץ כמה שיותר ולקחת אותה בשתי ידיים".

אור היא נערה רבת פעלים ונמרצת השוקדת על מספר מיזמים בנוסף ללימודיה בתיכון. היא לומדת הנדסה ביו רפואית זו השנה השנייה במכללת אורט בראודה במסגרת פרויקט של קדם עתידים. זאת בנוסף למגמות ביולוגיה ותיאטרון בהם היא לומדת בכיתה י"א בתיכון אמי"ת עכו.

החברים מבית הספר לא הופתעו מהבחירה באור. מבחינתם הבחירה היא טבעית והכי נכונה שיש. הם מפרגנים ותומכים בה. וברגע שהודיעה להם על הבחירה בה כמדליקת משואה הם עטפו אותה בחום שמחו ותמכו בה

אור זיהתה הזדמנות כניסה לעולם האמיתי, כאשר בתחילת התיכון הגיעה עמותת יוניסטרים שמטרתה להכשיר בני נוער מהפריפריה למנהיגות עסקית.

בשנתיים האחרונות אור היא לא פחות ולא יותר ממנכ"לית חברת הפיתוח Golden Minds. קבוצה המונה שלושה עשר בני נוער יזמים, שיחד הקימו סטארט-אפ שתפס תאוצה בשוק העסקי.

הסטארט-אפ שלהם מייצר פתרון לקופסת אוכל שנקראת הוט בוקס. הקופסא המיוחדת מאפשרת לחמם אוכל ביתי מחוץ לבית, ללא תלות במקור חשמלי או בגז.

המוצר שלהם מכיל קפסולת חימום פרי פיתוחם, אשר בתוספת מים יוצרת אדים שמחממים את האוכל בחלל המארז.

or_asulin.t

אור מציגה את הסטארט אפ Hot Box

"לנהל חברה זה לא דבר שבא בטבעי, זה תהליך. אני כבר 3 שנים משמשת כמנכלי"ת בפרויקט. אני לומדת דברים חדשים כל יום, נפגשת עם אנשי עסקים ועם ספקים, ונחשפת לראשונה למושגים שלא היו מוכרים לי.

מבחינה אישיותית מאוד מתאים לי תפקיד המנהלת, זו שאחראית לדאוג לתפוקות ולחברים בקבוצה, כאשר החבילה הכוללת מתפקדת מיוצגת ומתפתחת.
זו אחריות גדולה, אבל אנו משלבים כוחות כל חברי הקבוצה, כך שכולם תורמים ועוזרים".

אור, שנולדה וגדלה בעכו, מרגישה שייכות לעיר לא רק כי זו עיר הולדתה, אלא גם בשל האפשרויות הרבות והמגוונת לפעילויות עבור הצעירים בעיר. לדבריה, אף פעם לא משעמם בעיר – אין ילד שלא נמצא בתנועת נוער, בפרוייקט חברתי או במיזם לימודי כלשהו.

"ראש העיר בקשר מתמיד איתנו. הוא יוזם מפגשים עם נוער שמעורב במיזמים שונים בעיר, וגם אנו יוזמים מפגשים איתו. אני תושבת עכו וגאה להיות תלמידה בעיר. משקיעים בנו וחושפים אותנו לפרוייקטים מאתגרים, וזה גורם לנו לשאוף רחוק. יש בי רצון עז להמשיך להשפיע על החברה".

הייטק בפריפריה? ניפוץ סטיגמות, ובגדול!

הדלקת המשואה היא גם הזדמנות לנפץ סטיגמות "אני ההוכחה לזה שהסטיגמות על הפריפריה לא נכונות". כחלק ממדיניות החינוך בעיר עכו לפתוח לתלמידים בפריפריה צוהר לעולם ההייטק, חברת "יוניסטרים" מנגישה עבור התלמידים בפריפריה את הכניסה לחזית חדשנית.

"כשגיליתי שציוותו אותי בטקס הדלקת המשואות, באותו תחום עם מנכ"ל Waze, אהוד שבתאי, מאוד התרגשתי. זה מחזק את המסר שכל אחד יכול למצות את יכולותיו, כי אם מאמינים בו ומעניקים הזדמנות שווה, הוא צריך רק כוח רצון, והשמים הם הגבול".

or_asulin.r

בשנים האחרונות יותר ויותר נערים בגיל תיכון מתזזים בין כיסאות התלמיד לכיסאות הסטודנט. הכניסה של צעירים לשורות הפיתוח והאקדמיה דווקא בשלב מוקדם של חייהם חשובה גם להם וגם לאומת הסטארט-אפ הישראלית.
לצעירים יש יתרון משמעותי על פני המבוגרים בעולם היזמות. דרך החשיבה שלהם אינה מקובעת לשיטות מחקר מקובלות, וחוסר ניסיון החיים שלהם הופך ליתרון, כיון שהם יכולים להרשות לעצמם לטעות, ובסופו של דבר להגיע לתגליות מדהימות מעולמות אחרים.

אור מסכמת "כיום יש הרבה מסגרות כאלו לצעירים וזה גורם להעלאת המודעות לעיסוק בתחומי העניין האלו. לנערים ולנערות שמעוניינים להפוך את החלום שלהם למציאות יש בהחלט הזדמנות רצינית לקחת את עתידם בידם".

אור, תתפלאו עדיין לא החליטה מה בדיוק תעשה כשתהיה גדולה "אבל מה שבטוח" היא מצהירה "אעסוק במשהו שתורם לקהילה ומשפיע על החברה, אולי אפילו בכנסת."

פוסטים נוספים