דלג לתוכן המרכזי
תפריט
צרו קשר
גישה מהירה
En
English

דבר היו"ר

שלום לכולכם,

"אף אדם הוא לא אי בפני עצמו, כל אדם הוא חלק מיבשת"(ג'ון דון)

להיות חלק, להרגיש שייך זהו צורך בסיסי של כל אדם, צורך קיומי, רגשי ונפשי. כולנו רוצים להיות חלק ממשהו.

"הלבד" אינו טבעי לנו ואיננו יכולים להתקיים באופן שכזה. כבר עם לידתנו אנחנו משויכים למעגלי החיים השונים, הרך הנולד שייך מיד להוריו, למשפחתו, אח"כ לגן אליו הוא הולך, לחוג אליו הצטרף, לבית הספר, לתנועה, למקום העבודה, לקהילה, לעם. בעצם לידתנו הננו חלק ממשפחה, חלק מקהילה, חלק מעם. אבל האם די ב"שייכות" האוטומטית הזו, האם אנחנו באמת מרגישים חלק בהיותנו פסיביים, בהיותנו משויכים לקהילה/קבוצה כזו או אחרת מבלי לעשות דבר למענה? ומה יש לה לתחושת השייכות שחשובה כל כך?

תחושת השייכות מעלה לנו את הערך העצמי, כשאנו מרגישים נחוצים ומועילים, אנו מרגישים בעלי משמעות. תחושת השייכות נותנת לנו רוח גבית, מחזקת אותנו ויוצרת בנו "גאוות יחידה". ללא תחושת השייכות, אנחנו הולכים לאיבוד, מרגישים מיותרים, לא רצויים, ואז הופכים לאדישים. הערך שלנו כלפי אותו מקום שייכות נעלם והדברים מתפוררים. ללא תחושת שייכות בריאה ומסופקת לא נוכל להביא לידי ביטוי את המיטב שבנו ולתת את המקסימום שבתוכנו.

אז כיצד אנחנו מחזקים את תחושת השייכות, ובמקרה שלנו, בשירות הלאומי, את תחושת השייכות למדינה, לקהילה, לעם שלנו. לא רק באופן תיאורטי, אלא באופן מעשי?

התשובה פשוטה יחסית, עלינו להיות שותפים, עלינו לתרום מזמננו, מכוחנו ומיכולתנו למשפחה, לקהילה, לעם, למדינה.  התנדבות ונתינה צריכים להיות נר לרגלנו, תמיד, בכל גיל ובכל עת, ועל אחת כמה וכמה כעת, בשנ/ות השירות. לאחר 12 שנות לימוד. בשלב הזה, עלינו ליטול בשתי ידיים את הזכות האזרחית שניתנה לנו והיא – השירות הלאומי , זכות שהיא חובה וחובה שהיא זכות.  ההתנדבות החשובה הזו מיטיבה, כאמור, עם המתנדבים והמתנדבות, היא הופכת אותם לחלק בלתי נפרד מהעם והחברה, בעלי זכויות וחובות, שותפים (!), ובאותה נשימה היא גם מחזקת את החוסן החברתי והלאומי של ישראל.  אין לי ספק כי אם נהיה שותפים, אם נרגיש שייכים, אם נתנדב ונתרום מעצמנו, הערך שלנו כלפי הסביבה והסובבים אותנו ילך ויגדל, ילך ויעמיק. וככל שנעריך יותר, כך נקפיד לשמור ולהגן יותר על הקיים.  ככל שנתרום יותר, כך יהיה לנו אכפת יותר וככל שיהיה לנו אכפת יותר, כך נתרום יותר ונבצע את משימותינו מתוך סיפוק והנאה. אין לי אלא לאחל לכם, וכמובן לעצמי אתכם יחד, שנצליח להביא לידי ביטוי את המיטב שבנו ולתת את המקסימום שבתוכנו על מנת שנהיה חברה טובה יותר, עם ערבות הדדית, אהבה וקירוב לבבות.

בהוקרה,

מיכל